Rondo im. Anny Kajtochowej [FILMY]
Podczas nadchodzącej sesji 29 bm. Rada Miejska w Brzozowie ma podjąć trzy uchwały o nadaniu nazw dla miejskich ulic. Wschodnia obwodnica Brzozowa otrzyma nazwę Św. Jana Pawła II, rondo od strony Rzeszowa – nazwę Rondo Kard. Stefana Wyszyńskiego, zaś rondo od strony Sanoka – Rondo Anny Kajtochowej. O ile Polak-papież i kardynał Tysiąclecia są postaciami historycznymi dla świata i Polski, o tyle osoba Anny Kajtochowej może nie być znana wszystkim mieszkańcom naszego regionu. Dlatego poniżej przypominamy sylwetkę tej urodzonej na brzozowskiej Borkówce pisarki. Dziękujemy za udostępnienie materiałów Oleskiej Bibliotece Publicznej i Panu Antoniemu Bojanowskiemu.
ANNA KAJTOCHOWA (z domu Nogaj), pseudonimy: Stanisława Kasprzyk, Anna Nogajówna, kryptonimy: ak, hak, ank, hk, sak, sk. Urodziła się 21 lipca 1928 w Brzozowie. Ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała w zespole redakcyjnym Gazety Krakowskiej, Głosu Młodzieży Wiejskiej, Głosu Młodzieży, Studenta, TeMi. Należała do grupy literackiej “Nadskawie” (1981-1988). Za powieść “Tamten brzeg” otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie ZLP i wojewody lubelskiego (1988).
Debiutowała jako dziennikarka na łamach Gazety Krakowskiej w 1949 r. Jej utwory ukazywały się m.in. w Dzienniku Polskim, Gazecie Krakowskiej, Głosie Młodzieży, Kulturze, Okolicach, Poezji, Profilach, Tak i Nie, Tu i teraz, Życiu Lierackim. Wiersze publikowała w zbiorowych tomikach Konfraterni Poetów. Członkini Związku Literatów Polskich od 1984 r. Członkini honorowa Polish American Poets Academy (USA). W 2008 r. odznaczona odznaką “Honoris Gratia” w uznaniu zasług dla Krakowa i jego mieszkańców. W 1997 r. ukazała się autoryzowana biografia Poetki (Eryk Ostrowski: Wędrówki o świcie: opowieść o Annie Kajtochowej. – Kraków: PiT, 1997.). Anna Kajtochowa zmarła w Krakowie, 19 marca 2011 r.
Wypowiedź Anny Kajtochowej. Film Joanny Bąk
HANIA. Kropla milczenia. Retrospekcja Andrzeja Waltera
Obszerny biogram poetki znajduje się w słowniku biobibliograficznym opracowanym w IBL PAN:
Polscy pisarze i badacze literatury przełomu XX i XXI wieku : słownik biobibliograficzny / oprac zespół pod red. Alicji Szałagan. T. 1. – Warszawa IBL PAN, 2011. – S.110-115 : Kajtochowa Anna / [oprac.] Ewa Głębicka
Proponuję ogólnopolskie referendum,bo nasi “bezradni” brzozowscy powinni się skonsultować z polakami, a nie wybierać samodzielnie.Każdy Polak ma prawo głosu w tak “ważnej” sprawie.
Do tematu powrócimy.
Jak można porównywać “Papieża”, “Kardynała” do pani Anny.
Nie pomylę się stwierdzeniem, że nikt jej tu nie zna, nigdy tu nie przyjeżdzała, nie chciała się w nami brzozowiakami integrować, czy przedstawiać swoją literaturę – w której oczerniała mieszkańców brzozowa. Bo była tatarką, która dbała o siebie.
Czy komuś pomogła w brzozowie?
Czy załatwiła COŚ dla tego miasta, powiatu?
Jeszcze żyją osoby, które ją znały.