sobota, 23 listopada, 2024
AktualnościBRZOZÓWKROSNORYMANÓWSANOKWydarzenia

Ambasadorzy dobrych spraw. Trwa nabór do projektu

Fundacja INICJATYWA zachęca do zainteresowania się i zaprasza do udziału w innowacyjnym na terenie Podkarpacia projekcie dotyczącym  szkoleń w zakresie wolontariatu integracyjnego czyli takiego, w którym osoby z niepełnosprawnością działają na rzecz innych osób niepełnosprawnych. Duży nacisk kładziemy też na samorzecznictwo (self­adwokaturę) osób z niepełnosprawnością. Projekt ma charakter hybrydowy, co oznacza, że jego pierwsza część będzie się odbywała w systemie online (przez Internet), a druga w rzeczywistości realnej, „na żywo”. Swoją propozycję adresujemy także do asystentów (trenerów) osób z niepełnosprawnością. Prosimy o ułatwienie udziału w kursie osobom z niepełnosprawnością, poprzez przekazanie informacji i pomoc w realizacji zgłoszenia. Samych asystentów (trenerów) też prosimy o zgłoszenia tą samą drogą.

NA CZYM POLEGA PROJEKT I JAK WZIĄĆ W NIM UDZIAŁ? WYJAŚNIAMY PONIŻEJ.

1. NA CZYM POLEGA PROJEKT? Składa się on z 5 elementów.

ELEMENT 1. Szkolenie dla asystentów wolontariatu integracyjnego. Jego adresatami są osoby chcące wspierać wolontariuszy z niepełnosprawnością. Kierujemy je do 3 grup.

1. Szkolenie będzie przydatne dla kadry placówek wsparcia społecznego oraz organizacji pozarządowych pracujących na rzecz osób z niepełnosprawnością i rozwijających wolontariat, zwłaszcza dla terapeutów zajęciowych, którzy pomagają uczestnikom w odnalezieniu drogi rozwoju zawodowego; a także dla nauczycieli szkół przysposabiających do pracy, zainteresowanych rozwojem ważnych kompetencji społecznych i aktywizacji swoich uczniów.

2. Udział w kursie pomoże również wszystkim, którzy mają w swoim otoczeniu osoby z niepełnosprawnością i które chcą je wspierać w walce z ograniczeniami.

3. Zapraszamy także osoby z niepełnosprawnością, które chcą pomagać innym niepełnosprawnym.

Kurs przybliża problemy na które napotykają osoby o różnych rodzajach niepełnosprawności, przedstawia dobre praktyki oraz przydatne, sprawdzone podręczniki, napisane przez uznanych autorów. Mamy na celu wymianę wiedzy i doświadczeń, omówienie scenariuszy zajęć i dobrych praktyk oraz nawiązanie nowych kontaktów w celu stałej współpracy. Szkolenie będzie realizowane w trybie zdalnym (przez Internet). Odbędzie się tam cykl webinariów tematycznych w formie spotkań online. Wraz z nimi na platformie e-learningowej (na stronie internetowej Fundacji) zostanie opublikowanych 6 modułów tematycznych, zawierających niezbędne materiały w formie prezentacji, filmów, artykułów, e-booków. Webinaria i moduły szkoleniowe będą spójnie ze sobą związane. Tematyka: dostępność, komunikacja interpesonalna, wolontariat integracyjny, samorzecznictwo jako forma wolontariatu osób z niepełnosprawnością. Po ukończeniu kursu jego uczestnicy otrzymają certyfikat.

