New Drama w teatrze współczesnego dialogu IV
Uczestnicy projektu “Teatr dialogu współczesnego w środowisku międzykulturowym”, realizowanego w ramach mobilności pracowników młodzieżowych Programu Erasmus+, podczas pracy warsztatowej wykorzystywali doświadczenia metody ruchu New Drama. Projekt miał miejsce w sierpniu br. w Ożennej w Beskidzie Niskim i a brały w nim udział osoby reprezentujące organizacje pozarządowe z 6 państw. W krajach europejskich ruch New Drama kojarzy się z aktywną postawą obywatelską, która wykorzystuje nowoczesne instrumenty teatralne do rozwiązywania wielu problemów społeczno-politycznych w interesie społeczeństwa. Przedstawienia oparte na prawdziwych wydarzeniach są potężnym narzędziem, które pokazują publiczności należytą istotę i wagę problemu. Nie są li tylko przeżyciem estetycznym, lecz dźwigają na sobie prawdziwą wagę problemu – siłę ludzkich, osobistych przeżyć, prawdziwe dramaty, jeśli nie wręcz tragedie życiowe. A przez ich uniwersalizację – postawienie pytań, próby odpowiedzi czy syntezowania, zracjonalizowania ważkich społecznych tematów. Zestaw narzędzi „Nowego dramatu” stwarza warunki, w których człowiek myśli o wielu kwestiach społecznych czy psychologicznych. Teatr nie udziela bezpośrednich odpowiedzi i nie narzuca swoich decyzji, ale daje możliwość bycia wysłuchanym, stwarza warunki do dialogu i wspólnych poszukiwań, dróg wyjścia lub ich poszukiwania. Organizacje partnerskie od dłuższego czas korzystają z narzędzi teatru i teatroterapii w pracy z młodzieżą, a także i dorosłymi.
Teatr dialogu współczesnego w środowisku międzykulturowym. Projekt mobilności pracowników młodzieżowych w ramach Programu Erasmus+.
Partnerzy: Fundacja Rozwoju Społeczności Lokalnych “Inicjatywa” (Polska), Połtawski Oddział Służby Społecznej Ukrainy (Ukraina), Tavo Europa (Litwa), Amaita Intercultura (Włochy), Stowarzyszenie „Walk Together” (Bułgaria).