Rok 2024 z Fundacją Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak
Fundacja Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak w Brzozowie podsumowała kolejny rok swojej działalności.
AKADEMIA KREATYWNEGO ROZWOJU:
AKR działa od 2016 roku. W ciągu całego roku prowadzone są różnego rodzaju warsztaty i zajęcia dla dzieci: artystyczne, plastyczne, kreatywne, kulinarne, naukowe, ekologiczne. W roku szkolnym w soboty, a w ferie i wakacje od poniedziałku do piątku. Celem realizowanych zajęć jest rozwój pasji, zainteresowań dzieci, pobudzenie ich kreatywności oraz twórcze zagospodarowanie czasu wolnego. Warsztaty prowadzone są metodami edukacji pozaformalnej. Instruktorzy i artyści prowadzący warsztaty pracują najczęściej nieodpłatnie, dzieląc się swoimi umiejętnościami i pasjami. Udział dzieci jest bezpłatny po wcześniejszym złożeniu dokumentów przez rodziców. W minionym roku najbardziej cieszyły się popularnością warsztaty m.in.: -papieroplastyka z p. Anią Brodzicką – Woźniak; -makrama z p. Asią Wójcik; -zimowe i wiosenne warsztaty plastyczne z p. Anią Rzepką; -kulinarne z p. Marysią Bieńczak, -warsztaty literacko-artystyczne z p. Kasią Terchą-Frankiewicz, -eksperymenty naukowe z p. Beatą Szostak, -warsztaty fotograficzne z p. Magdaleną Chalecką, -warsztaty z recyklingu, wyplatania nitką i decoupage z p. Mariolą Rachwał, -warsztaty wyplatania wianków z Kołem Gospodyń Wiejskich z Przysietnicy, -warsztaty malowania tuszem alkoholowym z p. Wiolettą Wysocką, -vademecum globtrotera i rajd turystyczny przy współpracy z Muzeum Regionalnym w Brzozowie i p. Mateuszem Podkulem, -warsztaty i gry na temat przedsiębiorczości z p. Barbarą Nowik, -ozdoby świąteczne z Młodzieżową Radą Powiatu Brzozowskiego, -zwiedzanie Bazyliki oraz Muzeum Jezuitów w Starej Wsi pod opieką kustosza – p. Andrzeja Sułkowskiego.
WAKACYJNE SPOTKANIA ZE SZTUKĄ
W okresie wakacji został zrealizowany cykl spotkań dla dzieci, które rozpoczęły się spotkaniem z terapeutką i pasjonatką sztuki – p. Beatą Jamrógiewicz, która wprowadziła uczestników w tematykę zajęć, przedstawiła sztukę jako formę wyrażania siebie i swoich emocji, odreagowywanie stresu, relaksacji i refleksji. Kolejne zajęcia prowadzili znani artyści z regionu – Agnieszka Mrozek, Dorota Długosz, Piotr Woroniec i Anika (Ania Dąbrowska), którzy przedstawiali uczestnikom swoją twórczość i uczyli różnych technik artystycznych malarskich, rzeźbiarskich, muzycznych oraz literackich. Prace uczestników, które powstały podczas warsztatów zostały zaprezentowane w formie wystawy na spotkaniu podsumowującym wakacje. Projekt został dofinansowany ze środków Gmina Brzozów, jako realizacja zadania publicznego w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
PROJEKT EDUKACYJNY EDUMARS: Z BRZOZOWA NA MARSA
Zajęcia w ramach projektu EduMars cieszą się dużym zainteresowaniem od trzech lat. Obecnie bierze w nim udział około dwudziestu uczestników, którzy wchodzą skład dwóch zespołów – zespół mechaniki i projektowania oraz zespół elektroniki i programowania. Podopieczni od kwietnia tego roku pracowali w ramach projektu BEYOND THE STARS, z programu Europejski Korpus Solidarności, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Pracowali w małych grupach nad następującymi projektami: -robot MiniSumo, -robot LineFollower, -sonda atmosferyczna typu CanSat, -rakieta na paliwo stałe własnego projektu z autorskim systemem zwalniania spadochronu, -poduszkowiec, -zdalnie sterowany pojazd RC, -projekt sygnalizacji świetlnej. Uczestnicy byli również aktywni poza zajęciami. W trakcie trwania projektu wzięli oni udział w: -warsztatach wprowadzających do tematyki projektu dla uczniów brzozowskiej szkoły podstawowej, -Międzynarodowych Zawodach Robotów XChallenge w Rzeszowie, -Zawodach Robotów RobON w Krośnie, -Festiwalu Nauki i Techniki w Zespole Szkół Mechanicznych w Krośnie. Dodatkowo uczestnicy byli również obecni jako wolontariusze Fundacji na następujących wydarzeniach: -Dzień Dziecka w Brzozowie, -Dni Brzozowa, -Święto Naleśnika, -Obchody rocznicy odzyskania niepodległości. Uczestnicy projektu EduMars są również bardzo aktywni w realizacji autorskich projektów. Wielu z nich realizuje takie projekty jak: -gry 2D i 3D, -autorska drukarka 3D, -roboty klasy smash bots, -strony internetowe. Od grudnia 2023 roku działa punkt projektu przy Podkarpackim Centrum Innowacji w Rzeszowie.
