Skazani na sukces: warsztaty dla młodych przedsiębiorców
W październiku w Hucie Polańskiej, w Beskidzie Niskim, w południowo-wschodniej Polsce. odbyła się wymiana młodzieży „Skazani na sukces: warsztaty dla młodych przedsiębiorców”. W 10-dniowym wydarzeniu, zorganizowanym ramach Programu Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży, wzięło udział łącznie 40 osób, w tym po 18 uczestnik ów i 2 liderów z Polski i Ukrainy. Głównym celem zamierzenia było kształtowanie ich wiedzy, umiejętności i kompetencji w dziedzinie przedsiębiorczości oraz wsparcie w rozwoju ścieżki kariery biznesowej. W zajęciach podczas wymiany zostały wykorzystane narzędzia edukacji pozaformalnej w celu rozwoju kluczowych kompetencji, niezbędnych w życiu osobistym i zawodowym oraz wzrostu odpowiedzialności za swoje życie, aktywizację swoich społeczności, otwarcie na różnorodność i rozwój kompetencji obywatelskich. – Najbardziej spodobała mi się swoboda działań i wolność wypowiedzi. Gdy pojawiały się konkretne pytania czy problemy mogliśmy je wspólnie z trenerami przedyskutować, a następnie wspólnie w grupie je rozwiązywać i realizować założone rozwiązania, nie tylko te z zakresu przedsiębiorczości. Rozmawialiśmy o marzeniach i planach. Dzięki temu spotkaniu mogłam porozmyślać i zaplanować swoją przyszłość. Krótko mówiąc – już teraz moje marzenia mogą się urzeczywistnić – opisuje swój udział w wymianie Ukrainka Ania.
Uczestnicy mieli możliwość wymiany doświadczeń i dzielenia się zdobytą wiedzą z miejscową młodzieżą i przedstawicielami lokalnego życia społecznego. Odbywały się też wizyty studyjne oraz zajęcia integracyjne, językowe, kulturalne, sprzyjające wzajemnemu poznaniu i współpracy międzynarodowej. – Był to dla mnie szósty projekt tego typu. Co najbardziej cenię w wymianach, są to wspaniali ludzie, z którymi się się zaprzyjaźniam i podtrzymuję kontakty. Podczas projektu najważniejsze jest, że trzymamy się w grupie czy to podczas warsztatów, czy wspólnych gier, czy może się gdzieś szwendamy po okolicy. Nie zamieniłbym tych chwil na nic w świecie – opowiedział o wspólnie spędzonym czasie Filip z grupy polskiej. Podobnego zdania była Maria z grupy ukraińskiej – To co najbardziej zapamiętałam i było mi bliskie podczas tej wymiany to wymiana kulturalna pomiędzy grupami z Polski i Ukrainy. Wszystko było pełne pozytywnych emocji i wrażeń. Mogliśmy się uczyć od siebie wzajemnie, poznać i odnaleźć wspólne tradycje. Dowiedzieliśmy się o nowych nieznanych faktach. Były quizy i konkursy. Razem bawiliśmy się, tańczyliśmy, grali na gitarze. To wspólne spędzanie czasu podobało mi się najbardziej – opisała swoje wrażenia.
Główne tematy projektu to: rozwój zmysłu przedsiębiorczości, poznanie możliwości tej formy aktywności zawodowej jako jednej z dróg kreowania własnej przyszłości, tworzenie i prezentowanie własnych start-upów oraz zwiększenie świadomości młodych ludzi dotyczącej ich roli w społeczności lokalnej. Czasu w trakcie wymiany nie zmarnował debiutujący w wymianie międzynarodowej Adrian. – To mój pierwszy projekt, miałem duże oczekiwania i się nie zawiodłem. Poznałem ludzi z Ukrainy i jej bogactwo kulturowe, co mnie bardzo zaciekawiło. Wiele się też nauczyłem o biznesie, jak założyć i poprowadzić własną firmę oraz zadbać o jej finanse. Znacząco poprawiłem dzięki projektowi swój język angielski.
Międzynarodowe spotkanie wpłynęło na poziom świadomości społecznej i postawy obywatelskie młodych ludzi. Dzięki bezpośrednim kontaktom zbudowali przyjazne relacje, stworzyli zgraną grupę i zainspirowali wzajemnie do następnych działań. – Wysoko oceniam realizację tego zadania. Od początku nawiązała się serdeczna więź pomiędzy uczestnikami, liderami i ekspertami. a potem było jeszcze lepiej. Informacje i zajęcia rozwojowe z zakresu przedsiębiorczości, ale także i ekologiczne czy kulturalne odbywały się przy pełnym zainteresowaniu i w świetnej atmosferze. Nigdy nie było nudno, a dzięki zastosowanym metodo i narzędziom, takim jak gry symulacyjne, uczestnicy mogli zyskać nowe kompetencje i wiedzę oraz przemyśleć i zaplanować swoją dalsza ścieżkę edukacyjna i zawodową. Podsumowując, był to jeden z najbardziej udanych projektów, jaki dane mi było z realizować – podsumowała całość organizatorka i prezeska Fundacji “Inicjatywa” Olena Garan.
Wzajemne poznanie i zrozumienie młodych pokoleń ma kluczowe znaczenie dla trwałego porozumienia między narodami. Od ich nastawienia i chęci współpracy zależą przyszłe stosunki między państwami. Organizatorzy liczą, nawiązane przyjaźnie zaowocują trwałymi kontaktami, chęcią dalszej współpracy, nowymi inicjatywami i realizacją kolejnych wymian młodzieży.
Realizatorem projektu była Fundacja Rozwoju Społeczności Lokalnych „Inicjatywa” w Łężynach (gmina Nowy Żmigród). Organizacja partnerska – NGO Dija z Połtawy.