wtorek, 27 lutego, 2024
AktualnościSANOKWydarzenia

Bieszczadzki Sztab WOŚP ponownie zagra w Sanoku!

Szeroko pojęta okulistyka dziecięca będzie tematem przewodnim 30. Finału WOŚP. Jubileuszowa zbiórka odbędzie się 30 stycznia 2022 roku. Bieszczadzki Sztab WOŚP w Sanoku został już zarejestrowany i powoli przygotowuje jubileuszowy, wyjątkowy finał w Sanoku.

Jubileuszowa, „Orkiestra” zagra dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Będzie to pierwsza zbiórka dedykowana dziecięcej okulistyce, jednak nie pierwsze działanie WOŚP związane z ratowaniem wzroku najmłodszych pacjentów. Fundacja od 20 lat prowadzi Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków, w ramach którego przebadano blisko 255 tysięcy dzieci, a wzrok uratowani blisko 11. tysiącom dzieci – podaje Fundacja.

Dlaczego okulistyka?

Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje.

Jaki sprzęt kupi WOŚP?

Wśród urządzeń, które najczęściej wskazywane są przez szpitale jako niezbędne do sprawnego diagnozowania i leczenia pacjentów okulistycznych, znajdują się m.in. oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego, synoptofory do pomiaru kąta zeza oraz urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń siatkówki. Potrzebne jest też wyposażenie sal operacyjnych w mikroskopy i stoły operacyjne.

Jednym z kluczowych zakupów ma być angiograf dwupłaszczyznowy, który pozwala na leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci. Sprzęt ten umożliwia zastosowanie najnowocześniejszej i najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu: chemioterapii dotętniczej.

Celem tegorocznego Finału WOŚP jest również uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych, dzięki któremu specjaliści zajmujący się dziećmi będą mogli uczyć się odpowiednich ruchów i technik chirurgii wewnątrzgałkowej, co przełoży się na poprawę jakości wykonywanych operacji.

Tegoroczny Finał WOŚP odbędzie się 30 stycznia 2022 roku.

W Sanoku po raz kolejny zagra Orkiestra WOŚP!

Bieszczadzki Sztab WOŚP działający przy Urzędzie Gminy w Sanoku zarejestrował już sztab i powoli pracuje nad przygotowaniem finały WOŚP w Sanoku. – Przede wszystkim chcielibyśmy podziękować pani wójt Annie Hałas za wspieranie naszych działań. W tym roku przygotowujemy finał w nieco innej formie niż dotychczas, z wieloma atrakcjami i niespodziankami. W ubiegłym roku nasze działania pokrzyżowała pandemia, mamy nadzieję, że w tym roku sytuacja epidemiczna pozwoli nam na zorganizowanie finału. Po ubiegłorocznej przerwie ludzie są spragnieni działań i emocji jakie towarzyszą przygotowaniom i samemu finałowi WOŚP. Niebawem ruszamy z rekrutacją wolontariuszy.  Wszystkie niezbędne informacje na temat tegorocznego finału będziemy na bieżąco publikować na naszej stronie na Facebooku WOŚP w Sanoku – informuje Martyna Sokołowska, szefowa Bieszczadzkiego Sztabu WOŚP.

Setka wolontariuszy

Rejestracja rekrutacja wolontariuszy 8. listopada. Na chętnych czeka sto miejsc. – Szukamy osób zaangażowanych, pozytywnych, z dobrą energią, które lubią pomagać innym – mówi Wacław Borowy z Bieszczadzkiego Sztabu WOŚP.

W tym roku wolontariusze będą mogli rejestrować się w Sztabie elektronicznie oraz tradycyjnie, poprzez formularz. – Gorąco zapraszamy do współpracy i wspierania Orkiestry – zachęca Wacław Borowy.

Podczas ubiegłorocznego, 29 Finału WOŚP na zakup sprzętu dla dziecięcej laryngologii i diagnostyki głowy zebrano 210 813 830,10 PLN

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x