MIĘDZYNARODOWE PROJEKTY MŁODZIEŻOWE:
– AUTORSKI PROGRAM WOLONTARIATU MIĘDZYNARODOWEGO POZA HORYZONT:
W grudniu odbyło się spotkanie dla dzieci i młodzieży z ekspertem z USA: Bernie Gazdzik – specjalistą z zakresu edukacji i prawa międzynarodowego, emerytowanym kapitanem policji z Arizony, wykładowcą na Arizona State University i Arizona Law Enforcement Academy w USA. Spotkanie realizowane przy współpracy z MegAmber School.
– GRUPA TEN SING
Grupa Ten Sing Polska działa już od 2017 roku przy naszej Fundacji, która jest jedynym opiekunem programu w Polsce. Zaczęło się od pobytu w czeskim mieście Krnov, gdzie nasza młodzież uczestniczyła po raz pierwszy w tensingowym festiwalu. TEN SING to międzynarodowy program artystyczny wywodzący się z chrześcijańskiej organizacji YMCA, ale członkami programu mogą być wszyscy młodzi ludzie, którzy kochają muzykę, teatr, kreatywność i wolontariat. Podczas warsztatów i spotkań Ten Sing kierunek działań i program artystyczny nadaje młodzież pod okiem liderów, którzy dzielą się umiejętnościami artystycznymi. Członkami programu Ten Sing może być młodzież w wieku od 12 do 25 lat. Nasza grupa uświetnia swoimi występami lokalne wydarzenia, np. Dni Brzozowa, kiermasze świąteczne, wydarzenia Fundacji. Członkowie grupy aktywnie uczestniczą w lokalnych wydarzeniach jako wolontariusze poświęcając czas dla najmłodszych (np. podczas Dnia Dziecka, Dni Brzozowa). Od kilku lat, pod koniec października grupa uczestniczy w festiwalu muzycznym w Czechach. W tym roku w mieście Jindrichowy Hradec. Podczas tegorocznego wyjazdu odbywało się wiele warsztatów artystycznych: wokalnych i teatralnych, koncerty grup uczestniczących. Festiwal zakończył się koncertem finałowym, do którego uczestnicy przygotowywali się podczas tych pięciu dni pobytu. Członkowie grupy biorą również udział w wymianach młodzieży o tematyce artystycznej w ramach programu Erasmus+ w Brzozowie i za granicą.
PROJEKTY ERASMUS+ WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ:
– INTO THE DIGITIZATION INTO YOURSELF
Celem projektu było uświadomienie młodemu pokoleniu czym jest cyfryzacja, jaki jest jej wpływ na społeczeństwo oraz jej wady i zalety. Młodzież nauczyła się, w jaki sposób można wykorzystać cyfryzację w rozwoju osobistym i zawodowym. Uczestnicy wymiany stworzyli podręcznik, kwestionariusz, plakaty i artykuły związane tematycznie z zagadnieniem cyfryzacji. Przeprowadzili ankietę na temat wpływu cyfryzacji na życie młodych ludzi. Wyniki dostępne są na naszej stronie internetowej.
Głównym działaniem projektu była wymiana młodzieży z Polski, Włoch i Litwy w Ośrodku Edukacyjno-Warsztatowym NASZ DOM w Brzozowie. Wymiana opierała się na zasadach edukacji pozaformalnej. Odbyły się warsztaty m.in. na temat: cyfryzacji, jej wpływu na społeczeństwo oraz jej zalet i wad, możliwości wykorzystania jej narzędzi w rozwoju osobistym i zawodowym, rynku pracy w dobie transformacji cyfrowej, „pokolenia Z” i jej wpływu na zmiany na rynku pracy, digitalizacji w dobie pandemii COVID-19. Zorganizowano wyjazd do Podkarpackiego Centrum Innowacji na spotkania z ekspertami. Po zakończeniu wymiany wszystkie grupy partnerskie przeprowadziły szereg działań upowszechniających narzędzia, które pozwalają odbiorcom lepiej zrozumieć proces cyfryzacji i pomagają odnaleźć się na rynku pracy.
