czwartek, 18 kwietnia, 2024
AktualnościPolitykaWydarzenia

Eurokaruzela ruszyła

W poniedziałek 24 bm. zostało opublikowane postanowienie Prezydenta RP o zarządzeniu wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz kalendarz wyborczy. Wybory odbędą się za 3 miesiące, tj. 25 maja br. Oznacza to, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Poniżej link do postanowienia prezydenta z 19.02. oraz kalendarz wyborczy kampanii do PE (za Państwową Komisją Wyborczą).

http://pkw.gov.pl/2014/postanowienie-prezydenta-rzeczypospolitej-polskiej-z-dnia-19-lutego-2014-r-w-sprawie-zarzadzenia-wyborow-poslow-do-parlamentu-europejskiego.html

Polacy będą wybierać 51 europosłów w 13 okręgach wyborczych. Województwo podkarpackie tworzy jeden wielomandatowy okręg wyborczy nr 9, bez ściśle określonej liczby mandatów. Zależy ona od frekwencji w okręgu oraz rozkładu głosów na poszczególne listy wyborcze. Ordynacja jest więc dosyć skomplikowana, jej szczegóły określa Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2011 r. Nr 21, poz. 112)

Finansowanie kampanii wyborczej jest jawne. Komitety nie mogą prowadzić zbiórek publicznych. Mogą natomiast korzystać nieodpłatnie z pomocy wolontariuszy przy rozwieszaniu plakatów, roznoszeniu ulotek, a także – również nieodpłatnie – z lokali partii politycznych (lub członków komitetu wyborczego wyborców) i sprzętu biurowego.
Red

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x