Rozpoczyna się modernizacja muzeum przyrodniczego w Ustrzykach Dolnych
W połowie kwietnia rozpoczną się prace budowlane i modernizacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej wraz z Muzeum Przyrodniczym BdPN w Ustrzykach Dolnych. Bieszczadzki Park Narodowy otrzymał na ten cel dotację o wartości około 7 mln PLN ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
W ramach tej umowy wykonano już kompletną dokumentację projektową (Firma Signum Project z Krakowa), wraz z pozwoleniem na budowę.
Umowa z Wykonawcą prac wyłonionym w wyniku przetargu – firmą Trias AVI Sp. z o.o. z Warszawy została podpisana 1 kwietnia b.r. W dorobku tej firmy są już m.in.: Ekspozycja Przyrodnicza Gorczańskiego Parku Narodowego, Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze, czy też Centrum Nauki Epicentrum w Białymstoku. Zakończenie prac i oddanie do zwiedzania nowych ekspozycji zaplanowane jest na koniec marca 2022 roku. Tym samym, po prawie 30 latach użytkowania tego obiektu przez BdPN istniejące pomieszczenia i ekspozycje muzealne zostaną gruntownie zmodernizowane i uatrakcyjnione, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych.
Zgodnie z projektem w budynku zostanie zainstalowana winda oraz wykonane będzie nowe zaplecze sanitarne. Będzie ono podobnie jak nowe ekspozycje muzealne w całości dostępne dla osób niepełnosprawnych. Koncepcja ekspozycji zbudowana została wokół relacji zachodzących między Człowiekiem i Naturą na przestrzeni dziejów. W nowej aranżacji zwiedzanie muzeum będzie stanowić atrakcyjną „przygodę”, inspirowaną samą Naturą, która wymaga od osoby zwiedzającej aktywności w odsłanianiu jej tajemnic, nie zawsze dostrzegalnych podczas tradycyjnej wędrówki szlakami na terenie Parku. Dla najmłodszych powstanie wydzielony „sektor zmysłów”, w którym dzieci będą brały udział w grach i zagadkach inspirowanych historią rysia Pędzelka, bohatera publikacji dla najmłodszych prezentowanej już na naszych stronach.
W okresie trwania modernizacji obiektu, zajęcia edukacyjne Parku będą prowadzone w oparciu o Terenowe Stacje Edukacji Ekologicznej w Suchych Rzekach i Wołosatem, Salę Edukacyjną w Wołosatem oraz infrastrukturę kilkunastu ścieżek przyrodniczych.
Zapraszamy do odwiedzania Parku i korzystania z oferty edukacyjnej. O przebiegu prac na ekspozycjach muzealnych będziemy informować na bieżąco.
Źródło: BdPN