poniedziałek, 4 marca, 2024
AktualnościPolityka

Elżbieta Łukacijewska podsumowuje swoją kadencję w PE

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Brzozowa i powiatu brzozowskiego! Na początek serdecznie dziękuję za okazane mi przez Państwa zaufanie. Przede mną kolejna kadencja w Parlamencie Europejskim. Pragnę wyraźnie podkreślić, że zarówno Brzozów, jak i cały powiat brzozowski  zawsze był i jest bliski mojemu sercu. Żyją tu wspaniali, gościnni i życzliwi mieszkańcy, działa wiele organizacji  pozarządowych, wspaniałe panie w kołach gospodyń wiejskich. Wszystko to wzbogaca społeczno-polityczną scenę powiatu i na pewno nasza współpraca na rzecz regionu będzie dalej się rozwijać. Moja dotychczasowa praca to nie tylko działalność w Parlamencie Europejskim w różnych Komisjach i delegacjach, ale przede wszystkim praca dla Podkarpacia, dla dobra każdego powiatu.  W tym miejscu chciałabym przypomnieć  Państwu i przekazać krótkie zestawienie, o co zabiegałam na rzecz Brzozowa i okolicznych gmin. Sama byłam wójtem w bieszczadzkiej gminie, znam więc od podszewki pracę samorządu terytorialnego i wiem, że samorządowcy borykają się z wieloma różnymi problemami. Niemniej dzięki współpracy, aktywności, otwartości na nowe możliwości i trafionym inwestycjom można „nasze małe ojczyzny” rozwijać i promować.

Serdecznie Państwa pozdrawiam.
Elżbieta Łukacijewska
Poseł do Parlamentu Europejskiego.

E. Łukacijewska

BRZOZOWSKI DOM KULTURY:

 • Elżbieta Łukacijewska zawsze wspiera działalność kulturalno – oświatową. Zabiegała skutecznie o zakup wyposażenia dla Brzozowskiego Domu Kultury, gdzie ze środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do Brzozowa trafiło ok. 200 tys. zł.
 • To również wsparcie pomocowe w pozyskaniu finansów na zaplecze techniczne dla kina “Sokół”, w tym pozyskane dofinansowanie w kwocie prawie pół miliona, tj. 493 tys. zł.

RYNEK MIASTA (REWITALIZACJA RYNKU):

 • Rynek to serce każdego miasta, dlatego Elżbieta Łukacijewska współpracując z ówczesnym burmistrzem, Józefem Rzepką, mocno zabiegała o pomoc  w pozyskaniu środków na inwestycyjne, w tym wykonanie izolacji budynku dawnego Ratusza Miejskiego, wsparcie przebudowy zabytkowej siedziby Muzeum Regionalnego  wraz z utworzeniem Centrum  Informacji Turystycznej oraz rewitalizację Rynku. Całkowita kwota wymienionych projektów to 6,3 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło 5,3 mln zł.

SŁUŻBA ZDROWIA:

 • Posłanka Elżbieta Łukacijewska od początku, czyli od 2008 r., wspiera podkarpacką  służbę zdrowia. Pierwsza kadencja prac w PE to pomocz Ministerstwa Zdrowia w kwocie 7,5 mln zł zakup akceleratora dla Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie.
 • Dzięki interwencji posłanki w Warszawie zwiększono budżet o 38 tys. zł dla Państwowych Powiatowych Inspekcji Sanitarnych, w tym dla placówki w Brzozowie
 • Dzięki wsparciu Elżbiety  Łukacijewskiej brzozowski szpital otrzymał akcelerator dla pracowni terapeutycznych w Zakładzie Radioterapii i Dziennej Chemioterapii z Pracownią Leku Cytostatycznego.
 • W zorganizowanej z inicjatywy Pani Europoseł akcji profilaktycznej w podkarpackich przedszkolach LAURKA – MAMO, TATO ZBADAJ SIĘ, wzięły udział placówki z Dydni, Niebocka i Brzozowa.

SPORT:

 • Posłanka Elżbieta Łukacijewska wspiera aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. Pracując w Sejmie i w PE, po jej staraniach Podkarpacie otrzymało 9 dodatkowych boisk z programu Moje Boisko “Orlik”. W sumie w naszym regionie w ramach akcji powstało 39 takich obiektów, z których dzisiaj korzystają młodzi sportowcy.
 • Wsparcie budowy ogólnodostępnych wielofunkcyjnych boisk sportowych
 1. Boisko wielofunkcyjne przy Liceum Ogólnokształcącym w Brzozowie, dofinansowanie w kwocie 150 tys. zł.
 2. Boisko wielofunkcyjne przy szkole w Grabownicy Starzeńskiej, dofinansowanie 198 tys. zł.
 3. Boisko wielofunkcyjne przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Brzozowie, dofinansowanie kwotą 159,5 tys. zł.
 4. Wsparcie rzeczowe dla szkół podstawowych na terenie powiatu brzozowskiego, w tym m.in. w Trześniowie (przekazanie piłek podczas otwarcia boiska wielofunkcyjnego), Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie, Zespołu Szkół Nr 1 w Humniskach, szkoły w Grabownicy Starzeńskiej, szkoły w Górkach, szkoły w Turzym Polu, Zmiennicy. Wsparcie rzeczowe dla dzieci z zespołu tanecznego GEST, dla szkoły w Izdebkach na Uczniowski Klub Sportowy.
 • Pomoc w pozyskaniu środków na kompleks sportowo-rekreacyjny przy ul. Słonecznej w Brzozowie, gdzie całkowity koszt budowy wyniósł 13 mln zł.

 WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ W STAREJ WSI:

 • Wsparcie na pomoce dydaktyczne oraz kartki świąteczne.

DROGI:

 • Z Narodowego Programu Rozwoju Dróg Lokalnych trafiło do powiatu  brzozowskiego ponad 4 mln zł. Dodatkowo Elżbieta Łukacijewska od samego początku zabiegała o budowę obwodnicy Brzozowa, która ostatecznie została oddana w listopadzie 2015 roku.

DZIAŁANIA SPOŁECZNE:

 • Konkursy dla uczniów szkół średnich „Młody Społecznik”, w których nagrodą był wyjazd do Brukseli do Parlamentu Europejskiego ufundowany przez Panią Europoseł.
 • Dzięki zaproszeniu do Brukseli brzozowscy dziennikarze zapoznali się z pracami PE.
 • Wspieranie projektów na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego dla OSP .
 • Wsparcie rzeczowe na dla sportowców “Orły Gminy Brzozów”.
 • Prowadzenie LEKCJI EUROPEJSKICH w brzozowskich szkołach.
 • Współpraca z KOŁAMI GOSPODYŃ WIEJSKICH w Humniskach i Grabownicy Starzeńskiej.
 • Możliwość odbywania stażu w biurze w Brukseli, z którego skorzystało 6 młodych osób z powiatu brzozowskiego.
 • Organizowanie wycieczek do Brukseli do PE dla strażaków, kół gospodyń wiejskich oraz przedstawicieli gminy i powiatu.

epl

 Źródło: Tekst sponsorowany