piątek, 8 listopada, 2024
AktualnościBRZOZÓWKROSNORYMANÓWSANOKWydarzenia

15-latki zatrzymane z narkotykami

We wtorkowe popołudnie, policjanci zatrzymali trzy 15-letnie dziewczyny odurzone środkami psychotropowymi. Przy jednej z nich znaleziono haszysz i metaamfetaminę. Policjanci ustalili, że narkotyki nastolatce sprzedał 17-letni mieszkaniec powiatu leskiego.

Dzielnicowi z Leska, na jednym z miejskich osiedli, we wtorek po godz.15 zatrzymali trzy nastolatki. Na widok policjantów 15-latki, zaczęły dziwnie się zachowywać. W plecaku jednej z nich, funkcjonariusze znaleźli 4,55 grama haszyszu oraz 0,73 grama metaamfetaminy. Nastolatki przyznały się, że chwilę przed przyjazdem patrolu, odurzały się haszyszem palonym w szklanej lufce. Według ich relacji to samo robiły w przerwach między lekcjami, kiedy chowały się za szkołą.

W toku prowadzonych czynności ustalono, że narkotyki 15-latce sprzedał 17-letni mieszkaniec powiatu leskiego. W jego domu policjanci znaleźli kolejne porcje narkotyków, w postaci marihuany i haszyszu. Młody człowiek usłyszał zarzuty sprzedaży środków odurzających małoletnim oraz posiadania takich środków. Za udzielanie narkotyków małoletnim grozi kara do 20 lat pozbawienia wolności. Dzi za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem rodzinnym.

Apelujemy do rodziców i wychowawców o odpowiedni nadzór nad dziećmi i młodzieżą.

Jak należy się zachować, co robić, jeśli na podstawie obserwacji zrodzi się podejrzenie, że dziecko zażywa narkotyki?

•    Po pierwsze, nie należy reagować zbyt gwałtownie. Złość lub próby rozwiązania siłowego mogą spowodować gwałtowne reakcje, zwłaszcza, jeśli niedawno przyjęło środek odurzający (atak serca,  silny atak paniki, duszności).
•    Jeśli  dziecko jest uzależnione, należy motywować je do leczenia i poszukać sprawdzonego ośrodka, jeśli będzie gotowe na leczenie. Najlepiej najpierw wysłuchać, co młody człowiek ma do powiedzenia, starając się zrozumieć jego trudności i problemy. Groźby i kary przynoszą krótkotrwałe i powierzchowne rezultaty. Konieczne jest zdobycie zaufania dziecka oraz nawiązanie z nim lepszego kontaktu.
•    Aby  rozwiać podejrzenia, że dziecko być może sięga po narkotyki, można wykonać odpowiednie badania. Do przeprowadzenia odpowiednich testów wystarczy próbka moczu lub śliny, które można zbadać przy pomocy specjalistycznych narkotesterów, które są dostępne w aptekach stacjonarnych lub w Internecie.
•    Niestety, w przypadku tzw. dopalaczy, ich wykrycie w organizmie, tym bardziej konkretnej psychoaktywnej substancji, nie jest tak łatwe do stwierdzenia, gdyż skład tzw. dopalaczy jest nieznany i ulega modyfikacjom

Rodzicu/opiekunie pamiętaj!!!
Narkotyki zażywane są zazwyczaj przez dzieci/młodzież pozostawioną samą sobie, bez opieki i nadzoru, nie znajdującą wspólnego języka zrozumienia z rodzicami/opiekunami. Dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, nauka asertywności poprzez budowanie wartości dziecka, życzliwość, akceptacja, codzienny kontakt i poświęcony czas na rozmowy o problemach i zainteresowaniach sprawami dziecka – zdecydowanie pomogą uchronić je przed kontaktem z narkotykami, które mogą stwarzać zagrożenie dla jego życia i zdrowia.

Dlatego też rodzice i opiekunowie powinni poświęcać więcej czasu i uwagi swoim dzieciom, rozmawiać o ich problemach dając poczucie wsparcia i zrozumienia, co może ustrzec je przed niebezpiecznym „eksperymentowaniem” z dopalaczami, wielokrotnie kończącym się tragicznie.

Gdzie szukać pomocy:

116 111            Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 100 100   Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
800 12 12 12   Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Źródło: KPP Lesko

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x