Od dzisiaj weszły w życie przepisy przewidujące szczepienie 12-latków

W poniedziałek do godz. 10 zarejestrowano na szczepienia 45 tys. osób w wieku 12-15 lat – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Od dzisiaj weszły w życie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów, przewidujące możliwość szczepienia 12-latów przeciwko COVID-19. Rozporządzenie w tym brzmieniu obowiązuje do 25 czerwca.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przypomniał na konferencji prasowej, że od poniedziałku można rejterować na szczepienia młodzież w wieku od 12 do 15 lat.

“W nocy wystawiliśmy 1,7 mln skierowań dla tej grupy wiekowej. Do godz. 10 skorzystało z procesu rejestracji 45 tys. osób, które zostały zarejestrowanych przez rodziców” – powiedział rzecznik MZ.

Zachęcając do rejestracji podkreślił, że można ją przeprowadzić w prosty sposób – wystarczy na stronie pacjent.gov.pl podać trzy informacje: numer telefonu, imię i nazwisko oraz PESEL.

Od poniedziałku dla osób w wieku 12-15 lat dostępne są e-skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19. Szczepienia będą odbywać się najbliższych tygodniach w punktach szczepień, a od września także w szkołach. W czerwcu odbędzie się w szkołach akcja informacyjna na ich temat.

Młodzież w wieku 12-15 lat może szczepić na takich samych zasadach, jak wszyscy obywatele, w ramach Narodowego Programu Szczepień, tj. w punktach szczepień populacyjnych i punktach szczepień powszechnych. Do tej pory w Polsce na szczepienia mogły zapisywać się osoby od 16. roku życia. W sumie w Polsce jest 2,58 mln uczniów w wieku 12-18 lat.

Nastolatka na szczepienia można zarejestrować od poniedziałku przez bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989, kontaktując się z wybranym punktem szczepień, wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie, poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o