sobota, 23 listopada, 2024
AktualnościKROSNORozrywkaWydarzenia

Małe Spotkania Teatralne

Najmłodsi widzowie i odbiorcy działań kulturalnych – niczym dorośli – doczekali się wydarzenia im właśnie dedykowanego. Małe Spotkania Teatralne to wydarzenie dające możliwość obejrzenia przez widzów profesjonalnych sztuk teatralnych, stworzonych i prezentowanych z myślą o najmłodszych odbiorcach. Na scenie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprezentują się aktorzy krakowskich teatrów. W wykonaniu Teatru Groteska zobaczymy premierę „Kapelusz za sto tysięcy” oraz spektakl „Pippi” z repertuaru Teatru Ludowego. Niemal przez miesiąc oglądać będzie można wystawę „O czarowaniu”, prezentującą rekwizyty, kostiumy i elementy scenografii ze spektakli teatralnych. Publiczność spektakli będzie mieć także okazję do rozmowy z aktorami wśród teatralnej scenografii, co dla najmłodszych widzów stanowić będzie atrakcję, a dla dorosłych – podróż do czasów dzieciństwa. Celem projektu jest zapewnienie i ułatwienie dostępu do profesjonalnej oferty teatralnej skierowanej do dzieci z Krosna oraz okolic. Ma też uwrażliwić najmłodszych widzów na odbiór tego rodzaju sztuki.

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1, Krosno

Termin: listopad 2021

Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Bilety w sprzedaży w kasie RCKP:

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1 (p. 234)

Godziny otwarcia kasy RCKP:

poniedziałek – piątek 10.00-17.30 oraz na godzinę przed wydarzeniem

oraz w sprzedaży online:

https://bilety.rckp.krosno.pl/

Projekt „Małe Spotkania Teatralne” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

Spektakl „Kapelusz za sto tysięcy”, Teatr Groteska

[premiera spektaklu]

Termin: 7 listopada 2021, godz. 16.00

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, sala widowiskowa, ul. Kolejowa 1, Krosno

Bilety: 12 zł

Reżyseria: Adolf Weltschek

Adaptacja: Małgorzata Zwolińska, Adolf Weltschek

Muzyka: Jerzy Kluzowicz

Scenografia, projekcje: Małgorzata Zwolińska

Choreografia: Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka

Kapelusz za sto tysięcy” Adama Bahdaja z 1966 roku to powieść kryminalna dla całej rodziny. Śmiało konkuruje z najlepszymi wzorami kryminałów tamtej epoki. Wyraziste sylwetki bohaterów, wciągająca intryga, pełna zwrotów akcji i niezwykłych wydarzeń. Ale to jeszcze nie wszystkie zalety „Kapelusza”. Jest w nim jeszcze coś. Niepowtarzalna aura humoru, zabawy i eleganckiego dowcipu. No i główna bohaterka „Dziewiątka”. Detektyw w spódnicy – wulkan energii i szalonych pomysłów. Przygotowywany spektakl został utrzymany w gatunku kryminalnej komedii muzycznej. Rozbudowana oprawa multimedialna sprawia, że opowieść jest wartka i zmienna niczym najlepszy film akcji. Zapraszamy wszystkich naszych widzów do poznania historii „Kapelusza za sto tysięcy”. Młodszych – aby poznali atmosferę lat 60. ubiegłego wieku, dorosłych – aby wrócili wspomnieniami do wakacyjnych klimatów nadmorskich kurortów tamtego czasu.

Teatr Groteska w Krakowie

Jedna z najstarszych i najbardziej renomowanych scen lalkowych w Polsce. Został założony w 1945 roku przez wybitnych artystów teatru Zofię i Władysława Jaremów – reżyserów, inscenizatorów, pionierów nowoczesnego myślenia o sztuce lalkowej i teatrze plastycznym w powojennej Polsce. Spektakle teatru tworzone dla dzieci i młodzieży odznaczają się nie tylko ciekawą tematyką, starannie dobranym repertuarem, opartym na wybitnej literaturze, ale także estetyką najwyższej próby z wykorzystaniem wielu form teatralnej ekspresji: żywy plan, lalki o zróżnicowanych technikach animacji, maski, kostiumy, multimedia. Twórcy przywiązują także wagę do strony muzycznej przedstawień, wzbogacając swoje spektakle o liczne piosenki, łatwo wpadające w ucho, ale i z morałem.

