piątek, 19 kwietnia, 2024
Aktualności

Izdebczanka wystąpi w nowych strojach

Już są — nowe stroje ludowe dla Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca Izdebczanka. Jeszcze na początku tego tygodnia do Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej Polski z Oddziałem Przedszkolnym w Izdebkach, dotarło 16. kompletów rzeszowskich strojów ludowych. Na strój żeński składają się następujące elementy: gorset aksamitny bogato haftowany ręcznie koralikami i zdobiony cekinami, spódnica zdobiona pasmanterią, koszula z niebiesko — czerwonym haftem ręcznym, fartuszek haftowany, halka z falbanami, chustka haftowana, korale potrójne, buty oraz kwiaty do włosów. W skład stroju męskiego wchodzą: buty, kamizelka sukienna, spodnie sukienne, koszula, kapelusz oraz pas skórzany. Wszystkie elementy strojów są bogate w zdobienia oraz hafty, a każda najdrobniejsza ozdóbka została ręcznie wykonana. Stroje charakteryzują się niezwykłą dokładnością wykonania, a wyglądem są maksymalnie zbliżone do oryginałów.

Jesteśmy przekonani, że projekt pn. “Zakup strojów ludowych dla Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca Izdebczanka” realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Nozdrzcu, wpłynie pozytywnie na ożywienie oraz popularyzację zanikającej w naszym regionie dziedziny tańca ludowego, jako jednego z wielu elementów dziedzictwa kulturowego naszych przodków. – czytamy na profilu fb Gminy Nozdrzec.

EtnoPolska to program Narodowego Centrum Kultury, uruchomiony w 2018 roku. Jego celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze, szczególnie w małych ośrodkach. Program zakłada preferencje dla zadań realizowanych w miejscowościach liczących nie więcej niż 50 tysięcy mieszkańców. EtnoPolska wspiera unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, wpływające w istotny sposób na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej na obszarach o utrudnionym dostępie do dóbr kultury.

Wartość projektu: 46 000,00 zł
Wysokość dofinansowania: 32 000,00 zł
Finansowy udział własny: 14 000,00 zł

Autor projektu: Adrian Skubisz

Stroje zostały wykonane przez pracownię strojów ludowych i historycznych INA, której wyroby wiernie odwzorowują pierwowzory, jakie na co dzień można podziwiać w muzeach czy skansenach.
Prezentacja strojów będzie miała miejsce na jednym z wydarzeń kulturalnych, którego realizacja planowana jest jeszcze w tym miesiącu — informacje wkrótce.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

Źródło: fb/Gmina Nozdrzec

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x