wtorek, 27 lutego, 2024
AktualnościBRZOZÓWWydarzenia

15-latek na crossie uciekał przed policją

Wczoraj brzozowscy mundurowi ustalili motocyklistę, który przez Grabownicę Starzeńską uciekał na niezarejestrowanym i nieubezpieczonym crossie. Ponadto jak się okazało 15-latek nie posiadał uprawnień do kierowania jednośladem. Teraz za swoje zachowanie nastolatek odpowie przed sądem rodzinnym.

Wczoraj po godz. 18, funkcjonariusze ruchu drogowego brzozowskiej komendy pełnili służbę nieoznakowanym radiowozem na terenie miejscowości Grabownica Starzeńska. W pewnym momencie mundurowi zwrócili uwagę na motocyklistę, który poruszał się po drodze bez wymaganego przepisami oświetlania i tablicy rejestracyjnej. Postanowili zatrzymać kierowcę do kontroli drogowej. Ten gdy zorientował się, że w radiowozie znajdują się policjanci zaczął uciekać w kierunku lasu.

Policjanci szybko ustalili tożsamość motocyklisty i już chwilę później byli w jego miejscu zamieszkania. Kierującym okazał się 15-letni mieszkaniec Grabownicy Starzeńskiej. Na terenie posesji znajdował się motocykl typu cross, którego silnik był jeszcze rozgrzany. Nastolatek w obecności policjantów potwierdził, że to on kierował jednośladem. Liczył na to, że uda mu się uciec, a tym samym uniknąć odpowiedzialności.

W toku czynności policjanci ustalili, że 15-latek nie posiada uprawnień do kierowania tego typu pojazdami, a motocykl nie był zarejestrowany i dopuszczony do ruchu. Nie miał także obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Teraz materiały w tej sprawie zostaną przekazane do sądu rodzinnego i nieletnich. Policjanci ustalą również to w jaki sposób motocykl znalazł się w posiadaniu 15-latka.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego po drodze publicznej mogą poruszać się pojazdy silnikowe, które są dopuszczone do ruchu i posiadają obowiązkowe ubezpieczenie OC, a kierujący nimi posiada odpowiednie uprawnienia do kierowania. Używanie pojazdów silnikowych w lesie jest w Polsce prawnie zabronione. Dotyczy to samochodów, quadów, motocykli i motorowerów. Zakaz wjazdu nakłada art. 161 kodeksu wykroczeń i art. 29 § 1 ustawy o lasach.

Pamiętajmy również, że zgodnie z art.  96 § 1 pkt 2 kodeksu wykroczeń wykroczenia dopuszcza się właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień.

Zdjęcie poglądowe

Źródło: KPP Brzozów

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x