Oszustwa “na BLIKA”. Bądźcie ostrożni!
Brzozowscy policjanci przestrzegają przed oszustwami metodą „na BLIKA”. Przestępcy podszywają się pod znajomych czy członków rodziny na portalach społecznościowych. Za pomocą przejętych kont lub komunikatorów internetowych rozsyłają prośby do znajomych o opłacenie jakiegoś zamówienia. Wczoraj w taki sposób trzy osoby mogły paść ofiarą oszustwa „na BLIKA”, na szczęście przed udzieleniem pożyczki skontaktowali się ze znajomą, aby to potwierdzić.
Wczoraj do Komendy Powiatowej policji w Brzozowie zgłosiła się mieszkanka powiatu brzozowskiego i poinformowała policjantów o próbie oszustwa jej znajomych przez nieznanego sprawcę. Osoba ta podszywając się pod zgłaszająca, za pomocą komunikatora, prosiła jej troje znajomych o pożyczkę pieniędzy na opłacenie jakiegoś zamówienia. Na szczęście, chcąc pomóc koleżance cała trójka przed udzieleniem pożyczki nawiązała z nią bezpośredni kontakt. Wówczas zorientowali się, że o pożyczkę prosił ich oszust. Dzięki zdrowemu rozsądkowi i czujności nie doszło do przestępstwa.
Mechanizm działania metody „na BLIKA” jest zazwyczaj taki sam. Przestępca przejmuje czyjeś konto na portalu społecznościowym. Następnie podszywając się za niego wysyła do znajomych, czy członków rodziny wiadomości z prośbą o udzielenie pilnej pożyczki, czy opłacenie jakiegoś zamówienia. Zazwyczaj tłumaczy to problemami technicznymi ze swoim bankiem. W tym celu oszust prosi o udostępnienie mu kodu BLIK, dzięki któremu będzie mógł opłacić swoje zamówienie lub dokonać wypłaty gotówki z bankomatu. Właściciel konta ostatecznie musi jeszcze potwierdzić transakcje w swoim telefonie i wówczas pozbywa się pieniędzy z konta wierząc, że pomaga bliskiej lub znanej mu osobie.
Pamiętajmy o tego rodzaju zagrożeniach. Oszuści coraz częściej podejmują próby wyłudzenia pieniędzy poprzez przejmowanie kont na portalach społecznościowych. Włamując się na nie, przestępcy mają wgląd do rozmów prowadzonych przez właściciela tego konta z innymi osobami. Prośby o pomoc finansową zwykle kierują do tych osób, z którymi rozmawia on najczęściej i utrzymuje dobry kontakt. Choć zdarzają się one również losowo „na chybił- trafił”. Oszust wysyłając kilkadziesiąt takich wiadomości, ma większe szanse na to, by znaleźć chociaż jednego znajomego, który zgodzi mu się udostępnić swój kod BLIK. Zazwyczaj kwoty przelewów czy wypłat są wysokie i sięgają rzędu kilkuset złotych.
Policjanci apelują o to, by weryfikować otrzymywane wiadomości, zwłaszcza jeśli dotyczą one prośby o udzielenie pożyczki, czy udostępnienie kodu BLIK. Przed dokonaniem transakcji zawsze zadzwońmy i upewnijmy się, czy faktycznie to nasz znajomy lub członek rodziny potrzebuje pomocy finansowej.
Źródło: KPP Brzozów