czwartek, 22 lutego, 2024
AktualnościPolitykaWydarzenia

Podstrefa ekonomiczna stała się faktem

Wielomiesięczne starania Burmistrza Brzozowa o włącznie terenów gminnych do Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec jako podstrefy ekonomicznej zakończyły się pełnym sukcesem. Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2016 r. (Dz. U z dnia 29 grudnia 2016 r., poz. 2240) rozszerzono obszar mieleckiej strefy, tworząc m.in. Podstrefę Brzozów. Składają się na nią trzy kompleksy terenów inwestycyjnych o łącznej powierzchni 15,3508 ha.
Rozporządzenie weszło w życie 30 grudnia ub.r. Przyjęliśmy tę wiadomość z entuzjazmem. Aktualnie jesteśmy na etapie podpisania umowy z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A., dotyczącej zlecenia zarządcy strefy organizacji i przeprowadzania przetargów komentuje powstanie podstrefy burmistrz Józef Rzepka. – Tereny te znajdują się w obszarze Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Brzozów 9 i są przeznaczone na rozwój przemysłu i usług. Optymizmem napawa fakt, że obecnie weszły one w skład prestiżowej, bo najstarszej w kraju mieleckiej SSE – dodaje. W ciągu 21 lat istnienia strefy zatrudnienie w niej znalazło blisko 30 tys. osób w tak wiodących branżach jak: lotnictwo, motoryzacja, IT, farmaceutyka, przetwórstwo drewna, meble, tworzywa sztuczne, przetwórstwo spożywcze.

miele33

Samorząd gminy Brzozów od 2015 r. podejmował aktywne działania zmierzające do utworzenia podstrefy. Zorganizował m.in. konferencję pilotażową z udziałem parlamentarzystów, marszałka województwa podkarpackiego i lokalnych przedsiębiorców. Burmistrz Brzozowa na mocy jednomyślnej uchwały Rady Miejskiej z listopada 2015 r. zwrócił się do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Oddziału w Mielcu, zarządzającej SSE EURO-PARK Mielec, o uruchomienie podstrefy ekonomicznej w Brzozowie. Przedstawiciele brzozowskiego samorządu prowadzili regularne konsultacje z dyrektorem Agencji, Krzysztofem Ślęzakiem, w celu opracowania niezbędnej dokumentacji, pozwalającej aplikować o włączenie terenów gminnych do mieleckiej podstrefy. Wniosek ten uzyskał przychylną opinię Zarządu Województwa Podkarpackiego, został pozytywnie rozpatrzony przez Ministra Rozwoju i Finansów, a ostatnio – oficjalnie zatwierdzony przez Radę Ministrów.

mielec44

Warto dodać, że na terenach SSE działalność gospodarcza jest prowadzona na preferencyjnych warunkach a zlokalizowane tutaj firmy mogą otrzymać m.in. pomoc publiczną w postaci zwolnień podatkowych. Stwarza to dogodne warunki do napływu kapitału zagranicznego. Stanowi też instrument pobudzania rozwoju regionu i wspierania przedsiębiorczości. Dlatego można mieć nadzieję, że utworzenie podstrefy ekonomicznej w Brzozowie istotnie wpłynie na rozwój gospodarczy gminy, a tym samym efektywnie poprawi rynek pracy i poziom życia mieszkańców.

Info UM w Brzozowie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
brzozowianka
brzozowianka
7 lat temu

Ile trzeba będzie dać łapówki, żeby dostać kiedyś tam pracę?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x