piątek, 18 października, 2024
AktualnościRYMANÓWWydarzenia

W obiektywie TV Obiektyw

Od ponad tygodnia młodzi adepci dziennikarstwa z Polski i Ukrainy, uczestniczący w projekcie „Zostańmy dziennikarzami obywatelskimi” w ramach Programu Erasmus+ intensywnie zgłębiają tajniki żurnalistyki. W pocie czoła pracują nad tekstami, zdjęciami i materiałami multimedialnymi opracowują teksty. Oprócz zajęć warsztatowych biorą udział w związanych z tematem projektu wizytach studyjnych. Podczas jednej z nich (15.06.) mieli okazję zapoznać się z pracą dziennikarzy krośnieńskiej telewizji kablowej TV Obiektyw. Opowiadali o niej redaktorzy Łukasz Zakrzewski – na co dzień reporter rozgłośni RMF MAXXX oraz dziennikarka telewizyjna Marlena Szerląg. Dziennikarze dwa razy w tygodniu przygotowują program pn. „Serwis informacyjny TV Obiektyw”. Oprócz Krosna programy TV Obiektyw mogą oglądać mieszkańcy Rzeszowa, Jasła, Sanoka i Ustrzyk Dolnych. Po redakcji krośnieńskiej „kablówki” gości z Polski i Ukrainy oprowadził osobiście jej dyrektor Bogdan Miszczak.

Jak powiedział, telewizją zarządza Agencja Produkcji Radiowej, Telewizyjnej i Wydawniczej “Obiektyw”, która produkuje także ważne dla społeczeństwa i historii Podkarpacia, wielokrotnie nagradzane filmy w formie fabularyzowanych dokumentów. Ich treść dotyka ważnych i często nieznanych faktów z historii minionych kilkudziesięciu lat, a bohaterami są postaci, które mocno zaznaczyły się w dziejach Polski i świata. Można tu wymienić takie produkcje jak np. „Łukasiewicz. Nafciarz i romantyk” z M. Bonaszewskim w roli tytułowej, „Jako w niebie, tak i w Komańczy” z osnutą na losach prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, z M. Kalitą czy najświeższa – „Wieleżyński. Alchemik ze Lwowa”, poświęcona ojcu polskiego gazownictwa, której premiera wypada za kilka dni, jeszcze w czerwcu br. Bogdan Miszczak odpowiadał na pytania młodych dziennikarzy. Miał też dla nich ciekawą wskazówkę. – Dzisiejsze czasy wiążą się z wąską specjalizacją. Dlatego warto zdobyć konkretne wykształcenie w jakiejś dziedzinie czy dziedzinach, a dopiero następnie stać się dziennikarzem, który jest w nich specjalistą – radził. Porównywano tez strukturę stacji telewizyjnych działających w Polsce i na Ukrainie. – Takie porównanie jest dla mnie bardzo ciekawe, ponieważ mam już na swoim koncie staż i pracuję w ukraińskiej telewizji państwowej. Dostrzegam różnice pomiędzy nią a funkcjonowaniem telewizji publicznej czy w ogóle mediów publicznych w Polsce. U nas nie np. takiego organu jak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji – powiedziała Walerija Magda po wizycie w krośnieńskiej kablówce.


Wspólne spotkanie stało się też okazją do realizacji materiału telewizyjnego na krośnieńskim rynku, gdzie z uczestnikami projektu rozmawiała M. Szerląg. Relacja znalazła się „Serwisie informacyjnym TV Obiektyw” w dniu 18.06.

Program ten można obejrzeć, klikając w linki poniżej.

https://youtu.be/RxF0IYJwpxQ

https://www.tvobiektyw.pl/wiadomosci/1713,serwis-informacyjny-2021-06-18

Projekt „Zostańmy dziennikarzami obywatelskimi” sfinansowany z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+Partnerzy projektu:
Stowarzyszenie Sympatyków III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Chorzowie (PL).
Public Service of Ukraine, Poltava Branch (UA).

red

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x