ELEMENT 2. Szkolenie „Wolontariat integracyjny krok po kroku”. Szkolenie to jest skierowane do osób z niepełnosprawnością, które chcą się dowiedzieć, jak skutecznie załatwiać swoje sprawy, rozwinąć swój talent i nauczyć się czegoś nowego. Dzięki kursowi dowiedzą się, w jaki sposób swoje słabości zamieniać w siłę, jak występować, mówić w swoim imieniu oraz poczuć się pełnowartościowym i ważnym członkiem społeczeństwa. W przypadku szkół lub innych grup zorganizowanych istneje możliwość uczestnictwa grupy zwartej. Asystenci po ukończeniu kursu otrzymają dostęp do narzędzi na platformie e-learningowej, w zakładce WOLONTARIAT INTEGRACYJNY, dzięki którym będą mogli wspierać swoich podopiecznych podczas nauki. Szkolenie również będzie realizowane w trybie zdalnym (przez Internet). Odbędzie się cykl webinariów tematycznych w formie spotkań online. Wraz z nimi na platformie e-learningowej (na stronie internetowej projektu) zostanie opublikowanych 6 modułów tematycznych, zawierających niezbędne materiały w formie prezentacji, filmów, artykułów, e-booków. Webinaria i moduły szkoleniowe będą spójnie ze sobą związane. Tematy kursu: wolontariat i moje miejsce w nim, praca w zespole, samoprezentacja i samorzecznictwo, komputer i internet w służbie wolontariusza. Po ukończeniu kursu wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikat. Rezultatem szkolenia będzie opracowanie dla każdego z uczestników karty drogowej w formie projektu na rzecz społeczności lokalnych, który będzie realizowany podczas praktyk

ELEMENT 3. Praktyki. Po ukończeniu kursów, które mają nie tylko cel edukacyjny, ale też posłużą nawiązywaniu kontaktów, odbędą się praktyki pod kierunkiem koordynatora praktyk. Przewidujemy, że jeden asystent (trener) będzie wspierał przynajmniej 2 wolontariuszy z niepełnosprawnością. Dopuszczamy większą liczbę wolontariuszy, np. przy pracy grupowej. Praktyki będą odbywały się w placówkach, organizacjach pozarządowych, innych instytucjach lub przez Internet (online). Podczas praktyk będziemy wspierali wolontariuszy w realizacji ich indywidualnych projektów na rzecz społeczności lokalnych. O ich tematyce zadecydują indywidualne propozycje i predyspozycje wolontariusza, które zaprezentuje podczas kursu. Może to być przygotowanie materiałów informacyjnych, włączenie się w kampanie społeczne, ważne wypowiedzi twórcze poruszające problemy społeczne (filmy, spektakle, formy wizualne), wystąpienie publiczne, organizacja wydarzenia publicznego np. festynu, występ estradowy z przesłaniem itp. Lista jest oczywiście otwarta. Praktyki zwieńczy prezentacja rezultatów z udziałem społeczności lokalnych.

ELEMENT 4. Sieciowanie. Wszystkie powyższe działania posłużą stworzeniu sieci WI (wolontariatu integracyjnego) i jej stałemu funkcjonowaniu. Sieć w postaci podstrony na portalu Fundacji Inicjatywa połączy placówki, ngo i samych wolontariuszy, będzie slużyła popularyzacji WI, promocji wydarzeń z nim związanych oraz wymianie myśli i wszelkich informacji na temat jego funkcjonowania. Sieć będzie prowadzona (współprowadzona) przez wolontariuszy z niepełnosprawnością.

ELEMENT 5. Kiermasz wolontariatu. Podsumowaniem naszej wielomiesięcznej pracy będzie wielki „Kiermasz wolontariatu” czyli festyn, w czasie którego wszyscy pochwalą się swoimi osiągnięciami. Będzie to okazja do spotkania na żywo i wzajemnego poznania wszystkich uczestników projektu. Będą występy, rozmowy i wspólne spędzenie czasu. W kiermaszu wezmą udział mieszkańcy oraz przedstawiciele ngo, samorządu, lokalnych i regionalnych instytucji i mediów.

Zapraszamy również do polubienia strony projektu na FB https://www.facebook.com/ambasadorzywolontariat

2. JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?

Przede wszystkim należy wypełnić ankietę

Kurs dla asystentów wolontariuszy z niepełnosprawnością: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeSrWBiPNVv4h43aLRVzQR493bHKkfKU_sWA9K-NY26UJCPbw/viewform?usp=sf_link

Kurs dla wolontariuszy z niepełnosprawnością

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScEdxNdK8Ewb_2JQrxZrpHBlPYKUn6ZC73OV4T50H4SxGH7Fg/viewform?usp=sf_link

Można też po prostu wysłać e-mail pod adresem: [email protected]  Na pewno się skontaktujemy.

Projekt „Ambasadorzy dobrych spraw: rozwój wolontariatu integracyjnego” realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Fundacja “Inicjatywa”
EEA and Norway Grants
Fundusze norweskie i EOG
Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x