piątek, 22 listopada, 2024
AktualnościWydarzenia

Wszystko dobre, co się dobrze kończy

Wszystko dobre, co się dobrze kończy. Tym cytatem z tytułu sztuki Szekspira można podsumować  polsko-ukraińską wymianę młodzieży zrealizowaną w ramach projektu Erasmus „Zostańmy dziennikarzami obywatelskimi”. Przez dwa tygodnie 64-osobowa grupa adeptów dziennikarstwa intensywnie zgłębiała tajniki żurnalistyki, zbierając dokumentację, opracowując pilnie teksty, zdjęcia, a przede wszystkim – materiały multimedialne, aby zamieścić je w sieci Internetu. Młodzież brała udział w wizytach studyjnych, warsztatach i spotkaniach, w czasie których miała okazję zapoznać się z lokalnymi środowiskami i poszerzyć swoja wiedzę z zakresu życia społecznego, w tym funkcjonowania samorządów, działalności organizacji samorządowych, mieszkańców. Wazkim tematem podjętym podczas wymiany były sprawy świadomości ekologicznej, podejmowania działań w celu ochrony środowiska i w trosce o przyszłość naszej planety i następnych pokoleń. Uczestnicy w rozmowach podkreślali ten problem jako jeden z najważniejszych, którym powinni się zajmować dziennikarze obywatelscy. Nie zabrakło też zajęć integracyjnych. Młodzież zorganizowała m.in. debaty, wieczory z kulturą polska i ukraińską.

– Trudno całość podsumować w kilku zdaniach, tak wiele się tu działo w ciągu tych kilkunastu dni – mówi liderka projektu Bożena Pieszczek. – Przede wszystkim muszę zauważyć, że udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane działania, pomimo ogromnych problemów, jakie stworzyła nam wszystkim pandemia. Wymagało to wielu starań, ale było warto, ponieważ kiedy już rozpoczęła wymiana, to udało się nam wyjść daleko poza harmonogram. Zrealizowaliśmy szereg dodatkowych aktywności. Uczestnicząc w nich można było docenić, jak pozytywny wpływ ma pozaformalne zdobywanie wiedzy, wzajemne poznanie, integracja. Podczas mobilności udało nam się utworzyć platformę konkretnej, owocnej współpracy, a wszystko w świetnym klimacie przyjaźni przenikniętej pozytywną energią. Szkoda, że to już ostatni dzień. Ale zdobytych kompetencji, no i przeżytych wspólnie chwil, nikt nam nie odbierze.

Dla naszej grupy i dla mnie osobiście najważniejsza na początku była sytuacja bezpośredniego spotkania. Przez wiele miesięcy pozostawaliśmy w kontaktach na odległość. Przedłużyło się to jeszcze o pół roku, z powodów ograniczeń narzuconych w walce z koronawirusem. Ale wreszcie mogliśmy spędzić wspaniałe dwa tygodnie. Oprócz realizacji harmonogramu bardzo ważne były nieformalne spotkania, rozmowy, przebywanie z sobą. Było w tym dużo radości z przebywania ze sobą, radości, uśmiechów. Zostały nawiązane nowe znajomości. Prawie każdego dnia dzieliliśmy się też własnymi spostrzeżeniami, osobistymi refleksjami, no i snuliśmy wspólne plany na przyszłość. I z tą myślą wyjeżdżam z Rudawki – podsumowała wymianę Natalia Winnyk z Połtawy.

Ostatniego dnia uczestnicy zorganizowali spotkanie podsumowujące, na którym przypomnieli i przedstawili wszystkie aktywności i rezultaty projektu. Omówili też, jak podzielą się nimi z innymi w swoich środowiskach. Odbyła się też rozmowa na temat dalszej współpracy i planów na przyszłość. Na zakończenie wszyscy zapozowali do wspólnej, familijnej fotografii.

Projekt „Zostańmy dziennikarzami obywatelskimi” sfinansowany z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+Partnerzy projektu:
Stowarzyszenie Sympatyków III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Chorzowie (PL).
Public Service of Ukraine, Poltava Branch (UA).

red

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x