środa, 22 stycznia, 2025
AktualnościBRZOZÓWWydarzenia

Między Osławą a Jasiołką. Spotkanie autorskie z dr. Hubertem Ossadnikiem

Rozprawa Huberta Ossadnika traktująca o Łemkowszczyźnie Wschodniej w latach 1918-1939 była tematem czwartkowego (30.03) spotkania autorskiego w ramach Brzozowskich Spotkań Muzealnych.

Dr Hubert Ossadnik jest historykiem, regionalistą, kustoszem dyplomowanym Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, autorem licznych publikacji. W obszarze jego zainteresowań znajdują się kwestie mniejszości narodowych, grup etnograficznych historycznej Ziemi Sanockiej, pograniczy etnicznych, etnograficznych i kulturowych południowo-wschodniej Polski oraz zagadnienia związane z teorią skansenowską i historią muzeów skansenowskich w Polsce.

W spotkaniu, które otworzył Dyrektor Muzeum – Jerzy F. Adamski wzięło udział wielu gości: Poseł na Sejm RP Adam Śnieżek, Przewodniczący Rady Powiatu Brzozowskiego Henryk Kozik, Przewodnicząca Komisji Kultury UM w Brzozowie a zarazem Przewodnicząca Rady Muzeum Regionalnego w Brzozowie Mariola Pilszak, emerytowana dyrektor brzozowskiego Muzeum Halina Kościńska oraz osoby zainteresowane tematem spotkania.

Występ zespołu „Łem MY”, propagującego muzykę Łemków, zainaugurował spotkanie. Zespół tworzą ludzie połączeni wspólną pasją i zamiłowaniem do kultury. Śpiewają piosenki polskie, ukraińskie, łemkowskie, religijne utwory. I jak sami mówią, śpiewają wszędzie tam, gdzie ich zapraszają. Występowali w Rumunii, na Ukrainie, Słowacji, w Polsce m.in. w Kołobrzegu, w Kazimierzu n/Wisłą, w Korczynie. Wykonują głównie utwory z Komańczy i okolic, te zapomniane, zaszufladkowane. Koncert poprowadziła Agnieszka Adamska.

W drugiej części spotkania Mateusz Podkul przeprowadził niezwykle ciekawą rozmowę z dr. Hubertem Ossadnikiem – autorem publikacji „Między Osławą a Jasiołką. Łemkowszczyźnie Wschodniej w latach 1918-1939”. Wykład zaznajomił zebranych z kulturą, wierzeniami, muzyką i historią regionów, gdzie Łemkowie zamieszkiwali.

Książka dr. Huberta Ossadnika jest pierwszą monografią poświęconą dziejom wschodniej Łemkowszczyzny w okresie międzywojennym. Stanowi podsumowanie dotychczasowych studiów i systematyzuje wiedzę na temat badanego regionu.

Publikacja, wydana przez oficynę wydawniczą LIBRA PL, znalazła wielu odbiorców. W rozmowach kuluarowych z bohaterem spotkania goście zadawali pytania oraz mieli możliwość otrzymania dedykacji od autora.

Źródło: fb/Muzeum Regionalne im. A. Fastnachta w Brzozowie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x