Stworzą polsko-słowackie widowisko taneczne
Polacy, Słowacy, fotografia i współczesne techniki taneczne, tym w skrócie charakteryzuje się rozpoczęty warsztatami projekt „Aleja tańca”. Pierwsze z nich jako wydarzenie „Weekend dla tańca w Krośnie” odbyło się w dniach 21-23 kwietnia 2017 r. Przez kilka ostatnich dni młodzież z Krosna i okolic, a także Jasła, Jedlicza, Sanoka, Svidníka i Prešova intensywnie pracowała pod okiem instruktorów. Zajęcia były podzielone na dwie zasadnicze grupy: fotografików i tancerzy.
Nie bez przyczyny wystąpił taki podział, gdyż taniec to uniwersalny, pozawerbalny język ciała, a fotografia w kadrze zatrzymuje wszystko co ruchem zostanie opowiedziane. W trakcie zajęć i poza nimi młodzi tancerze kształtowali umiejętności w takich technikach jak jazz, hip-hop, taniec współczesny, czy popularna ostatnio zumba, zaś fotograficy uczyli się jak uchwycić chwile, momenty czy klimat wydarzenia. W przerwach pomiędzy warsztatami nie brakowało rozmów o tańcu, nawiązywania nowych znajomości i pierwszych prób stworzenia polsko-słowackiej grupy tanecznej. Wieczorami młodzież spotykała się, by obejrzeć widowiska taneczne w wykonaniu Zespołu Tańca Współczesnego „Strecz” i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie Wydział Tańca w Bytomiu. Oczywiście jeden z wieczorów podsumowany został wspólną zabawą taneczną połączonych polsko-słowackich grup. Całość „Weekendu dla tańca w Krośnie” okraszona została wystawą fotografii „Taniec obrazów – obraz tańca”, której wernisaż odbył się 21 kwietnia 2017 r.
Po trzech dniach treningów, dążenia do doskonałości uczestnicy warsztatów z uśmiechem planowali następne spotkania. Tych nie zabraknie z pewnością tancerzom, którzy niebawem spotkają się w Krośnie i będą przygotowywali wspólne polsko-słowackie widowisko taneczne, którego premiera zaplanowana została na luty 2018 r. A wszystko to dzięki wsparciu projektu „Aleja tańca” realizowanego przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie we współpracy z Podduklianskym osvetovým strediskom w Svidníku i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska –Słowacja 2014-2020.
tekst: Paweł Fiejdasz
foto: Paweł Fiejdasz, Krzysztof Antosz