Izba skontroluje Brzozów? [FELIETON]

Próba kombinacji kosztem Mieszkańców? Ufamy, że nie. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Brzozowie (poniedziałek, 30.09. bm.) wyszły na jaw nieznane dotąd fakty związane z działalnością władz samorządowych gminy Brzozów. Otóż zdaniem radnych tegoroczne podwyżki cen za odbiór śmieci były bezzasadne, przynajmniej w części. Pojawiło się domniemanie, że władze gminy – konkretnie Burmistrz Brzozowa – podwyżkami tymi mógł pokrywać inne, bliżej nieokreślone wydatki. Sami zainteresowani w tej sprawie nabrali wody w usta. Przedstawione przez Burmistrza Brzozowa i przyjęte przez Radę Miejską w Brzozowie sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu gminy za 2018 r.  wykazało, że  dochody z opłat za wywóz nieczystości (śmieci) wyniosły ok. 1,2 mln zł, zaś związane z tym wydatki to ok. 980 tys. zł, co w efekcie dało nadwyżkę w wysokości 227 tys. zł. Po szczegóły odsyłamy na stronę UM w Brzozowie. Tymczasem burmistrz podczas sierpniowej sesji RM uzasadnił podwyżkę cen opłat za wywóz śmieci koniecznością zapłaty zaległych rachunków (faktur) za 2018 r. Można zatem domniemywać, że albo władze Brzozowa mijają się z prawdą, twierdząc, że po zeszłym roku pozostała nadwyżka finansowa, albo tegoroczne podwyżki (generujące podobny wzrost dochodu, tj. rzędu 200-300 tys.) mają inne, zakamuflowane przeznaczenie.  W tej sytuacji grupa radnych zdecydowała się w interesie Mieszkańców  zwrócić do Regionalnej Izby Obrachunkowej o prześwietlenie danych opublikowanych przez Burmistrza Brzozowa w jego sprawozdaniu rocznym i sprawdzenie legalności tych działań. O fakcie tym poformował podczas sesji w ostatnim dniu września radny Daniel Boroń, prosząc burmistrza Szymona Stapińskiego o odniesienie się do przedstawionych faktów. Ten jednak zasłonił się milczeniem i ograniczył się tylko do prośby o sprecyzowanie pytania w interpelacji pisemnej, co widzieli wszyscy obserwujący obrady RM. Sprawa zatem czeka na ciąg dalszy.  Wychodzi na to, że problem śmierdzi i chodzi nie tylko o śmieci.

red

8
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
MieszkaniecLudzie słuchajcieDramatTreborbrzozow Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Śmieć
Gość
Śmieć

Ebay heh heh absurd chcemy

Smieciarz
Gość
Smieciarz

A może ktoś zagladnie na, stronę gminy Przemyśl??? Tam to dopiero śmierdzi PS poczekajmy do czasu aż PGK przestanie wywozic śmieci a, gmina ogłosi przetarg a, kwoty będą zbliżone….

brzozow
Gość
brzozow

nie tylko izba obrachunkowa się tym zajmie

brzozow
Gość
brzozow

ludzie chcieliście zmian macie dobra zmiany tam gdzie jest strefa ekonomiczna wywożona jest zienia ciekaw jestem kto za to kasę bierze i w czyim jest to interesie

Trebor
Gość
Trebor

Trzeba po prostu zrobić kontrolę i po problemie.To nie średniowiecze gdzie tępy zarządca będzie buckał prostego chłopa.Patrzmy włodarzą na łapy bo jak widać czyste nie są.

Dramat
Gość
Dramat

a konkurencyjny portal milczy i zamiata wszystko pod dywan

Ludzie słuchajcie
Gość
Ludzie słuchajcie

Jeśli chodzi o podwyżkę śmieci w gminie Brzozów to jest to perfidna zmowa radnych i burmistrza w celu wyciągnięcia dodatkowych pieniędzy od mieszkańców i nie ma nic wspólnego z jaką podwyżką ceny za śmiecie. Dowiedziałem się w Krośnie bo tam są wywożone śmieci z powiatu brzozowskiego czy też sanockiego że stawkę za odbiór i wywóz śmieci ustala tylko i wyłącznie gmina tzn radni i burmistrz. Do tego powinien być rozpisany przetarg na wywóz śmieci a w Brzozowie nie było lub był tylko dlaczego wygrało Gospodarka Komunalna w Brzozowie podległa burmistrzowi jak jest taka droga. We wszystkich sąsiednich gminach zostały rozpisane… Czytaj więcej »

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

A co przetarg i pgk maja do wysokosci oplat. Posiadam informacje ze komunalna jest tansza od reszty. Cene za zagospodarowanie ustalaja instalacje wiec nie pisz bzdur.