czwartek, 18 kwietnia, 2024
AktualnościWydarzenia

Dzisiaj Niedziela Palmowa

W Niedzielę Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Jak podają Ewangeliści, zgromadzone wówczas tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe wołając: Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie. W Niedzielę Palmową obowiązuje czerwony kolor szat liturgicznych. Mimo to uroczystość ma wymowę radosną. W Polsce Niedziela Palmowa nosiła także nazwę Niedzieli Kwietnej, bo zwykle przypada w czasie gdy pokazują się pierwsze kwiaty – po sumie odbywały się w kościołach przedstawienia pasyjne.
Zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele dopiero w XI wieku. U nas zastępują je często gałązki wierzbowe z baziami. Po ich poświęceniu zatykano je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże. Wtykano także palmy na pola, aby Pan Bóg strzegł zasiewów i plonów przed gradem, suszą i nadmiernym deszczem.
Od 1958 roku w Lipnicy Murowanej organizowany jest konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego na palmę wielkanocną. Najwyższe palmy osiągały już ponad 30 metrów wysokości. 28 marca 2010 r., laureatem konkursu został Zbigniew Urbański, który wykonał palmę mierzącą 36,04 m poprawiając swój najlepszy wynik z poprzedniego roku i równocześnie rekord Polski o niemal metr. Palma wykonywana od środy popielcowej składała się z: tyczki świerkowej, wikliny i papierowych kwiatków. Warunkiem zaliczenia tak wyśrubowanego rekordu było postawienie rekordzistki ważącej ponad 200 kg do pionu wyłącznie siłą ludzkich rąk.

Wjazd do Jerozolimy – fresk autorstwa Giotto di Bondone