XIX Międzyregionalny Festiwal Folklorystyczny „Grabowiańskie Święto Fajki” na góralską nutę
6 lipca Grabówka tętniła życiem podczas XIX Międzyregionalnego Festiwalu Folklorystycznego „Grabowiańskie Święto Fajki”. Wydarzenie, które od lat stanowi ważny punkt w kalendarzu kulturalnym regionu, po raz kolejny zgromadziło miłośników tradycji, muzyki i rzemiosła, celebrując bogactwo lokalnego folkloru.
Organizatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy i Rozwoju Wsi Grabówka. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął poseł na sejm RP Piotr Uruski. Imprezę dofinansowano ze środków budżetu województwa podkarpackiego, powiatu brzozowskiego i gminy Dydnia.
Udział w nim wzięli starosta brzozowski Jacek Adamski, wicestarosta brzozowski Adam Jajko, przewodniczący rady powiatu brzozowskiego Henryk Kozik, wójt gminy Dydnia Bożena Chorążak, zastępca wójta Rafał Czopor, zastępca wójta gminy Nozdrzec Adrian Skubisz, sekretarz gminy Dydnia Tomasz Żaczek, przewodniczący rady Piotr Szul wraz z radnymi, sołtysi z terenu gminy Dydnia, prezes KGW w Grabówce Grażyna Podczaszy wraz z członkiniami, prezes OSP w Grabówce Maciej Rachwał wraz z druhami, dyrektor GOK-u Aneta Rzeszut oraz w imieniu posła Piotra Uruskiego asystent społeczny Grzegorz Nogaj.
Publiczność miała okazję podziwiać różnorodność tańców, pieśni i obrzędów, które są pielęgnowane przez kolejne pokolenia. Na grabowiańskiej scenie zaprezentowały się: grupy taneczne dzieci i młodzieży z terenu gminy „Glowing Dancers”, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dydni oraz „Flowers” ze szkoły podstawowej w Końskiem, kapela ludowa Przysietczanie, Uniwersytet Trzeciego Wieku, zespoły Ondraszki i Górole. Punktem kulminacyjnym imprezy był pokaz sztucznych ogni, po którym biesiadnicy bawili się w rytmie przebojów zaprezentowanych przez DJ No Name.
Poza występami scenicznymi, festiwal oferował szereg dodatkowych atrakcji. Na terenie imprezy rozlokowane były stoiska z regionalnymi wyrobami rękodzielniczymi, gdzie można było nabyć tradycyjne pamiątki, lokalne specjały kulinarne oraz wyroby artystyczne. Nie lada atrakcją dla najmłodszych była piana party.
Podobnie, jak w latach poprzednich i w tym roku przeprowadzony został konkurs palenia fajek. Wzięło w nim udział ośmiu uczestników. Pierwsze miejsce zajął Józef Pelczar z Grabówki, który w konkursie udział wziął po raz pierwszy.
Przyczynkiem do organizacji festiwalu jest nawiązanie do tradycji wyrobu fajek, z której słynie Grabówka. Na specjalnie przygotowanych straganach rzemieślnicy prezentowali kulisy swojej pracy. Stoisko pracowni fajek „Bróg” z Przemyśla, na którym jej właściciel Zbigniew Bednarczyk opowiadał o historii tego rzemiosła i dzielił się tajnikami sztuki tworzenia fajek oraz ich zdobienia. Imprezie towarzyszyła wystawa zdjęć dawnych domostw Grabówki.
Grabowiańskie Święto Fajki po raz kolejny udowodniło, że tradycja i folklor mają się dobrze i są wciąż żywe w sercach mieszkańców. Wydarzenie to nie tylko promuje dziedzictwo kulturowe regionu, ale także integruje społeczność i pozwala na wspólne celebrowanie lokalnej tożsamości. Uczestnicy festiwalu opuszczali Grabówkę z uśmiechami na twarzach i z nadzieją na spotkanie za rok, podczas jubileuszowej, XX edycji.
Fot. G. Cipora
Źródło: gminadydnia.pl