Wystawy, spotkania, działania. Krośnieńskie BWA zaprasza
W ofercie Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie na najbliższe dni znalazły się wystawy, spotkania, działania. Na najbliższy czwartek (15 grudnia) zaplanowano otwarcie “Biura pozostawania” oraz spotkanie autorskie z rezydentką Gabrielą Piasecką. W piątek BWA zaprasza na wernisaż wystawy “Adam Łyszczek – Malarstwo”, a w sobotę na wydarzenie interdyscyplinarne: “wszystko jest poezja”.
Wystawa: „Biuro pozostawania”
Czas trwania: 15 grudnia 2022 – 7 stycznia 2023
Otwarcie: 15 grudnia 2023 r., godzina 17:00
Autorzy: Kolektyw [ZOBACZ JAK] – Paulina Mazurek, Michał Tokarz
Miejsce: sala wystawowa BWA Krosno, ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4
Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie
Biuro podróży organizuje urlopy, wycieczki, wczasy, wypoczynek. Oferuje odmianę od codzienności, pozwala na jakiś czas opuścić miejsce zamieszkania. Prowadzone przez mieszkańców danego terenu, pokazuje w superlatywach to, co można otrzymać po wyjeździe. Sprzedaje obietnicę tego, czego doświadczy się w podróży.
Biuro pozostawania to sytuacja odwrotna. Prowadzone przez osoby przyjezdne, proponuje pozostanie na miejscu. Z perspektywy osoby z zewnątrz pokazuje w superlatywach to, czego można doświadczyć tu i teraz. Zachęca do ponownego spojrzenia na zamieszkiwane otoczenie. Prezentuje to, czego rzeczywiście doświadczyliśmy na miejscu. Każde doznanie będzie inne, tak samo, jak różna jest nasza percepcja. Nie ma jednego, obiektywnego i “poprawnego” sposobu doświadczania świata i zapisywania wspomnień.
Spogląda na codzienną przestrzeń oczami przybysza, odkrywa i bada, korzystając z wszelkich dostępnych metod: od spacerów, przez nawiązywanie relacji, po korzystanie z modeli przestrzennych i zdjęć satelitarnych. Stara się spojrzeć na nią na wiele różnych sposobów, zajrzeć pod jej podszewkę.
Jednocześnie pyta – jak długo trzeba być w miejscu, żeby móc o nim mówić? Czy rzeczywiście da się zajrzeć pod spód? Czy w ogóle można coś powiedzieć, czy tylko obserwować?
Pokazuje też mnogość postaw, które można przyjąć w takiej obserwacji. Można się włóczyć, oglądać, rozglądać, rozmawiać. Nie oceniać i nie oczekiwać. Przyjmować miejsce takim, jakie jest.
Biuro pozostania jest przeciwieństwem biura podróży, ponieważ turysta oczekuje wydarzeń, turystę trzeba przyciągnąć i zachwycić. Tymczasem dla klientów Biura pozostawania nie musi się dziać nic, nie trzeba ich przyciągać – biuro proponuje zachwyt samym byciem w miejscu i otwartość na nie.
Kolektyw [ZOBACZ JAK]
Paulina Mazurek, Michał Tokarz
Rezydencja artystyczna: 6 – 16 grudnia 2022
Spotkanie autorskie: 15 grudnia 2022, godz. 18:00
Gabriela Piasecka – (ur. 2000) fotografka, była studentka kulturoznawstwa i obecnie studentka judaistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, absolwentka Ośrodka Postaw Twórczych oraz studentka Programu Mentorskiego Sputnik Photos. W Ośrodku Postaw Twórczych współprowadzi kurs fotografii razem z Krzysztofem Solarewiczem i Filipem Zawadą, prowadząc zajęcia studyjne. Współpracuje również z galerią fotograficzną FOTO-GEN przy produkcji wystaw. Porcelanka to jej debiutancka książka fotograficzna.
„W obszarze fotografii najbardziej pociąga mnie fikcja tego, co sfotografowane, która jako formę wizualną wykorzystuje rzeczy i miejsca realne lub do złudzenia takie przypominające. Interesuje mnie pozbawianie sfotografowanych rzeczy i miejsc z ich pierwotnego kontekstu, tak że ostatecznie zdjęcie odnosi się raczej do skojarzenia, wrażenia, nastroju niż do ściśle określonego miejsca, czasu czy osoby.
Wykorzystując wiedzę ze studiów kulturoznawczych, staram się szukać połączeń między tym, co jest przeżywane jednostkowo i indywidualnie do tego, jak to się ma w szerszej perspektywie grupy i otoczenia.” – Gabriela Piasecka.
Wystawa: Adam Łyszczek „Malarstwo”
Czas trwania: 16 grudnia 2022 – 7 stycznia 2023
Wernisaż: 16 grudnia 2023 r., godzina 18:00
Kurator: Marek Burdzy
Miejsce: sala wystawowa BWA Krosno, ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4
Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie
Ludzie – na szczęście dla nich – różnią się między sobą. A im większa różnorodność – tym lepiej dla takiej społeczności. Kiedy przychodzimy na świat, jesteśmy jak biała i czysta kartka. Długie, długie lata uczymy się, doświadczamy, nasiąkamy całym otaczającym światem. Człowiek – to brzmi dumnie. Adam Łyszczek – nasz prywatny bohater – rósł pośród rówieśników i dorosłych bacznie obserwując i wyciągając wnioski. Będąc utalentowanym plastycznie postanowił zostać budowniczym świata. Czyli architektem. Czas i okoliczności sprzyjały… Los skierował młodego Adama na niwę artystyczną. Ze swoistą swobodą przez lata zarządzał Galerią Sztuki. Młodzieńcza fascynacja malarstwem ciągle dawała o sobie znać. Malował okazjonalnie, ale systematycznie. Jego malarski rozwój przebiegał burzliwie, od tradycyjnych pejzaży aż po kompozycje abstrakcyjne. Miały jednak w sobie właściwy tylko jemu rys osobistego języka malarskiego. Obrazy Adama nie szokują; w swojej podskórnej warstwie przypominają odwieczną zasadę „złotego środka”. Wyważenie i umiar – cechy właściwe myślicielom a nie artystom. Tak więc Adam bardziej jest filozofem: jego ogląd świata mieści się między swobodą, empatią a delikatną, nie raniącą satyrą. Stąd też każde spotkanie z nim jest wyjątkowym czasem – czymś na wzór małego, osobistego święta. Święta pełnego ciepła i radości.
Marek Burdzy
Wydarzenie interdyscyplinarne wokół poezji: „wszystko jest poezja”
Termin: 17 grudnia 2022, godz. 17:00
17 grudnia przestrzeń kamienicy przy ul. Portiusa 4, począwszy od parteru (Antykwariatu i Restauracji “Wino i Talerzyki”) po ostatnie piętro (poddasze) oddajemy poezji i wydarzeniom interdyscyplinarnym wokół poezji. Naszą ideą jest, aby to pierwsze wydarzenie otworzyło cykliczne spotkania poetyckie, jednak w nietypowej, alternatywnej formie. Julian Tuwim jest tylko hasłem, które staje się początkiem poszukiwań i inspiracji dla dzieci, artystów, odbiorców.
Zapraszamy od godz. 17:00 – 21:00, by spotkać Tuwima o wielu twarzach i w różnych przestrzeniach budynku.
Wujek Adam jak zwykle w formie!