piątek, 22 listopada, 2024
AktualnościKROSNOWydarzenia

Spór o mur. Tydzień komedii fredrowskiej w Krośnie

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie kłania się nisko Aleksandrowi Fredrze – najwybitniejszemu polskiemu komediopisarzowi, pamiętnikarzowi i poecie – i w 230. rocznicę jego urodzin zaprasza do udziału w cyklu wydarzeń „Spór o mur. Tydzień komedii fredrowskiej”. W listopadzie na miłośników Fredry, jego twórczości, teatru i sztuk wizualnych czekają wystawy, spacery szlakiem fredrowskim, prelekcje i wykłady oraz spektakl „Zemsta” warszawskiego Och-Teatru.

Termin: 6-12 listopada 2023
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1, Krosno, woj. podkarpackie
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Projekt „Spór o mur. Tydzień komedii fredrowskiej” dofinansowano z budżetu państwa ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prezentacja spektaklu „Zemsta”, Och-Teatr
6 listopada 2023, godz. 19.00

Hrabia Aleksander Fredro o Polaków życiu sąsiedzkim. Ile to już razy śmieliśmy się ze sporu o mur graniczny i fanfaronad Papkina? Ile wspaniałych i legendarnych kreacji aktorskich zyskaliśmy dzięki Zemście? To arcydzieło polskiej literatury to jednak nie tylko klasyka komedii – elementarz komizmu sytuacyjnego, przerysowanych postaci czy humoru słownego – ale również jeden z najbardziej krytycznych utworów o polskości, często w szyderczy i o dziwno wciąż aktualny sposób wyszydzający nasze narodowe przywary i słabostki. Utwór, którego ostrze zaczyna nam doskwierać, gdy mija już śmiech. Zemsta w Och-Teatrze to próba dokonania współczesnej interpretacji tej romantycznej komedii, opowiadająca o konflikcie między Cześnikiem a Rejentem, ale jednocześnie wykpiwająca nas samych i czasy, w których żyjemy.

Spektakl w absolutnie brawurowej obsadzie, w reżyserii znanego z ironii specjalisty od Gombrowicza, Waldemara Śmigasiewicza, wystawiany z okazji obchodów roku Aleksandra Fredry.

Reżyseria: Waldemar Śmigasiewicz
Scenografia, kostiumy: Maciej Preyer
Światło: Waldemar Śmigasiewicz, Maciej Preyer
Ruch sceniczny: Emil Wesołowski
Asystent scenografa: Małgorzata Domańska
Opracowanie muzyczne: Waldemar Śmigasiewicz, Michał Cacko
Producent wykonawczy i asystent reżysera: Alicja Przerazińska

Obsada:
Cześnik, Maciej Raptusiewicz – Cezary Żak
Rejent Milczek – Wiktor Zborowski/Grzegorz Warchoł
Józef Papkin – Artur Barciś
Klara Raptusiewiczówna – Zofia Zborowska/Marta Kurzak/Lidia Sadowa
Wacław Milczek – Michał Piela/ Paweł Krucz
Dyndalski – Mirosław Wieprzewski
Podstolina, Hanna Czepiersińska – Viola Arlak
Michał Kafar i Maciej Miętus – Adam Serowaniec/Otar Saralidze/Kamil Pruban

Czas trwania: 110 minut, 1 przerwa

Po spektaklu odbędzie się spotkanie artystów z publicznością.

Bilet: 54 zł

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1 (p. 234)
Godziny otwarcia kasy RCKP:
poniedziałek – piątek 10.00-17.30 oraz na godzinę przed wydarzeniem
oraz w sprzedaży online: https://bilety.rckp.krosno.pl/

Wystawa „Teatralne życie kostiumu”

Wystawa czynna: listopad 2023

Dla wszystkich zainteresowanych
Wstęp: bezpłatny, bez wcześniejszych zgłoszeń
Zwiedzanie wystawy: wystawę można oglądać w dniach odbywających się w RCKP wydarzeń artystycznych lub po wcześniejszym ustaleniu pod nr tel. 13 43 218 98

W przestrzeniach wystawienniczych Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza znajdą swoje miejsce wybrane projekty kostiumów ze spektakli wystawianych w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Wystawa (wraz z publikacją) została przygotowana i znajduje się w posiadaniu Archiwum Państwowego w Rzeszowie.

Co łączy teatralny kostium, Archiwum i mur graniczny? Odpowiedź jest prosta. Hrabia Aleksander Fredro i projekt „Spór o mur. Tydzień komedii fredrowskiej”. Projekt, który pokazuje, że teatr to nie tylko spektakl, ale ma także wiele innych wymiarów.

