sobota, 22 czerwca, 2024
AktualnościWydarzenia

40 lat minęło

Przed 40 laty, niemal w przededniu hucznie obchodzonego w czasach PRL-u Święta Pracy, nazywanego wówczas Świętem Klasy Robotniczej, odbyła się trzecia edycja Telewizyjnego Banku Miast. W pojedynku w niedzielę – 28 kwietnia 1974 r. – zmierzyły się społeczności Brzozowa i Warki. Spektakularnych uroczystości było zresztą wtedy więcej, np. obchody 600-lecia miasta czy zdobycie tytułów Mistrza Gospodarności.

W roku 1974, Telewizja Polska w programie drugim rozpoczęła niezwykle emocjonujące „Telewizyjne Banki Miast” (prowadzenie Eugeniusz Pach, reżyseria Mariusz Walter). Audycja ta pod różnymi tytułami była nadawana od lat 60. do 80. ub. wieku i miała za cel ożywienie małych miast, prezentację ich dorobku, wymianę doświadczeń, no i rzecz jasna – rywalizację. Bank Miast był realizowany na żywo, w formule zawodów w kilkunastu konkurencjach, w których uczestniczyły reprezentacje obu walczących miast, w tym także przedstawiciele lokalnych władz. Był okazją do promocji rękodzieła, folkloru, turystyki, a także do integracji społeczności lokalnej. Program odbywał się na rynku obok dawnego ratusza. Każde z miast miało swojego „obrońcę”, a także „oskarżyciela”. Na pojedynkujące się miasta głosowali telefonicznie widzowie z całego kraju. Dodzwonienie się do telewizji nie było jednak wówczas łatwym zadaniem, istniały tylko telefony analogowe, a Polskę prowincjonalną obsługiwały przeważnie centrale ręczne. Ostatecznie niewielką przewagą głosów zwyciężył Brzozów.
Poniżej kilka fotografii oddających klimat epoki przełomu lat 60. i 70.


red

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
6 lat temu

Pamiętam 🙂 Później w ramach współpracy byłem na kolonii w Warce. Teraz mam zamiar jak pogoda pozwoli) w sierpniowy długi weekend upamiętnić to wydarzenie przejazdem rowerowym jednodniowym trasy Warka – Brzozów.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x