wtorek, 27 lutego, 2024
AktualnościBRZOZÓWKROSNORYMANÓWSANOKWydarzenia

Dodatkowy dochód a renta socjalna

Jeżeli osiągniesz przychód większy niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (od 1 marca 2021 r. – 3820,60 zł), ZUS zawiesi Ci prawo do renty socjalnej za każdy miesiąc, w którym przekroczysz ten próg.

Renta socjalna rozliczana jest na bieżąco z osiągniętego przychodu, który podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, czyli z tytułu zatrudnienia, służby lub innej pracy zarobkowej albo prowadzenia działalności pozarolniczej.

Ważne! Wpływ na Twoją rentę socjalną ma również przychód, który osiągasz za granicą.

Jeżeli pobierasz rentę socjalną i osiągasz przychód, powinieneś powiadomić ZUS o tym w formie pisemnego oświadczenia. Możesz je dostarczyć osobiście, przez przedstawiciela ustawowego lub osobę, która sprawuje nad Tobą opiekę prawną lub faktyczną.

Jeżeli od przychodu, który osiągasz, są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, powinieneś dostarczyć również zaświadczenie o osiągniętym przychodzie. Wystawi je Twój pracodawca (płatnik składek).

Jeśli teraz dostajesz od ZUS świadczenie w gotówce, możesz otrzymywać je w szybki i wygodny sposób – na rachunek bankowy. W tym celu zgłoś wniosek w placówce ZUS, pocztą lub przez internet na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Z kontem w banku jesteś bezpieczny.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej: www.zus.pl

Wojciech Dyląg
regionalny rzecznik prasowy
w województwie podkarpackim

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x