– TWO COLOURS OF FREEDOM
W Ośrodku Edukacyjno-Warsztatowym NASZ DOM w Brzozowie młodzież z Polski, Litwy i Bułgarii przez tydzień wymieniała doświadczenia poprzez pracę w grupach, burzę mózgów, warsztaty teatralne i plastyczne, ćwiczenia kulturalne i integracyjne, dyskusje, wieczory narodowe. Tematami przewodnimi tego projektu były: wolność, teatr i różne formy artystycznego przekazu. Podczas wymiany powstały materiały inspirujące do rozmów na temat pojmowania wolności dla młodzieży, nauczycieli i liderów. Projekt ma być impulsem do zastanowienia się nad pojmowaniem wolności, na różnych płaszczyznach, ze szczególnym uwzględnieniem psychologii, komunikacji i relacji międzyludzkich. „Dwa kolory wolności ” to dwa jej aspekty – ta prawdziwa i ta złudna, którą pokazuje nam świat. Podczas wymiany powstał scenariusz zajęć dla młodzieży szkolnej, wystawa prac plastycznych i spektakl teatralny, który został zaprezentowany podczas Dni Brzozowa.
ERASMUS+ PROJEKTY WYJAZDOWE:
– Nasza fundacyjna grupa brała udział wymianie młodzieży Erasmus+ „Forests – the lungs of Mother Earth” odbywającym się w Câmpinie, w Rumunii, w marcu br. Po raz kolejny gościliśmy u naszych przyjaciół z Fundacji Zamolxes. Główne działania podczas wymiany to m.in. warsztaty dotyczące „mojego miejsca na ziemi”, czyli przestrzeni w naturze, która odgrywa ważną rolę w naszym życiu.
– Na przełomie maja i czerwca br. nasi uczestnicy wzięli udział w wymianie młodzieży w Rumunii. Projekt pn. „S.I.N.G. – Social Inclusion for New Generation 2.0” realizowany również przez partnerów z Rumunii, przy współpracy z Zespołem Szkół Mechanicznych w Krośnie. Celem projektu było promowanie włączenia społecznego młodych ludzi poprzez muzykę. Podczas 10 dni mobilności uczestnicy rozwijli swoje kompetencje w zakresie integracji społecznej i muzyki. Ponadto odbywały się sesje robocze prowadzone przez ekspertów z dziedziny nauk społecznych.
– Byliśmy też jednym z partnerów projektu Green Leaders, który realizowało Stowarzyszenie MOGA z Bułgarii. Głównym celem projektu było podniesienie kwalifikacji liderów w zakresie pracy z młodzieżą. Na przełomie sierpnia i września nasi liderzy pracujący z młodzieżą wzięli udział w kursie treningowym w Progled w Bułgarii. Dzięki wykładom, prezentacjom, pracy w grupach poznali różne techniki zarządzania projektami oraz pracy z młodzieżą z wykorzystaniem metod edukacji nieformalnej, głównie w temacie ekologii. Zwracali uwagę na wykorzystywanie w swojej pracy narzędzi multimedialnych i cyfrowych.
– W październiku nasi liderzy wzięli udział w kursie treningowym STEAM Education, którego celem było zapewnienie młodym liderom wiedzę, umiejętności i zasoby niezbędne do skutecznego działania z wykorzystaniem narzędzi cyfryzacyjnych, promocja edukacji STEAM, wspieranie innowacji, kreatywności i rozwiązywania problemów wśród młodych ludzi w swoich społecznościach.
WSPARCIE GRUPY PRACUJ.PL
W tym roku nasza Fundacja otrzymała wsparcie od grupy Pracuj.pl w ramach programu grantowego ”Pomoc z efektem W@W”. Otrzymaliśmy grant w wysokości 5 000 zł oraz zostały przeprowadzone warsztaty pod kierunkiem pracowników GRUPY PRACUJ z Rzeszowa. Podczas spotkania w Małej Akademii Życia przekazali naszej młodzieży bardzo ważne i ciekawe informacje na temat aktualnej sytuacji na rynku pracy. Omówione zostały zagadnienia: Ścieżka kariery, Rynek pracy, Pierwsze CV, Rozmowa rekrutacyjna, Zawody przyszłości. Otrzymane środki zostały przeznaczone na wyposażenie naszego mini studia nagrań.
PROGRAMY POMOCOWE:
– SUBKONTA DLA CHORYCH I NIEPEŁNOSPRAWNYCH DZIECI ORAZ DOROSŁYCH
Nasza Fundacja od 2004 wspiera chore i niepełnosprawne dzieci, prowadząc dla nich subkonta. Dzięki wpływom z 1,5% podatku dochodowego i darowiznom indywidualnym możemy refundować koszty leczenia i rehabilitacji oraz wspierać rozwój i bieżące potrzeby naszych podopiecznych. Według potrzeb organizujemy dla nich koncerty charytatywne, zbiórki oraz włączmy co naszej codziennej działalności warsztatowej. Obecnie posiadamy ponad 50 subkont podopiecznych z całego regionu.