„Teatralne życie kostiumu” to wystawa, która powstała w czasie opracowywania materiałów przekazanych do Archiwum Państwowego w Rzeszowie przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Pracownicy uznali, że byłoby niepowetowaną stratą zamknąć tak piękne projekty kostiumów w teczkach i odłożyć na półkę. Wraz z pracownikami Teatru przygotowali najpierw publikację książkową, a potem wystawę, którą będzie można zobaczyć w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

To właśnie nieopodal Krosna, na wniesionym w wianie przez żonę Zofię z Jabłonowskich Skarbkową zamku Kamieniec osadzona została akcja „Zemsty”. Komedia nie powstałaby, gdyby Aleksander Fredro nie odnalazł dokumentów sądowych sporu między Firlejami a Skotnickimi – niegdysiejszymi właścicielami zamku. To udowadnia, jak ważne jest dbanie o rodzinne pamiątki, także te w formie dokumentów. To w nich odnajdziemy zapis historii naszych przodków. Nie tylko tej wielkiej historii, znanej z kartek podręczników, ale także tej małej, lokalnej, rodzinnej. Na spotkaniach „W zaciszu domowym” pracownicy Archiwum podpowiedzą, jak dbać o domowe archiwalia, jak je przechowywać, opowiedzą o zbiorach zgromadzonych przez Archiwum Państwowe, a także wyjaśnią w jaki sposób każdy może z nich skorzystać i je przeczytać czy obejrzeć.

Prelekcje „W zaciszu domowym” – prelekcja na temat archiwów domowych

Dla szkół, młodzieży, studentów
8 listopada 2023, godz. 10.00 (spotkanie około 120 minut)
Wstęp: bezpłatny, obowiązują wcześniejsze zgłoszenia

Dla wszystkich zainteresowanych
8 listopada 2023, godz. 16.00 (spotkanie około 120 minut)
Wstęp: bezpłatny, bez wcześniejszych zgłoszeń

Prelekcje dotyczące archiwów domowych, sposobów ich zabezpieczania, przechowywania i udostępniania. Podczas spotkania z przedstawicielami Archiwum Państwowego w Rzeszowie publiczność dowie się, że warto jest tworzyć domowe archiwa, bo nie tylko dokumentują historię, ale mogą stać się kanwą do napisania wyjątkowego dzieła. Aleksander Fredro często korzystał z archiwaliów, wiele wybitnych sztuk powstało właśnie dzięki archiwom. Prelegenci wykorzystają w trakcie zajęć wystawę „Teatralne życie kostiumu” w celu ubarwienia prezentacji.

Wykład „Wokół Fredry – prelekcja o czasach, w których żył Fredro

Dla szkół, młodzieży, studentów
9 listopada 2023, godz. 9.00 (dla przedszkoli i szkół podstawowych) i 11.00 (dla szkół ponadpodstawowych i studentów)
Wstęp: bezpłatny, obowiązują wcześniejsze zgłoszenia

Dla wszystkich zainteresowanych
9 listopada 2023, godz. 17.00
Wstęp: bezpłatny, bez wcześniejszych zgłoszeń

Wykład „Wokół Fredry”, jest prezentacją ciekawostek, anegdot i historii opowiadających o życiu Aleksandra Fredry, pokazujących światłość tej postaci i jego wpływ na społeczeństwo, a także o czasach, w których żył ten wspaniały komediopisarz. Wykład poprowadzi Marek Gancarz.

Wystawa „Szlak fredrowski”

Prezentacja wystawy dla przedszkoli i szkół podstawowych
10 listopada 2023, godz. 9.00, 10.30, 12.00
Wstęp: bezpłatny, obowiązują wcześniejsze zgłoszenia

Dla wszystkich zainteresowanych
11 listopada 2023, godz. 17.00
Wstęp: bezpłatny, bez wcześniejszych zgłoszeń
Zwiedzanie wystawy: wystawę można oglądać w dniach odbywających się w RCKP wydarzeń artystycznych lub po wcześniejszym ustaleniu pod nr tel. 13 43 218 98

Stworzony przez Lokalną Organizację Turystyczną szlak obejmuje tereny Polski i Ukrainy związane z Aleksandrem Fredrą. Poszczególne punkty szlaku zostały zaprezentowane na przygotowanych planszach znajdujących się w archiwum Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, uzupełnione anegdotami i ciekawostkami z życia dramatopisarza. W trakcie tygodnia komedii fredrowskiej chętni będą prowadzeni szlakiem i bawieni opowieściami. Do udziału zapraszamy najmłodszych i nieco starszych, których oprowadzi aktor Jacek Buczyński.

Fredro dla dzieci
Zabawy, zajęcia plastyczne, czytanie utworów Aleksandra Fredry

Dla rodzin
12 listopada 2023, godz. 10.00-13.00
Wstęp: bezpłatny, bez wcześniejszych zgłoszeń

Informacja dla szkół, grup zorganizowanych: w celu rezerwacji miejsc na zwiedzanie lub udział w prelekcjach i wykładach prosimy o kontakt z Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, tel. 13 43 218 98 (szczegóły www.rckp.krosno.pl)

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x