poniedziałek, 21 kwietnia, 2025
AktualnościBRZOZÓWWydarzenia

„Szkoła międzypokoleniowa” – seniorzy i uczniowie wspólnie zdobywali kompetencje cyfrowe

W marcu br. Szkoła Podstawowa im. ks. bpa Jakuba Glazera w Woli Jasienickiej realizowała projekt „Szkoła międzypokoleniowa”. Jest to nowa inicjatywa przygotowana wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo ds. Polityki Senioralnej oraz  Państwowy Instytut Badawczy NASK, której celem jest otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów oraz stworzenie warunków do integracji międzypokoleniowej.

Zasady konkursu były proste: nauczyciel wraz z uczniami miał za zadanie zorganizować i przeprowadzić warsztaty dla seniorów poświęcone kompetencjom cyfrowym i cyberbezpieczeństwu.

Swój udział szkoła ogłosiła już w styczniu podczas uroczystych obchodów Dnia Babci i Dziadka. Przedstawiła swoją propozycję spotkań i zaprosiła seniorów do udziału w projekcie.  Zgłosiło się 12 pań seniorek!

Szkolne warsztaty z seniorami poprzedzone zostały szkoleniem wstępnym dla uczniów. Miały one uwrażliwić młodzież na potrzeby osób starszych, nauczyć empatii, cierpliwości i kształtować umiejętności integracyjne. Istotne bowiem było, aby uczniowie zrozumieli, jak ważne jest podejście, dostosowanie tempa pracy do możliwości seniorów oraz zapewnienie miłej atmosfery i komfortu pracy.

Tematy warsztatów z seniorami dotyczyły m.in. pierwszych kroków z technologią, podstaw bezpieczeństwa w internecie, rozrywki w sieci, internetu jako codziennego wsparcia, phishing-u i „metody na wnuczka” oraz cyberprzestępczości. Na zajęciach uczniowie i seniorzy nie tylko dzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami, ale też prowadzili bezcenny międzypokoleniowy dialog.

Pierwsze spotkanie w „Szkole międzypokoleniowej” odbyło się 10 marca. Kolejne miały miejsce dwa razy w tygodniu w godzinach popołudniowych. Uczniowie przygotowali prezentacje do poszczególnych zagadnień.  Następnie, pod okiem uczniów, seniorzy przystępowali do praktycznych ćwiczeń. Zyskali wsparcie w poruszaniu się po cyfrowym świecie – uczyli się bezpiecznie korzystać z nowych technologii, oraz odkrywali, jak może ona ułatwić codzienne życie. Wielu z nich ujawniło przed młodymi także swoje umiejętności, którymi mogliby się podzielić, np. gotowanie czy rękodzieło. Swoją postawą seniorki uczyły cierpliwości, pokory, wytrwałości w dążeniu do celu, akceptacji dla innych oraz wrażliwości i radości życia.

Do współpracy szkoła zaprosiła także lokalne instytucje . Na ostatnim piątym spotkaniu, które dotyczyło phishingu i innych sposobów przestępców w sieci szczególnymi gośćmi byli policjanci z Komendy Powiatowej Policji  w Brzozowie. St. asp. Magdalena Kaszowska  specjalistka Wydziału Prewencji oraz oficer prasowy asp. Tomasz Hałka w przystępny sposób przybliżyli seniorkom i naszej młodzieży te wyjątkowe aspekty bezpieczeństwa. Poruszane tematy obejmowały zarówno zagrożenia w świecie rzeczywistym, jak i w przestrzeni cyfrowej, szczególnie w kontekście bankowości internetowej. Najbardziej przekonujące okazały się przytaczane przykłady z interwencji policji, które uświadomiły słuchaczom jak niewiele potrzeba, by stać się ofiarą przestępstwa. Wszyscy utrwalili tak oczywistą, a jednak często wypieraną wiedzę aby nie ufać emocjom, weryfikować informacje, sprawdzać adresy, nie odbierać podejrzanych numerów, nie klikać w linki i nie pobierać załączników.

W drugiej części warsztatów, już przy herbacie i ciasteczku, był czas na rozmowy między uczniami i seniorami. Odbywały się spotkania „każdy z każdym” aby przełamać lody i dowiedzieć się czegoś więcej o sobie. Uczniowie zaproponowali seniorom wiele zabaw, gier i dodatkowych aktywności jak np. zajęcia plastyczne.

Na zakończenie projektu uczestnicy, zarówno seniorzy, jak i młodzież, otrzymali z rąk pana dyrektora Marka Chęcia pamiątkowe dyplomy, będące wyrazem uznania za zaangażowanie i poczynione postępy w technologii informatycznej. Współpraca między pokoleniami to coś więcej niż tylko nauka obsługi komputera czy smartfonu. To także spotkania, które pozwalały seniorom dzielić się swoją wiedzą życiową, a uczniom lepiej zrozumieć potrzeby starszego pokolenia. Projekt nie tylko rozwijał umiejętności uczestników, ale również budował więzi międzyludzkie i wzmocnił lokalną społeczność.

Były obawy przed rozpoczęciem spotkań:  Czy ktoś będzie zainteresowany?, Jak rozmawiać?, Czy młodzież znajdzie w sobie pokłady empatii i cierpliwości? Już po pierwszych zajęciach było wiadomo, że to będzie dla wszystkich wspaniała przygoda. Wiedza i umiejętności są ważne, ale integracja między pokoleniami, radość i ekscytacja w oczach seniorów są nie do przecenienia. Po każdym spotkaniu była herbata i desery przygotowane przez uczennice z własnej inicjatywy, a na koniec od seniorów kwiaty i słodycze.

W trakcie realizacji projektu pojawiały się pomysły na kolejne spotkania uczniów z seniorami. Tuż przed świętami odbyły się wyjątkowe warsztaty, na których każdy z uczestników wykonał palmę wielkanocną. A przed nami jeszcze jeden projekt. W drugiej połowie maja spotykamy się na warsztatach z ceramiki.

Źródło: www.spwolajas.edupage.org
Właściciel zdjęć: SP w Woli Jasienickiej

Źródło: jasienicarosielna.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x