Podróż do Krainy Hucuła
W Przysietnicy pod Brzozowem rozpoczął się realizowany w ramach programu Erasmus+ projekt polsko-ukraińskiej wymiany młodzieży „Warsztaty hipiczne. Edukacja, rehabilitacja, sport». Pochmurna i deszczowa aura nie zraziła jego uczestników, którzy z dużym zapałem przystąpili do zajęć praktycznych. Młodzież odbyła już pierwsza wizytę studyjną (2.10. br.) do Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB w Odrzechowej. Była to świetna okazja do zapoznania się z hodowlą i chowem konia huculskiego. Wielu z uczestników miało po raz pierwszy do czynienia z tą rasą, dlatego lekcja jazdy konnej na hucułach była dla nich nowym, ciekawym doświadczeniem. Do najważniejszych cech koni huculskich należą: wszechstronna użytkowość, dobre zdrowie i odporność na trudne warunki bytowania, niewybredność pokarmowa, długowieczność, chęć współpracy z człowiekiem, łatwość uczenia się a także specyficzna zdolność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
– Znałam oczywiście już wcześniej rasę huculską, ale raczej od strony teoretycznej. Teraz mogłam bliżej poznać te nieduże konie z dużym charakterem. Już cieszę się na kolejne jazdy – skomentowała wizytę w Odrzechowej Klaudia, uczestniczka warsztatów. Oprócz zajęć jeździeckich młodzież spotkała się z dyrektorem zakładu Władysławem Brejtą, który opowiedział o historii, współczesności hodowli hucułow oraz się podzielił planami na przyszłość. Dyr. Brejta jest osobą, która walnie przyczyniła się do odrodzenia hodowli hucułów w naturalnych, karpackich warunkach. Dyrektor przybliżył też uczestnikom prowadzony przez siebie projekt Polsko-Ukraińskie Centrum Hodowli i Promocji Konia Huculskiego jako dobrą praktykę współpracy transgranicznej.
Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB ODRZECHOWA Sp. z o.o., gospodaruje na malowniczych terenach, położonych wzdłuż przełomu Wisłoka na południowy wschód od Rymanowa. Prowadzi hodowlę bydła mlecznego i mięsno-mlecznego rasy simentalskiej. Oprócz bydła hoduje idealnie przystosowane do trudnych górskich warunków konie huculskie oraz od 2005 roku prowadzi hodowlę odtworzeniową ginącej w Polsce kozy karpackiej.
Realizatorem projektu „Warsztaty hipiczne. Edukacja, rehabilitacja, sport” jest Fundacja Rozwoju Społeczności Lokalnych „Inicjatywa” w Łężynach (Polska) w partnerstwie z Centrum Kultury i Rozwoju „Gorizont” w Połtawie (Ukraina).