Spotkanie z “Teatrem współczesnego dialogu”
W Rudawce Rymanowskiej odbywa się organizowany w ramach programu Erasmus+ projekt “Zostańmy dziennikarzami obywatelskimi” z udziałem adeptów żurnalistyki z Polski i Ukrainy. Dzięki wielu różnorodnym zajęciom i aktywnościom młodzież z obu państw każdego dnia ma okazję zdobycia nowej wiedzy, umiejętności i kompetencji. Jest to też okazja do lepszego wzajemnego poznania i integracji. Partnerem ze strony ukraińskiej jest organizacja pozarządowa Służby Społeczne Ukrainy, oddział w Połtawie. Młodzież działająca w jej ramach angażuje się w szereg działań obywatelskich. Jednym z nich jest “Teatr współczesnego dialogu” czyli grupa, która przy pomocy artystycznych, w tym wypadku, scenicznych, środków artystycznego wyrazu opowiada o problemach, wobec których staje współczesne społeczeństwo na Ukrainie. O genezie, działalności i najważniejszych przedstawieniach “Teatru współczesnego dialogu” z Połtawy opowiadała jego inicjatorka i menedżerka – Hanna Kijaszczenko. Zajęcia były ilustrowane fragmentami spektakli. – Nasza wymiana dotyczy dziennikarstwa obywatelskiego. A dziś uzmysłowiłam sobie, że takie właśnie dziennikarstwo zaangażowane jak nasze może wykorzystywać formy artystyczne. Publicystyka społeczna może się przecież rozgrywać i na scenie albo przyjmować formy filmowe – zauważyła Weronika Ochman z Chorzowa. – Jest to inspirujące również dla nas, ponieważ w trakcie tego projektu zajmujemy się problemami ekologii – poważnego wyzwania, jakie staje przed całą ludzkością. To najważniejsze zadanie społeczne, jakie staje przed naszym pokoleniem – dodała.
Najnowszy spektakl ukraińskiego teatru jest poświęcony problemowi korupcji, która jest jedną z najgroźniejszych chorób zagrażających młodej ukraińskiej demokracji. Skorumpowani politycy, urzędnicy i inne osoby zostały tu przedstawione jako małpy. A całość ma formę musicalu.
– Wydaje się, że musical po pierwsze jest coraz popularniejsza formą sceniczną. A po drugie – korupcja jest tak złym zjawiskiem, ze łatwiej opowiadać o nim w formie satyrycznej, z muzyką. Życie bywa często bardzo smutne, a nie chcieliśmy, żeby widzowie wychodzili z teatru całkiem smutni i załamani – ocenia przedstawienie o korupcji studentka pierwszego roku dziennikarstwa – Ołeksandra Artiemienko.
Zajęcia z “Teatrem dialogu współczesnego” zainspirowały uczestników projektu do działań, których tematem są ważkie sprawy obywatelskie z wykorzystaniem środków artystycznych, przede wszystkim filmowych.
Projekt „Zostańmy dziennikarzami obywatelskimi” sfinansowany z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+
Partnerzy projektu:
Stowarzyszenie Sympatyków III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Chorzowie (PL)
Public Service of Ukraine, Poltava Branch (UA)
red