Baju-baju i kolorowe obrazki

Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej ws. budowy przedszkola w Humniskach odniósł się do informacji dotyczących planów przeniesienia starego przedszkola do jeszcze starszej szkoły.  Mieszkańcy Humnisk rzetelnie przedstawili genezę swojej inicjatywy i kolorowane bajki, jakie w odpowiedzi usłyszeli samorządu gminnego. Można przeczytać o tym poniżej. Najbardziej bulwersuje fakt, że choć sprawa jest znana od miesięcy, to włodarze gminy unikają spotkań z mieszkańcami, ograniczając się do publikacji w Internecie.
Szanowni Mieszkańcy,
nasza inicjatywa oparta jest o dialog i współpracę. Rozmawiamy z naszymi włodarzami i zabiegamy o spotkania i informacje w przedmiotowej sprawie. Przez ostatnie trzy miesiące otrzymywaliśmy z Gminy Brzozów różne wiadomości związane z funkcjonowaniem przedszkola, dlatego teraz chcielibyśmy zaprezentować Państwu trochę historii i faktów związanych z powstaniem naszej inicjatywy.
W tym roku między rodzicami i włodarzami miasta odbyły się tylko dwa spotkania.
Pierwsze informacje na temat tego, że „coś” będzie działo się z Przedszkolem Samorządowym w Humniskach wypłynęły na otwartym spotkaniu mieszkańców sołectwa Humniska z przedstawicielami Gminy Brzozów we wrześniu 2020 roku. Jak to zwykle bywa, na takich spotkaniach jest garstka zainteresowanych mieszkańców, jednak tak się złożyło, że nasi przedstawiciele stanowią tą mniejszość i możemy przekazać, że temat został poruszony dosłownie w jednym zdaniu – trzeba zacząć działać w temacie z uwagi na zły stan techniczny obecnego budynku przedszkola.
Minęło pół roku i o naszym przedszkolu zrobiło się głośno. Po pierwsze do oddziału przedszkolnego przy SP Nr 1 w Humniskach (tzw. zerówki) nie przyjęto czwórki dzieci z uwagi na zbyt dużą liczbę zgłoszeń. Gmina, działając zgodnie z prawem przyjęła do tzw. „zerówki” wymaganą grupę 25 dzieci, ale niestety brakuje miejsca na przyjęcie wszystkich. Wówczas podczas procesu rekrutacji „na jaw” wyszły plany Gminy na temat przeniesienia przedszkola w obręb szkoły podstawowej od przyszłego roku szkolnego, czyli od 1 września 2021. Tematu nie podejmował zarówno Pan Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Humniskach, jak i Pani Dyrektor Przedszkola, argumentując wszystko decyzjami organu prowadzącego czyli Gminy Brzozów i decyzjami Pana Burmistrza Szymona Stapińskiego.
Temat przedszkola stał się motywem nośnym w naszym sołectwie. Powstał list otwarty do Pana Burmistrza w sprawie funkcjonowania Przedszkola, w którym mieszkańcy zwrócili się o udzielenie wyjaśnień. W odpowiedzi na list uzyskaliśmy zapewnienie, że obecny budynek przedszkola nie zostanie sprzedany przez Gminę i podjęto przygotowania logistyczne, bez konsultacji z zainteresowanymi stronami, aby przenieść przedszkole do budynku szkoły.
Pierwszy pomysł zaprezentowany przedstawicielom rodziców (tylko przedszkolnym) przez Pana Burmistrza na spotkaniu w Urzędzie Gminy Brzozów w marcu 2021 roku dotyczył umiejscowienia przedszkola samorządowego na terenie dawnej sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej. Po dwóch tygodniach Gmina zmieniła koncepcje i na kolejnym drugim spotkaniu, zaprezentowano plany przeniesienia przedszkola na wyremontowany parter szkoły podstawowej, bez adoptowania sali gimnastycznej (z uwagi na zbyt duże koszty związane z remontem). Najpierw przedstawiono plan aby na sali gimnastycznej zrobić w przyszłości salę widowiskową. Jednak ostatecznie gmina zaproponowała przedstawicielom rodziców pomysł adaptacji sali gimnastycznej na klasy, gdyż jak się okazało brakuje w szkole miejsca na docelowe połączenie (planowany termin na remont sali gimnastycznej wyznaczono na około rok czasu).
Papier przyjmie wszystko, jednak realia pokazują coś innego. Potrzeba wiedzy i przeanalizowania sytuacji oraz planów szkoły, aby tworzyć projekty adekwatne do rzeczywistości. Jak się okazało w szkole nadal brakuje miejsca.
Ostatnia koncepcja została zaprezentowana naszym radnym po sesji Rady Miejskiej w dniu 26 kwietnia 2021 roku. Rodzice dowiedzieli się też wówczas, że w związku z brakiem klas podjęto decyzję szybkiego remontu sali gimnastycznej (aby powstały na niej dwie sale lekcyjne dla dzieci szkolnych), która mogłaby już działać od września tego roku.
O planach i projektach możemy się dowiedzieć z portalu internetowego współpracującego z Gminą, „wszystko ładnie” zostało tam zaprezentowane, obrazki sal pokolorowane są kredkami, linie wymierzone i każdy metr wyliczony.
Zapomniano tylko dodać, że nie będzie między innymi oddzielnej świetlicy, nie będzie czytelni, nie będzie pokoju nauczycielskiego, czy gabinetów do terapii behawioralnych.
A co będzie?? Wiele ścianek z karton-gipsu, kotłownia zaadaptowana na fragment sali, dwuzmianowość i świetlica połączona z jadalnią – od godzin rannych do około 11.30 dzieci będą brały udział w zajęciach na świetlicy, następnie do tej samej sali wnoszone będą stoliki, gdzie dzieci będą miały obiad i po konsumpcji stoliki ponownie będą zabierane z sali, która do godz. 16.00 ponownie będzie świetlicą.
Szanowni Państwo,
to nie bajka, którą się opowiada najmłodszym dzieciom do snu, to plany naszej Gminy na funkcjonowanie placówki oświatowej.
red

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o