– GRUPY WSPARCIA
W Fundacji działają 2 grupy wsparcia: dla rodzin dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami oraz dla kobiet wychodzących z kryzysu. Uczestnicy dzielą się doświadczeniem i wsparciem emocjonalnym. Wspólne przeżycia tworzą silne więzi, które pomagają przetrwać trudne chwile. Celem spotkań jest: wsparcie terapeutyczne, dostarczanie motywacji i energii do działań mających na celu rozwiązanie problemu, udzielenie informacji gdzie i jak szukać pomocy, pomoc psychiczna jak i merytoryczna specjalistów, przeprowadzenie przez wszelkie czynności związane z „wyjściem” z kryzysu.
Spotkania realizowane są 1 raz w miesiącu dla ok. 15 osób pod kierunkiem doświadczonej terapeutki p. Jolanty Budzowskiej – Nikodem.
– PROGRAM STYPENDIALNY
W tym szkolnym przyznaliśmy stypendia 5 młodym osobom, które zostały wyłonione przez Komisję stypendialną po analizie złożonych wcześniej wniosków. Program stypendialny prowadzony jest w naszej Fundacji od 2006 roku. Przyznawany jest w ramach działalności statutowej Fundacji i każdorazowo składa się ze środków własnych Fundacji, darowizn przekazanych na cele statutowe Fundacji, wpłat z 1,5% podatku dochodowego. Stypendium przyznawane jest dzieciom i młodzieży o mniejszych szansach, uzdolnionym i zaangażowanym społecznie, zamieszkującym powiat brzozowski oraz rozpoczynającym studia na uczelniach wyższych. Wymagane są bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowa postawa społeczna, zaangażowanie w działalność pozalekcyjną, na przykład wolontariat.
ZBIÓRKI NA RZECZ PODOPIECZNYCH SERCE DLA SERCA:
Udział w gminnym Dniu Dziecka, podczas którego przeprowadziliśmy zbiórkę SERCE DLA SERCA na leczenie i rehabilitację naszej podopiecznej – Aleksandry Wojnar. Udało się zebrać 4023,18 zł. Przy naszym stoisku dzieci licznie wzięły udział w zabawie Koło Fortuny i tworzyli kolorowe kreatywne prace plastyczne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się długopisy i drukarki 3D oraz prezentacja mrówki marsjańskiej, wykonanej przez uczestników projektu EduMars.
W ostatnią niedzielę września, podczas FESTIWALU NALEŚNIKA w budynku OSP Humniska przeprowadzaliśmy kolejną charytatywną zbiórkę SERCE DLA SERCA na leczenie i rehabilitację naszej podopiecznej Madzi Soboty. Udało się zebrać kwotę 2949,94 zł.
SPOTKANIA INTEGRACYJNE I PODSUMOWUJĄCE WAKACJE PRZY NASZEJ FUNDACJI:
Ognisko na rozpoczęcie wakacji dla uczestników naszych warsztatów, rodziców, wolontariuszy. To doskonałe spotkanie integracyjne, rozpoczynające czas wolny dla dzieci oraz wiele działań i aktywności wakacyjnych przy naszej Fundacji. Wakacje zakończyliśmy spotkaniem plenerowym POŻEGNANIE LATA dla dzieci, rodziców, instruktorów, wolontariuszy i zaproszonych gości. W części artystycznej wystąpiła nasza grupa muzyczna Ten Sing Poland Brzozów. Gościnnie zagrała też dla nas na skrzypcach Nela Baran z Przysietnicy. Ponadto można było podziwiać wystawę prac artystycznych uczestników projektu ‘Wakacyjne spotkania ze sztuką’ i uczestników warsztatów Akademii Kreatywnego Rozwoju.
Bardzo dziękujemy wszystkim Wolontariuszom, Instruktorom zajęć, Rodzicom i Przyjaciołom za miniony rok, zaangażowanie, pomoc i wielkie serce. Dziękujemy naszym Darczyńcom za zaproszenia do współpracy, współudział w naszych działaniach, za wsparcie finansowe i rzeczowe.
Zachęcamy do dalszej współpracy i wspierania naszej działalności poprzez przekazanie 1,5 % podatku dochodowego. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcą dzielić się tym co mają i tym co umieją.
ZACHĘCAMY DO ODWIEDZENIA NASZEJ STRONY INTERNETOWEJ, FACEBOOKA, INSTAGRAMA I YOUTUBE, GDZIE MOŻNA DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O NASZYCH DZIAŁANIACH, PROGRAMACH, PROJEKTACH.