piątek, 23 lutego, 2024
AktualnościBRZOZÓWKROSNORYMANÓWSANOKWydarzenia

20 zespołów z podkarpackich szkół powalczy w wojewódzkim etapie olimpiady ZUS

20 zespołów z podkarpackich szkół powalczy w wojewódzkim etapie olimpiady ZUS. Liceum Ogólnokształcące w Strzyżowie wchodzi do wojewódzkiego etapu jako najlepsza drużyna, co stawia ją w pozycji faworyta rywalizacji. Wojewódzki finał odbędzie się zdalnie – 19 marca, powalczą w nim także uczniowie z Sanoka, Krosna, Niska, Leżajska, Jasła, Brzozowa, Tarnobrzega, Mielca, Dębicy, Jarosławia, Rzeszowa, Lubaczowa.

Do olimpiady w bieżącym roku szkolnym na Podkarpaciu przystąpiło 1525 uczniów z 58 szkół ponadpodstawowych.

„Kolejny raz podkarpaccy nauczyciele, stanęli na wysokości zadania. Do olimpiady ZUS – „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, mimo pandemii, w rzeszowskim Oddziale ZUS już tradycyjnie przystąpiła największa ilość szkół z całej Polski” – mówi Alicja Kochanowicz-Grabuś – koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji z rzeszowskiego Oddziału ZUS.

ZUS ogłosił wyniki I etapu olimpiady wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Wśród najlepszych znaleźli się uczniowie z całego województwa. Perfekcyjny wynik, tzn. 60/60 pkt, otrzymali uczniowie z LO w Strzyżowie i jest faworytem etapu II w województwie podkarpackim. Do kolejnej fazy rywalizacji w regionie przeszli także uczniowie: Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku, I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Krośnie, Liceum Ogólnokształcącego w Nisku, Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku, Zespołu Szkól nr 4 w Jaśle, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Brzozowie, Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie, Zespołu Szkół Technicznych im. T. Kościuszki w Leżajsku, Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Tarnobrzegu, I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Konarskiego w Mielcu, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka w Dębicy, Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych im. A. Witkowskiego w Jarosławiu, IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie, Zespołu Szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego w Rzeszowie, Zespołu Szkół nr 2 im. T. Rejtana w Rzeszowie, Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie, Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu.

„W pierwszym etapie olimpiady wszyscy uczniowie pisali testy samodzielnie, a dopiero po ich ocenie wybrano trzy najlepsze prace. Ich autorzy zmierzą się 19 marca w etapie wojewódzkim. Tym razem będą już działać jako zespół. Tę fazę konkursu przeprowadzimy zdalnie przy użyciu wybranej platformy internetowej. Ma to oczywiście związek z sytuacją pandemiczną. Ogólnopolski finał olimpiady zaplanowany jest na 16 kwietnia” – wskazuje Marzena Miśkiewicz – koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji z jasielskiego Oddziału ZUS.

Olimpiada wiedzy o ubezpieczeniach społecznych to konkurs organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Uczniowie rywalizują w nim wiedzą, którą zdobyli dzięki wzięciu udziału w projekcie „Lekcje z ZUS” – cyklu czterech zajęć o ubezpieczeniach, składkach, emeryturze i prowadzeniu firmy. Młodzież może wygrać w olimpiadzie wiele cennych nagród: laptopy, tablety i czytniki e-booków, a już na etapie wojewódzkim na najlepszych czekać będą np. słuchawki bezprzewodowe oraz opaski sportowe. Laureaci poziomu ogólnopolskiego konkursu mogą liczyć na coś dużo cenniejszego – przyrzeczenie indeksu lub dodatkowe punkty w rekrutacji na dobrą uczelnię np. Uniwersytet Gdański, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Warszawski, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach i wiele innych.

Wiedzą więcej niż ich rodzice

Przeciętny Polak traktuje tematykę ubezpieczeń społecznych jako wiedzę elitarną, zarezerwowaną tylko dla specjalistów. Uczniowie biorący udział w projektach edukacyjnych ZUS powoli zmieniają ten stan rzeczy. Młodzi ludzie przyswajają przydatne informacje, a po zajęciach wiedzą o ubezpieczeniach społecznych zazwyczaj więcej niż ich rodzice. Dzięki temu w przyszłości będą podejmować decyzje, zarówno zawodowe jak i życiowe, bardziej świadomie.

Wojciech Dyląg
regionalny rzecznik prasowy
w województwie podkarpackim

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x