środa, 8 stycznia, 2025
Aktualności

Przedsiębiorcy, którzy opłacili składki za marzec mogą wnioskować o zwrot nadpłaty

Przedsiębiorcy, płatnicy – którzy opłacili składki za marzec a spełniają warunki do zwolnienia z opłacania składek, mogą wnioskować o zwrot nadpłaty.

Zwolnienie z opłacenia składek może dotyczyć tylko składek nieopłaconych. Wielu przedsiębiorców zapłaciło składki za marzec, jedni zrobili to omyłkowo, a inni świadomie obawiając się zaległości na kontach składkowych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zwrócić te składki.

Tzw. tarcza antykryzysowa, która weszła w życie na początku kwietnia, dała prawo niektórym firmom do zwolnienia z nieopłaconych składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku.  Mowa o przedsiębiorcach, którzy płacą składki tylko za siebie i mają przychód do 15 681 zł i przedsiębiorców, którzy zatrudniali do 9 ubezpieczonych.

Od 18 kwietnia zwolnienie ze składek objęło szerszą grupę firm. Obecnie z ulgi mogą skorzystać również spółdzielnie socjalne, natomiast przedsiębiorcy, którzy zgłaszali do ubezpieczeń od 10 do 49 osób, są zwolnieni z połowy należnych składek.

Należy pamiętać, że zwolnienie dotyczy tylko składek nieopłaconych. Wyjątkiem są składki za marzec:  jeśli, na przykład spółdzielnia socjalna opłaciła składkę za marzec a następnie zawnioskowała o zwolnienie z opłacenia składek za miesiące marzec – maj, będzie mogła złożyć wniosek o zwrot opłaconej za marzec składki.

„Przedsiębiorca, który złożył wniosek o zwolnienie ze składek za trzy miesiące od marca do maja 2020 r. i jednocześnie opłacił składkę za marzec, może wnioskować do ZUS o wypłatę nadpłaconych środków. Jest tylko jeden warunek: należy złożyć wniosek najpóźniej przed upływem terminu płatności składek za kwiecień, czyli przed 10 lub 15 maja”.

Aby uzyskać zwrot składki za marzec płatnik nie może mieć zaległości wobec ZUS za okresy wcześniejsze. Jeśli przedsiębiorca nie zawnioskuje o zwrot środków, to nadpłata za marzec rozliczy się na  składki za kwiecień ,a  „za kwiecień i maj podlegają zwolnieniu tylko składki jeszcze nieopłacone”.

Wypełniając wniosek należy  zwrócić uwagę, aby podać wszystkie dane prawidłowo. Ważne jest również podanie numeru telefonu, który ułatwi kontakt w przypadku pojawienia się wątpliwości. Wzór wniosku można pobrać ze strony www.zus.pl (wniosek RZS-P). Może być złożony poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (wniosek EZS-P), wysłany pocztą lub wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach Zakładu. Najczęstszą formą przesyłania dokumentów do ZUS jest forma elektroniczna, czyli  poprzez PUE ZUS.

Wojciech Dyląg
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w woj. podkarpackim

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x