Podratuj pomnik z armatą!

Przy ruchliwym skrzyżowaniu dróg wojewódzkich w centrum Grabownicy Starzeńskiej od dziesięcioleci stoi pomnik, którego charakterystycznym elementem jest tzw. armata. Obiekt z biegiem lat stał się charakterystycznym punktem miejscowości słynącej z górniczych tradycji i działających tu kopalni ropy naftowej. Zasadniczym jego elementem jest lufa zdekompletowanego sowieckiej armaty polowej ZiS-3 z czasów II wojny światowej, a sam pomnik stoi w tym miejscu od 1949 r. i ustawiono go jako wyraz wdzięczności dla Armii Radzieckiej za wyzwolenie od niemieckiej okupacji. Z biegiem czasu pozbawiono go symboli komunistycznych i nadano znaczenie uniwersalne, opatrując napisem Za waszą i naszą wolność. “Obecnie w wymowie monumentu podkreśla się zatem wydźwięk walk o demokrację i suwerenną Polskę zgodnie z mottem pomnika, które było Lelewelowskim hasłem polskich zrywów narodowo-wyzwoleńczych w XIX stuleciu” – pisał w 2012 r. na łamach “Wiadomości Brzozowskich” historyk dr Mariusz Kaznowski. Spora część mieszkańców, nie tylko ze środowiska nafciarzy, traktuje obiekt jako wręcz symbol Grabownicy Starzeńskiej i podchodzi do niego z dużą dozą sympatii. Tymczasem stan pomnika jest coraz gorszy: uwidoczniły się pęknięcia, jest sporo ubytków w fasadzie, na dużej powierzchni złuszczyła się farba. To wszystko sprawia, że obiekt nie jest chroniony przed opadami atmosferycznymi, niszczeje i wygląda obskurnie. Procesy korozji uwidoczniły się także na armacie. Ostatnie prace poprawiające estetykę pomnika miały miejsce jesienią 2012 roku.

Stąd inicjatywa mieszkańców-społeczników, w tym radnych rady miejskiej w Brzozowie, sołtysa i rady sołeckiej oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Grabownica Starzeńska, zmierzająca do podratowania pomnika i opracowanie planu remontu, który powstrzyma jego dalszą dewastację. W tym celu została zorganizowana internetowa zbiórka środków na portalu: zrzutka.pl  

Opis zaplanowanych prac. Wolontariusze podejmą się oczyszczenia i ponownego pomalowania działa antykorozyjną farbą do konstrukcji stalowych na wolnym powietrzu (w kolorze oliwkowym stosowanym w sprzęcie wojskowym). Potrzebne są pieniądze na zakup odpowiedniej farby, koszt ok. 700 zł. Ponadto prace przy fasadzie muszą wykonać fachowcy i tu niezbędne są środki na sfinansowanie materiałów remontowych i wykonawstwa. Szacujemy, że całkowity koszt napraw i konserwacji wyniesie maksymalnie 4000 zł. Jeśli uzbieramy kwotę mniejszą niż koszt remontu – wykonamy go w mniejszym zakresie. Jeśli okaże się, że jakieś środki pozostaną, zakupimy za nie rośliny ozdobne i zasadzimy w centrum wsi. Posiadamy zgodę Instytutu Pamięci Narodowej na remont. Jednak ze względu na kontrowersje w postrzeganiu pomnika nierealne jest pozyskanie środków w inny sposób.

Organizatorzy apelują:

Podratuj pomnik z armatą!

Z góry dziękujemy Darczyńcom, którzy wesprą zbiórkę!

Organizatorzy

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o