sobota, 20 lipca, 2024
AktualnościKROSNOWydarzenia

BWA w Krośnie zaprasza na nową wystawę Marka Burdzego

Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie zaprasza na wystawę Marka Burdzego – artysty, malarza, wieloletniego pracownika BWA. Wernisaż odbędzie się 21 grudnia 2023 r. (czwartek), o godzinie 18:00. Wystawę będzie można zwiedzać do 24 stycznia 2024 r.

Wystawa: „Marek i przyjaciele”

Autor: Marek Burdzy

Termin wystawy: 21 grudnia 2023 – 24 stycznia 2024

Wernisaż wystawy: 21 grudnia (czwartek) 2023 r., godz. 18:00

Nie pamiętam pierwszego rysunku.

Rysowałem i malowałem od zawsze.

Lubię to. Nie wiem jak długo to potrwa…

Na razie kocham sztukę… ona nie zawsze mnie lubi.”

Marek Burdzy

Z Instagrama:

urodziłem się, chodziłem do szkół, stworzyłem rodzinę, malowałem, rysowałem, rzeźbiłem, paliłem, piłem, p…., nadal żyję!

Tak kiedyś myślałem o sobie. Na szczęście minęło dobrych parę lat i… teraz jest podobnie, ale inaczej.

Czy sztuka jest człowiekowi do życia koniecznie potrzebna? Jedni odpowiadają, że tak a inni powiadają, że nie. Od zawsze potrzebowałem rysować, malować, rzeźbić. Świat był ułomny, kiedy tego nie robiłem. Z mijającymi latami zmieniał się sposób mojego patrzenia na rzeczywistość. Czasem widziałem coś wyraźnie, a czasem ledwie dostrzegałem rzeczy i sprawy ważne. Stwierdzam doświadczalnie, że sztuka dla mnie jest wodą i powietrzem (w przenośni oczywiście). Bez niej żyłbym gorzej. Przez kilkadziesiąt lat uprawiania twórczości zmieniały się techniki, zmieniały się rodzaje, zmieniał się wreszcie mój styl. Z nim jest podobnie jak z osobistym charakterem pisma. Mam nadzieję na jeszcze długi czas zmian w mojej sztuce.

Co maluję lub o czym maluję? Obrazy pokazują pejzaże, kwiaty, portrety ludzi, akty, widoki gwiazd i słońc. Czasami pochylam się nad ludzkim losem, bo człowiek ma skłonność do upadania. Moje malarstwo jest osobnym światem, jakimś swoistym kosmosem, gdzie galaktyki nie są do siebie podobne, ale składają się z tych samych pierwiastków. Mam nadzieję, że ktokolwiek to zobaczy w moich obrazach. Od zawsze uważałem, że każdy z nas nie jest bezludną wyspą. Otoczeni jesteśmy ludźmi, często takimi samymi jak my. Dlatego cenię osoby, które odwzajemniają moje uczucia. Stąd zaproszenie przyjaciół artystów do udziału w mojej wystawie.

Marek Burdzy

Marek Burdzy jest absolwentem Liceum Plastycznego w Jarosławiu. Ukończył studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od trzydziestu lat związany zawodowo z Biurem Wystaw Artystycznych w Krośnie. Zanim został organizatorem i kuratorem wystaw, pracował jako terapeuta w szpitalu psychiatrycznym, jako reżyser teatru młodzieżowego oraz w przemyśle drzewnym. Był wielokrotnie komisarzem ogólnopolskich plenerów malarskich. W latach 1995-2015 był kuratorem uzdrowiskowej Galerii Sztuki „Pasaż” w Iwoniczu Zdroju. Stale współpracuje z Krajską Galerią i Galerią Atrium w słowackim Preszowie. Dotychczas prezentował swój dorobek artystyczny w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i brał udział w wielu wystawach zbiorowych. Mieszka i tworzy w Krośnie.

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/1L8vbvgcD

Link do strony www: https://www.bwakrosno.pl/aktualnosc-620-marek_burdzy_marek_i_przyjaciele.html

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x