Sąsiedzki Plener Artystów Miejskich 2 – inicjatywy mieszkańców Krosna
Sztalugi pod gołym niebem, farby, które łączą pokolenia, i sztuka dostępna dla każdego – SPAM 2, czyli Sąsiedzki Plener Artystów Miejskich, wraca na ulice i skwery Krosna. Trzy spotkania, trzy lokalizacje, dziesiątki historii opowiedzianych kolorem i sercem. Inicjatywa, która zrodziła się z potrzeby wspólnego tworzenia i bycia razem, realizowana jest w ramach konkursu grantowego „Kierunek: Inicjatywa!” organizowanego przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza. Zapraszamy!
WYDARZENIE REALIZOWANE W RAMACH KONKURSU GRANTOWEGO „KIERUNEK: INICJATYWA!”
Miejsce: Lotnisko (od ul. Kaczorowskiego); Park przy Pałacu Kaczkowskich, ul. Piastowska; Dzielnica Polanka, ul. Decowskiego 46, Krosno
Termin: 4 maja 2025, godz. 15.00-18.00; 14 czerwca 2025, godz. 15.00-18.00; 12 lipca 2025, godz. 15.00-18.00
Szczegóły: rckp.krosno.pl
Projekt realizowany w ramach konkursu grantowego „Kierunek: Inicjatywa!” 2025 Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie
Pomysł na projekt powstał rok temu z tęsknoty i potrzeby duszy, aby pokazać innym, że sztuka łączy, a artystą może być każdy z odrobiną chęci i dużą dozą serca włożonego w akt tworzenia. Trzy ubiegłoroczne plenery, które odbyły się w różnych częściach miasta, były idealną odpowiedzią na tamte założenia – wielką radością było obserwowanie ludzi – młodszych i starszych, tak chętnie rysujących i malujących, pełnych pasji i zaangażowania, przekraczających pewne granice – może wstydu, a może niepewności. Wielu dorosłych, pod pretekstem pomocy dziecku, aktywnie malowało, zapominając o tym, że jeszcze przed chwilą wzbraniali się przed tym, by wziąć pędzel do ręki – mówią Aneta i Anna.
W tym roku inicjatorki chcą jeszcze raz zaprosić do tego artystycznego działania, które przyniosło tyle dobrych i barwnych wspomnień, spotkań, rozmów i twórczej atmosfery.
Powtarzane są zamierzenia – 3 plenery, 3 różne lokalizacje w czasie 3 miesięcy. Na wszystkich chętnych, tak jak w ubiegłym roku, będą czekały sztalugi (mniejsze i większe), farby, pędzle i blejtramy. W tegorocznej edycji pomysłodawczyniom plenerów bardzo zależy na tym, aby aktywnie włączyć w sztukę osoby z niepełnosprawnościami: nasze dotychczasowe, jak i planowane działania noszą znamiona arteterapii, która traktuje media artystyczne jako podstawowy sposób komunikacji i wykorzystuje proces tworzenia do rozwijania umiejętności interpersonalnych, redukujących stres i podnoszących samoocenę.
Tak jak w roku poprzednim finałem plenerów będzie wystawa powstałych na plenerach prac w galerii Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza.
Inicjatywa ma służyć ludziom – lokalnej społeczności, wspólnym spotkaniom, rozmowom i działaniom, do których – tak naprawdę, nie potrzeba nic więcej poza chęcią wyjścia z domu.
Zapraszamy wszystkich, którzy z pomocą pędzli, farb i płócien, chcą opowiedzieć światu i nam, swoją historię – zachęcają inicjatorki plenerów.
Co, kiedy, gdzie, dla kogo i od kogo?
Plener I: 4 maja 2025, godz. 15.00-18.00
Lotnisko (od ul. Kaczorowskiego), Krosno
Plener II: 14 czerwca 2025, godz. 15.00-18.00
Park przy Pałacu Kaczkowskich, ul. Piastowska
Plener III: 12 lipca 2025, godz. 15.00-18.00
Dzielnica Polanka, ul. Decowskiego 46, Krosno
Wystawa: wrzesień / październik 2025
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1, Krosno
Dla kogo: wydarzenie dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych
Forma naboru / zgłoszeń: wydarzenie otwarte, bezpłatne, nie są wymagane wcześniejsze zgłoszenia
Lokalizacja: Lotnisko, park przy Pałacu Kaczkowskich, Dzielnica Polanka
Inicjatorki: lokalne artystki Anna Burdzy-Hejnowicz i Aneta Kozak
Anna Burdzy-Hejnowicz – twórczyni marki NeddlePillow. Na co dzień zajmuje się tworzeniem unikatowych rekwizytów, w szczególności wianków i opasek do sesji noworodkowych i niemowlęcych, a odbiorcami jej sztuki są studia fotograficzne z całego świata. Bazuje na ręcznie farbowanych gniecionych jedwabiach oraz szyfonach, wykorzystuje także perły słodkowodne, szklane perełki, kryształki oraz naturalne, preparowane wcześniej kwiaty. Często realizuje jednostkowe, indywidualne zamówienia, ale także rysuje, maluje i tworzy ręczne hafty, w których liczy się cierpliwość, wytrwałość i duże umiejętności manualne. Prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży w ramach autorskiej pracowni „Twórcza Przygoda”. Jest mamą dwójki dzieci – dorosłego już Kacpra i 9-letniej Tosi, a w jej domu sztuka to codzienność – każdego dnia rodzą się nowe pomysły, obrazy, projekty i makiety. Ojciec Anny, Marek, był wieloletnim pracownikiem Biura Wystaw Artystycznych, kuratorem setek wystaw i plenerów malarskich, z kolei mama Ewa uprawia malarstwo i rysunek, jest także członkiem Związku Artystów Plastyków. Anna ukończyła 1 stopień kursu migowego i kurs krawiectwa, pracowała także jako przewodnik w zespole schronów w Stępinie i prowadziła firmę zajmującą się sprzedażą i renowacją militariów dla grup rekonstrukcyjnych.
Aneta Kozak – magister sztuki, arteterapeutka, ilustratorka. Przez 11 związana z Centrum Dziedzictwa Szkła, w którym projektowała i wykonywała autorskie dekoracyjne i użytkowe szkło na różnych warsztatach, a w szczególności malarskim i witrażowym. W zakresie projektowania współpracowała także m.in. z Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej, Pracownią Ceramiki Zamkowej na Zamku Kamieniec i Nobile Glassware Limited. Prowadziła warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych dla Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie, Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, Mazowieckiego Stowarzyszenia Pracy Dla Niepełnosprawnych „DE FACTO”, Filharmonii Kaszubskiej i Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Obecnie pracuje w Gminnym Ośrodku Kultury jako instruktor ds. plastyki i w Fundacji Wielkie Serce dla Dzieci jako instruktor zajęć integracyjnych z elementami arteterapii.