sobota, 12 października, 2024
AktualnościKROSNORozrywkaWydarzenia

„Dreamers Never Sleep” – wystawa Dušana Ignáca

W Galerii Fotografii Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza można podziwiać wystawę „Dreamers Never Sleep” autorstwa słowackiego artysty Dušana Ignáca. Prezentowane prace, powstałe głównie w czasach pandemii, ukazują oniryczne portrety kobiet oraz kompozycje inspirowane twórczością Zdzisława Beksińskiego. Wystawa skłania do odkrywania emocji i refleksji, jakie artysta pragnie wywołać w odbiorcach. Ignác, związany z fotografią od lat, zyskał międzynarodowe uznanie, a jego prace wystawiano na wszystkich kontynentach. 27 września 2024 o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie z autorem, na które serdecznie zapraszamy.

Na swojej drugiej autorskiej wystawie Dušan Ignác prezentuje prace, które powstały głównie w „erze Covidu”, dzięki czemu można w nich bardziej odczuć postproces i wysiłek autora w oderwaniu się od rzeczywistości. Rozmycie kompozycji często tworzy oniryczne wersje portretów kobiet, co zapewne zaskoczy nawet znajomych fotografów śledzących jego prace. W niektórych kompozycjach pojawiają się także fragmenty reprodukcji obrazów Zdzisława Beksińskiego. Autor dziękuje Muzeum Historycznemu w Sanoku za umożliwienie ich wykorzystania. Cały zbiór związany jest z tym, jak autor emocjonalnie postrzega rzeczywistość w swojej twórczości lub swoimi fotografiami chce wywołać uczucia u ludzi oglądających te zdjęcia.

Wierzę, że miło spędzicie czas na jej oglądaniu, a zdjęcia przeniosą Was do abstrakcyjnego świata wykreowanego przez autora – zachęca autor wystawy.

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Galeria Fotografii, ul. Kolejowa 1, Krosno, województwo podkarpackie

Spotkanie autorskie / finisaż: 27 września 2024, godz. 17.00

Wystawa czynna: do 30 września 2024

Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Wstęp wolny. Wystawę można oglądać w dniach odbywających się w RCKP wydarzeń lub po wcześniejszym zgłoszeniu tel. 13 43 218 98

Dušan Ignác (ur. 1964)

Urodził się w Stropkowie. Fotografią zainteresował się już w szkole średniej, kiedy długie godziny spędzał z ojcem, także fotografem amatorem, zgłębiając tajniki fotografii analogowej. Ten epizod zakończył się po jego wyjeździe do Technikum w Koszycach.

Do fotografii powrócił ponownie dopiero w 2009 roku. Fotografia na wsi stała się dla niego formą wypoczynku i hobby, któremu stopniowo poświęcał coraz więcej czasu. Relacje z wędrówek po Tatrach Wysokich wytrenowały jego wzrok w zakresie fotograficznego widzenia. Były taką osobistą szkołą kompozycji.

W 2012 roku został członkiem Klubu Fotograficznego Stropkov w Stropkov SFK i zaczął prezentować swoją twórczość fotograficzną w różnych jego działaniach. Doprowadziło to do spotkań z wieloma fotografami w samym klubie fotograficznym Stropkov, którzy stali się nie tylko przyjaciółmi, ale także krytykami jego twórczości. W tym czasie poznał także grupę bardejowskich fotografów skupionych wokół Gabriela Grunda, wśród których od razu znalazł wspólny temat, a była nim fotografia sportowa. Akcja sportowa rejestrowana przy długim czasie naświetlania, czego efektem są dynamiczne badania ruchu, ten rodzaj fotografii do dziś należy do stałych gatunków twórczości autora.

W 2015 roku z oddziału Klubu Fotograficznego Stropkov, którego był członkiem-założycielem, powstał w Stropkowie nowy Klub Niezależnych Fotografów KNF. Po upadku KNF (2020) nie jest członkiem żadnego klubu fotograficznego. Od 2017 roku jest członkiem Słowackiej Federacji Fotografików.

Jeszcze będąc członkiem wspomnianych klubów fotograficznych, swoje prace wystawiał na 2 wystawach klubowych, które powtarzały się na terenie Słowacji i sąsiedniej Polski. Jako współorganizator brał także udział i wystawiał zdjęcia w dwóch wystawach tematycznych w parku w Stropkowie (2015, 2016).

Pierwszą autorską wystawę „Przystanki” zaprezentował w 2016, a w 2018 w OC Optima Košice wystawił „Decydujące momenty”. Jako autor brał udział w projekcie „46 – Widok pokolenia”, wspólnej wystawie klubów fotograficznych SFK, KNF i Jego Ekscelencji Prezydenta Republiki Słowackiej Rudolfa Shustera. Fotografie prezentował także wspólnie z członkami fotoklubów NOVA Košice i K-91 Košice, w tym w 2022 roku wspólnie z fotografem Bardejowa Vladem Savčinskim podczas wystawy „2 w 1”.

Jest członkiem FIAP, Międzynarodowej Federacji Fotografów Amatorów. Od 2013 roku uczestniczy w międzynarodowych salonach organizowanych pod patronatem FIAP, PSA i MOL. Do tej pory jego fotografie były wystawiane na wszystkich kontynentach świata i łącznie w 74 krajach zostały przyjęte w ramach międzynarodowych salonów fotograficznych. Na podstawie wyników z tych salonów otrzymał w 2018 roku tytuł EFIAP (Excellence FIAP). W 2019 roku dodano tytuł c*MOL Master of Light Photographic Association.

Twórczość autora nie może być ograniczona tematycznie. Status fotografa-amatora pozwala mu skupiać obiektyw na różnych obszarach. Oprócz wspomnianych już abstraktów sportowych, jest to oczywiście nadal kraj i przystanki w nim. Lubi także pracować z tematem „Ludzie i praca”. Tworzy raporty o osobach takich jak pasterze owiec, kowale, woźnicy, pszczelarze. Ponieważ lubi realizować się w postprocesie fotograficznym, w jego twórczości znajdziemy wiele abstrakcyjnych, surrealistycznych fotografii przedstawiających przyrodę, ludzi i rzeczywistość.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x