Spektakl „Pippi”, Teatr Ludowy w Krakowie

Termin: 14 listopada 2021, godz. 11.30

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, sala widowiskowa, ul. Kolejowa 1, Krosno

Bilety: 12 zł

* Spektakl tłumaczony na język migowy

Reżyseria: Maćko Prusak

Tytuł oryginalny: „Pippi Långstrump”

Autor: Astrid Lindgren

Adaptacja: Staffan Gȍtestam

Tłumaczenie adaptacji z języka angielskiego: Marta Giergielewicz

Koncepcja scenografii: Andrzej Witkowski

Kostiumy: Marta Śniosek-Masacz

Muzyka: Sebastian

Przygotowanie wokalne: Jerzy Kluzowicz

Nazywa się Pippilotta Wiktualia Firandella Złotomonetta Langstrumpf. Ma 9 lat i zna ją każdy. Jej mama mieszka na chmurce w niebie, a tata pływa po morzach i oceanach. Nie słynie z tego, że lubi chodzić do szkoły, ani z tego, że jest posłuszna dorosłym. W szkole nie pojawia się prawie wcale, a być posłusznym i grzecznym? To przecież okropne słowa! I cóż one właściwie znaczą? Poznajcie najsilniejszą dziewczynkę świata, z torbą pełną złotych monet, z rudymi warkoczykami i tysiącem piegów. Poznajcie jej przyjaciół, konia, z którym mieszka w willi Śmiesznotce, niezwykłe przygody, małpkę Pana Nilsona i wszystkie niestworzone historie, które opowiada. Ale pokochacie ją bardzo! Jak wszyscy na całym świecie. I bardzo zapragniecie stać się tacy jak ona, chociaż na parę chwil, choćby na czas podwieczorku. Oto ona. Po prostu Pippi. Kultowa postać dzieci, młodzieży i dorosłych w roztańczonym i rozśpiewanym spektaklu dla widzów od lat 3 do 103.

Teatr Ludowy w Krakowie

Teatr z budynkiem głównym w dzielnicy Nowa Huta na osiedlu Teatralnym 34, działający od 3 grudnia 1955 roku. Teatr miał być w założeniach sceną kameralną nowohuckiego teatru, który według planów miał powstać po południowej stronie Placu Centralnego i w czasie budowy występował pod nazwą Teatr Kameralny. Działalność Teatru Ludowego poprzedził w Nowej Hucie amatorski, robotniczy teatr „Nurt”, którym kierował literat Jan Kurczab. Scena ta powstała jako zespół amatorski w 1952 roku. W maju 1953 „Nurt” otrzymał status teatru zawodowego. Działał do lutego 1954 roku. Od 1996 Teatr Ludowy wystawia również sztuki na Scenie pod Ratuszem w budynku ratusza na Rynku Głównym. Scena Stolarnia to najmłodsza scena Teatru Ludowego. Powstała w 2004 roku i mieści się w budynku zaplecza na os. Teatralnym 23, gdzie wcześniej była teatralna stolarnia.

O czarowaniu” – wystawa rekwizytów, kostiumów i elementów scenografii teatralnej

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, hole i galerie wystawiennicze, ul. Kolejowa 1, Krosno

Wystawa czynna: od 5 do 30 listopada 2021

Wstęp: wolny

Wystawa rekwizytów, kostiumów i elementów scenografii teatralnej z Krosna i… z dalekiego Krakowa. Na najmłodszych odbiorców – i tych nieco starszych – czekać będą galerie i hole pełne rekwizytów. Od barwnych kostiumów, które pamiętać mogą dziadkowie, rodzice i najmłodsi uczestnicy zajęć artystycznych w RCKP po zabytkowe maski, które cieszyły oczy publiczności od Krosna aż po Gdańsk. Stroje, rekwizyty, elementy scenografii z przepastnych magazynów Teatru Groteska w Krakowie i Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie na wyciągnięcie ręki od 5 do 30 listopada.

Informacje dodatkowe: wydarzenie odbywa się w reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS. Do odwołania obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust oraz dezynfekcja rąk. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x