W całej Polsce trwa akcja „Stroisz”. Leśnicy próbują zapobiec kradzieżom iglaków
Październik i listopad to czas intensywnej pracy Straży Leśnej. W okresie przygotowań do dnia Wszystkich Świętych rośnie zapotrzebowanie na materiały dekoracyjne, a wraz z nim nasilają się kradzieże stroiszu, czyli gałązek drzew iglastych, zwłaszcza jodły, wobec czego od 25 października na terenie RDLP w Krośnie ruszyła akcja „Stroisz”.
– Tradycja zdobienia grobów wieńcami na bazie stroiszu jodłowego, choć głęboko zakorzeniona, niesie ze sobą negatywne skutki dla lasu – duża część oferowanych na rynku gałązek wciąż pochodzi z nielegalnych źródeł, co prowadzi do niszczenia młodych drzewostanów. Ponadto w tym okresie uszkadzane są również chronione gatunki roślin, które wykorzystuje się do kompozycji ozdobnych – mówi Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia w RDLP w Krośnie.
Celem akcji „Stroisz” jest ochrona drzewostanów i młodników iglastych oraz zwalczanie kłusownictwa, w szczególności „wnykarstwa”. Straż Leśna kontroluje punkty handlowe pod kątem legalności sprzedaży stroiszu. W akcję zostały włączone także lokalne koła łowieckie oraz służby państwowe: Policja, Państwowa Straż Rybacka, Państwowa Straż Łowiecka, Straż Graniczna oraz inne służby działające na terenie nadleśnictw. Wspólne działania mają na celu efektywne zabezpieczenie terenów leśnych i przeciwdziałanie szkodnictwu leśnemu.
Akcja potrwa do 4 listopada bieżącego roku.
Tekst: Paulina Pawłowska
Źródło: RDLP Krosno
Dobrze, że służby dbają o nielegalne wycinki. U nas w lasach między Lubelszczyzną a Podkarpaciem na Roztoczu co roku widać skutki przedświątecznych grabieży.