Dydnia: gmina reaguje na zgłoszenia o niedźwiedziach. Ruszył patrol OSP
W związku z pojawieniem się niedźwiedzi w bezpośrednim sąsiedztwie gospodarstw domowych na terenie gminy Dydnia, wójt gminy zwołała posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Samorząd pozostaje w stałym kontakcie z policją, leśnikami oraz przedstawicielami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Ponieważ niedźwiedź brunatny jest gatunkiem chronionym, wszelkie działania związane z jego płoszeniem wymagają zgody RDOŚ. Zgłoszenia od mieszkańców dotyczące zbliżania się dzikich zwierząt do posesji są niezwłocznie przekazywane odpowiednim służbom.
W ramach posiadanych kompetencji wójt gminy, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i na bieżąco monitorować sytuację, uruchomiła patrol obywatelski, w skład, którego wchodzą strażacy jednostek ochotniczych straży pożarnych, funkcjonujących na terenie gminy. Patrol będzie przemierzać drogi w poszczególnych miejscowościach w godzinach wieczornych i porannych.
Apelujemy do wszystkich mieszkańców oraz osób odwiedzających gminę o zachowanie szczególnej ostrożności. Każdy przypadek zauważenia niedźwiedzia lub śladów jego obecności w pobliżu zabudowań należy niezwłocznie zgłaszać do Urzędu Gminy w Dydni, pokój 104, nr tel. 13 430 81 34, 609 599 749 oraz 13 430 81 21, e-mailem: [email protected].
W przypadku niebezpieczeństwa należy dzwonić pod nr alarmowy 112. Szybkie przekazywanie informacji pozwoli na bieżące reagowanie oraz podejmowanie dalszych działań prewencyjnych.
Apelujemy również o zachowanie rozsądku, by nie podchodzić nie dokarmiać, nie robić zdjęć. Przypomina się również o obowiązku odpowiedniego zabezpieczania odpadów komunalnych i przestrzegania harmonogramu ich odbioru. Prosimy o przestrzeganie zasad gospodarowania odpadami, aby nie prowokować swoim zachowaniem zagrożenia ze strony niedźwiedzi (odpady wystawiać tylko w dniu wywozu).
Źródło: gminadydnia.pl

