Samorząd i samorzecznictwo. Spotkanie ze społecznościami lokalnymi
Młodzi adepci dziennikarstwa z Polski i Ukrainy spotkali się z przedstawicieli władz samorządowych gminy Nowy Żmigród oraz selfadwokatami, wolontariuszami Fundacji „Inicjatywa” działającymi na terenie powiatu jasielskiego. Spotkanie odbyło się 17 czerwca w Łężynach jako działanie projektu „Zostańmy dziennikarzami obywatelskimi” realizowanego ramach programu Erasmus Plus. Wójt Grzegorz Bara przybliżył młodym dziennikarzom gminę, system funkcjonowania oraz zadania samorządu gminnego. Przedstawił też najważniejsze zrealizowane i realizowane inwestycje, w tym z zakresu ekologii, drogownictwa i edukacji. – Było to bardzo owocne spotkanie. Mnie jako studenta dziennikarstwa i politologii szczególnie zainteresowały efekty reformy samorządowej z 1999 r. i decentralizacji władzy, a więc to jak funkcjonują po 20 latach samorządy gminne i powiatowe. Jest to dla nas istotne w świetle obecnych reform na Ukrainie – komentował na gorąco Ołeh Kiekało. – Ponadto bardzo ciekwe są dla nas również możliwości i sposoby skorzystania z zewnętrznych źródeł dofinansowania przez samorząd na realizowane najważniejszych i zaspokajanie potrzeb mieszkańców – dodał Ołeh.
W spotkaniu wzięła udział także Małgorzata Łysik – pracownik naukowy Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, która zapoznała uczestników z działalnością uczelni, w tym w zakresie kierunków nauczania (stosunki międzynarodowe, media oraz polityka społeczna). Przedstawiła też problematykę pracy w zakresie lokalnego wsparcia społecznego i wolontariatu. Było to wprowadzeniem do następnej części spotkania ze społecznościami lokalnymi. Młodzi dziennikarze z Chorzowa (Polska) i Połtawy (Ukraina) rozmawiali miejscowymi selfadwokatami ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Żmigrodzie, jak również wolontariuszami z Fundacji „Inicjatywa”, zapoznali się z zakresem i charakterem ich pracy, w tym prowadzonymi przez nich zajęciami hipoterapeutycznymi, które poprowadziły Jagoda i Wiktoria z Fundacji „Inicjatywa”. Natomiast wolontariusze integracyjni, Ania, Mateusz i Piotrek, opowiedzieli o swoich doświadczeniach, a przede wszystkim o korzyściach pracy w wolontariacie i prowadzeniu działań samorzeczniczych. – To dla mnie prawdziwe odkrycie, ponieważ do tej pory praca w wolontariacie kojarzyła mi się z prowadzeniem zajęć dla młodszych dzieci. A teraz zobaczyłam, jak szerokie jest to pojęcie. Np. że wolontariuszami mogą być także osoby z niepełnosprawnością i że same mogą występować we własnych sprawach i sprawach innych osób. Na tym polega wolontariat integracyjny i samorzecznictwo czyli self-adwokatura – opowiadała o wspólnych zajęciach Monika Magiera z Chorzowa.
Spotkanie zakończył wspólny posiłek. Uczestnicy w ramach podziękowań przekazali gościom wójtowi G. Barze i M. Łysko pamiątkowe koszulki z logiem Erasmusa i nazwą projektu.
Projekt „Zostańmy dziennikarzami obywatelskimi” sfinansowany z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+
Partnerzy projektu:
Stowarzyszenie Sympatyków III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Chorzowie (PL)
Public Service of Ukraine, Poltava Branch (UA)