czwartek, 29 lutego, 2024
AktualnościRozrywkaSANOKWydarzenia

Arkadiusz Andrejkow zwycięzcą plebiscytu Nieprzeciętni 2020

Znamy zwycięzcę plebiscytu Nieprzeciętni 2020 organizowanego przez radiowa Czwórkę. Został nim sanocki artysta Arkadiusz Andrejkow. Wygrał on tegoroczną edycję i zyskał tytuł Nieprzeciętnego 2020. 35-letni Andrejkow to twórca street artu “Cichy Memoriał”, polegającego na malowaniu murali na starych drewnianych budynkach Podkarpacia.

“Nieprzeciętni” to plebiscyt radiowej Czwórki, adresowany do młodych ludzi, którzy na co dzień podejmują nietypowe działania, mają niebanalne zainteresowania, tworzą wyjątkowe rzeczy. Przez całą wiosnę na stronie plebiscytu prezentowane były sylwetki całej dziesiątki finalistów, osób o bardzo różnych zainteresowaniach – od artystycznych, przez medyczne i edukacyjne, na społecznych kończąc.

Podczas realizacji swoich prac Arkadiusz Andrejkow korzysta ze starych fotografii rodzinnych mieszkańców miejscowości, w których powstawały prace. Obserwatorzy projektu murale na stodołach nazwali “deskalami”.

Projekt narodził się podczas wielu podróży artysty pomiędzy podkarpackimi miejscowościami. Obserwując kolejne wioski dostrzegł malarski potencjał w starych stodołach i szopach. – Pomyślałem, że mogłyby one stanowić taką nietypową plenerową i wiejską galerię sztuki ulicznej. Ściany drewnianych stodół były dla mnie idealnie przygotowanymi podłożami malarskimi. Poprzez swoją surowość i brak podkładu były praktycznie gotowe, aby przystąpić do pracy – mówi Arkadiusz Andrejkow.

Poza street artem Arkadiusz Andrejkow zajmuje się także malarstwem – na swoim koncie ma kilkanaście wystaw indywidualnych, m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Zamościu, czy Rzeszowie, a także ponad dwadzieścia prezentacji zbiorowych.

Okazało się, że ten rok to aż dwa rekordy w historii plebiscytu: nadeszło 420 zgłoszeń, a w internetowym głosowaniu oddano ponad 72 tysiące głosów!

Źródło: polskieradio.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x