Krosno. Wystawa malarstwa Przeistaczanie, Agnieszka Mołocznik
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza na wystawę „Przeistaczanie” autorstwa młodej artystki – Agnieszki Mołocznik. Ekspozycja, dostępna w Galerii pod Żyrandolem od 16 grudnia 2024 roku, eksploruje granice między życiem a śmiercią, podkreślając ulotność i przemijalność. Wernisaż odbędzie się 16 grudnia o godzinie 17.00, a wystawę można oglądać do 31 stycznia 2025 roku.
Wernisaż: 16 grudnia 2024, godz. 17.00
Wystawa czynna: do 31 stycznia 2025
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Galeria pod żyrandolem
Prace Agnieszki Mołocznik, inspirowane otaczającą rzeczywistością i osobistymi emocjami, podejmują tematykę rozpadu, transformacji i niestałości fizycznego świata. Artystka stara się uchwycić proces przeistaczania bytów – z obecnych w nieistniejące, męskich w kobiece, podmiotowych w przedmiotowe. Jej obrazy stanowią refleksję nad śmiercią i przemijalnością, które fascynują ją również w kontekście zawodowym. Wystawa zaprasza do kontemplacji nieuchronnych procesów zachodzących w naturze i ludzkim doświadczeniu.
Agnieszka Mołocznik
Urodzona w 1998 roku w Sanoku. Od 2017 studiowała w Instytucie Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Rzeszowskim. W 2020 roku obroniła licencjacką pracę dyplomową pod tytułem „Wzgórze” – animację poklatkową realizowaną w pracowni Form Projektowych i Multimedialnych. W 2022 roku obroniła magisterską pracę dyplomową „Opuszczone – obecne”, która powstała w Pracowni Malarskiej, w Instytucie Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Rzeszowskim. Została wyróżniona w XIV edycji konkursu Nagrody im. Jerzego Panka za Najlepszy Dyplom Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Brała udział w wystawach: „Morskie refleksje i aktywność ludzi morza” w Filharmonii Kaszubskiej, „Formowanie 3” w Janowskim Ośrodku Kultury, „Mała Forma 2022” w Galerii r_z w Rzeszowie oraz autorskiej wystawie „Widma rozpadu” w Centrum Aktywności Młodzieży w Krośnie. Interesuje się głównie tradycyjnymi formami plastycznymi, takimi jak malarstwo i rysunek. Do tworzenia czerpie inspiracje z najbliższego otoczenia, przetwarzając je wedle emocji.
Przeistaczanie
Prezentowane prace oscylują wokół tematyki rozpadu, bólu i śmierci. Malarka kontempluje niestałość fizycznego świata, a obrazy są próbą opisania płynnej granicy przeistaczania się bytów z obecnych w nieistniejące, podmiotowe w przedmiotowe, męskie w kobiece. Fascynację umierającymi tkankami artystka realizuje również zawodowo, stawiając pierwsze kroki w branży pogrzebowej.
Wstęp wolny. Wystawę można oglądać w dniach odbywających się w RCKP wydarzeń lub po wcześniejszym zgłoszeniu tel. 13 43 218 98