poniedziałek, 13 stycznia, 2025
AktualnościWydarzenia

MŚP mają wyjątkową szansę na uzyskanie wsparcia w zakresie rozwoju produktu

Populacja europejska starzeje się, a presja jaka jest wywierana na osobach, które opiekują się osobami starszymi, rośnie. Niesie to za sobą potrzebę korzystania z innowacyjnych produktów cyfrowych powszechnie używanych przez seniorów i ich opiekunów. Projekt HoCare2.0 oferuje MŚP przyłączenie się do testów pilotażowych, a tym samym uzyskanie wskazówek dotyczących procesu współtworzenia podczas rozwoju nowych produktów. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. ogłosiła konkurs dla MŚP, w ramach którego trwa nabór na pomysły w zakresie innowacyjnych rozwiązań dla opieki domowej (zdrowotnej i społecznej) skierowanej dla osób starszych.

Czy wiedziałeś o tym, że do 2060 r. co trzeci Europejczyk będzie miał powyżej 65 lat? To sprawia, że srebrna gospodarka (ukierunkowana na osoby starsze) staje się jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin gospodarki. Wiele rozwiązań dla osób starszych opiera się na technologiach informacyjno-komunikacyjnych, co stanowi nie lada wyzwanie dla ich odbiorców. W związku z tym rośnie potrzeba zaangażowania właśnie tych osób do współtworzenia produktów dla nich skierowanych. To z kolei stwarza szansę dla MŚP w takich dziedzinach jak technologie czy opieka zdrowotna.

Zdaniem zespołu projektu HoCare2.0 „Technologie informacyjno-komunikacyjne to bardzo przydatne narzędzie by usprawnić opiekę domową – zarówno dla opiekuna, jak i dla seniora. Nadrzędnym celem w naszym projekcie HoCare2.0 było stworzenie ekosystemu, w którym możemy ściśle współpracować z przedstawicielami tzw. poczwórnej helisy. Poczwórna helisa odnosi się do zaangażowania MŚP, organizacji badawczych, środowisk akademickich, świadczeniobiorców usług zdrowotnych lub socjalnych, oraz przedstawicieli osób starszych oraz członków ich rodzin”.

Korzyści ze współpracy z poczwórną helisą

Współpraca z przedstawicielami poczwórnej helisy to same korzyści. Po pierwsze, MŚP uzyskują bezpośredni i ułatwiony dostęp to swojej grupy docelowej, a także ekspertów w pożądanych dziedzinach. Po drugie, współpraca z poczwórną helisą to cenne informacje, profesjonalne wskazówki jak i know-how partnerów projektu.

Przedstawiciele poczwórnej helisy zdefiniowali 6 kategorii potrzeb, które odgrywają kluczową rolę w dziedzinie rozwiązań dla opieki domowej. Są to:

  • Potrzeby związane z leczeniem
  • Potrzeby życia codziennego
  • Potrzeby samowystarczalności
  • Potrzeby społeczne
  • Potrzeby emocjonalne
  • Potrzeby informacyjne

Konkurs dla MŚP

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. niedawno ogłosiła konkurs skierowany do MŚP, które zamierzają opracować i wdrożyć nowy lub ulepszyć już istniejący produkt związany z opieką domową. Proponowany produkt powinien odzwierciedlać jedną ze zdefiniowanych potrzeb.

Zgłoszenia do konkursu można składać do 30 września br.  Po zakończeniu rekrutacji zespół projektu wraz z powołanym jury wyłoni 2 pomysły do udziału w projekcie. Pomysły te zostaną przeskalowane do poziomu produktu o minimalnej gotowości rynkowej (ang. Minimum Marketable Product) pod kierunkiem przedstawicieli poczwórnej helisy w procesie współtworzenia. Więcej informacji nt. konkursu można znaleźć na stronie www.rarr.rzeszow.pl.

O projekcie HoCare2.0

Projekt HoCare2.0 jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg CENTRAL EUROPE. Projekt jest realizowany przez 11 partnerów w 6 różnych krajów Europy Środkowej: w Czechach, Niemczech, Włoszech, na Słowenii, Węgrzech oraz w Polsce. Dzięki współfinansowaniu program Interreg CENTRAL EUROPE wspiera różne instytucje, począwszy od administracji publicznej i usługodawców, po organizacje otoczenia biznesu celem podniesienia poziomu innowacji w Europie Środkowej.
Misją projektu jest zapewnienie opieki domowej dopasowanej do potrzeb odbiorcy w procesie współtworzenia. Oznacza to zaangażowanie MŚP, instytucje publiczne, instytucje badawcze oraz obywateli w rozwój nowych innowacyjnych usług i produktów w zakresie domowej opieki (zdrowotnej i społecznej).

Więcej informacji o projekcie HoCare2.0 https://www.interreg-central.eu/HoCare2.0

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x