Odbudowali orle gniazdo
Tegoroczne wiosenne wichury zniszczyły gniazdo orła przedniego w masywie Jawornika (Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne). Do jego odbudowy zaangażowano specjalistę, a od kilku dni leśnicy obserwują orły przednie krążące nad obszarem, gdzie od 10 lat gnieździ się król przestworzy.
W czerwcu Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne zleciło odbudowę zniszczonego gniazda, której podjął się dr Marian Stój, znany ornitolog, koordynator regionalny w Komitecie Ochrony Orłów, aktywnie angażujący się w ochronę ptaków w Polsce.
– Te działania to efekt porozumienia zawartego pomiędzy Lasami Państwowymi a Komitetem Ochrony Orłów – mówi Maciej Szpiech, nadleśniczy Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. – Po tamtych wichurach otrzymaliśmy informację od dra Stója, że samica orła „siedzi na resztkach gniazda i nawołuje”. Dlatego podjęliśmy natychmiast decyzję, by pomóc tym królewskim ptakom, zlecając wykonanie tej niezwykłej pracy specjaliście. W piątek 12 czerwca remont został zakończony, a obserwowane w ostatnich dniach loty orłów dają nadzieję ich powrotu do gniazdowania w tym miejscu i wyprowadzania kolejnych lęgów.
Miejsce gniazdowania orłów na stokach Jawornika objęte jest ochroną strefową od 2011 roku. W promieniu 200 metrów od jodły z gniazdem obowiązuje całoroczny zakaz wstępu, zaś na okres lęgowy jest ona poszerzana do promienia 500 metrów.
Na terenie lasów RDLP w Krośnie na koniec 2019 roku utworzono 24 strefy ochrony gniazd orła przedniego na łącznej powierzchni 701 ha, a także 119 stref chroniących gniazda orlika krzykliwego obejmujących łącznie prawie 2,7 tys. ha lasów.
Oba gatunki wykazują przyrost, dla porównania w 2014 roku było 18 gniazd orła przedniego i 98 orlika krzykliwego a powierzchnia stref ochrony wyniosła odpowiednio 508 i 1971 hektarów.
Tekst: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Fot. dr Marian Stój, Radosław Czerwonka