Rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów. Dziś język polski
Ponad 360 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,7 tys. szkół w kraju rozpoczęło dzisiaj o 9.00 egzamin ósmoklasisty. Język polski jest pierwszym przedmiotem, do którego podeszli uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych.
Egzamin ósmoklasisty potrwa trzy dni – od wtorku do czwartku 25-27 maja. Uczniowie zmierzą się z trzema przedmiotami – językiem polskim, matematyką oraz językiem obcym. Dzisiaj ósmoklasiści piszą test z języka polskiego.
Na napisanie egzaminu uczniowie będą mieć 120 minut. Maksymalna ilość punktów do zdobycia to 45. Egzamin z języka polskiego zazwyczaj składa się z 22 zadań.
Na teście ósmoklasisty sprawdzana będzie wiedza m.in. z:
- znajomości i treści lektur obowiązkowych
- opanowanie podstawowych form pisemnych – rozprawki i opowiadania
- znajomość gramatyki, ortografii i interpunkcji
- umiejętności operowania słowem pisanym
W tym roku uczniowie będą się musieli wykazać znajomością lektur obowiązkowych przerabianych w klasach VII i VIII. Wśród nich są np.
- Opowieść wigilijna, Charles Dickens,
- Zemsta, Aleksander Fredro
- Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym treny I, V, VII, VIII,
- Kamienie na szaniec, Aleksander Kamiński
- Żona modna, Ignacy Krasicki
- Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość), Adam Mickiewicz
- Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry
- Quo vadis, Latarnik, Henryk Sienkiewicz
- Balladyna. Juliusz Słowacki.
Harmonogram egzaminów ósmoklasisty 2021:
- język polski – 25 maja
- matematyka – 26 maja
- język obcy nowożytny – 27 maja
Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 2 lipca. Zaświadczenia o wynikach uczniowie otrzymają 9 lipca.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie – 16-18 czerwca.
Egzamin odbywa się w reżimie sanitarnym. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc. Ławki w sali ustawione są tak, aby między uczniami zachowany był co najmniej półtorametrowy odstęp w każdym kierunku.
red