wtorek, 1 lipca, 2025
AktualnościBRZOZÓWRozrywkaWydarzenia

Kolorowy i egzotyczny XIX Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Dzieci Gór i Dolin” w Niebocku

29 czerwca br. na stadionie w Niebocku odbył się finał XIX Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Dzieci Gór i Dolin” Niebocko 2025. Festiwal ten jest jedną z największych imprez tanecznych organizowanych w województwie podkarpackim. Każdego roku nasz region odwiedzają zagraniczne zespoły reprezentujące tańce, stroje, śpiew swoich krajów. W tym roku gościliśmy zespoły z: Indonezji, Macedonii, Słowacji, Węgier i Polski.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Dydnia, zaś w przygotowania zaangażowani byli również Gminny Ośrodek Kultury, Bibliotek, Promocji i Wypoczynku w Dydni, Zespół Szkół w Niebocku, radni z Młodzieżowej Rady Gminy Dydnia, druhowie OSP w Niebocku, zaś koordynował wszystkie działania zastępca wójta Rafał Czopor.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE, budżetu województwa podkarpackiego, powiatu brzozowskiego, gminy Dydnia.
Patronat honorowy nad imprezą objął Poseł na Sejm RP – Piotr Uruski.

Patronat medialny objęli: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Via, Nowiny24, Brzozów24, Brzozowska Gazeta Powiatowa, Bieszczady24.pl, Infopodkarpacie.pl, eSanok, RBR.Info.pl, Radio Centrum, Brzozów Info, Wiadomości Brzozowskie, TV Podkarpacie, P24.

Tradycyjnie festiwal zainaugurowali gospodarze – młodzieżowy zespół pieśni i tańca „Kalina” w Niebocku wykonaniem poloneza.

Następnie wszystkich uczestników przywitała wójt gminy Dydnia Bożena Chorążak – Wokół festiwalu zgromadziliście wyjątkową społeczność, zaś Wasza pasja, zaangażowanie i ciężka praca przez te wszystkie lata zaowocowały stworzeniem wydarzenia, które stało się prawdziwą perłą na kulturalnej mapie naszego regionu. Dziękuję Wam za pielęgnowanie i promowanie bogactwa folkloru, umożliwienie młodym talentom prezentowania swoich umiejętności oraz budowanie mostów między kulturami. To dzięki Wam Niebocko stało się miejscem spotkań, wymiany doświadczeń i radości.
XIX Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Dzieci Gór i Dolin w Niebocku to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale przede wszystkim święto wspólnoty, różnorodności i pasji. To czas, kiedy możemy wspólnie celebrować piękno tradycji i budować wzajemne zrozumienie. Niech ta piękna tradycja trwa przez kolejne lata, a Niebocko nadal będzie sercem folkloru! Pozostaje mi życzyć wszystkim niezapomnianych wrażeń
!

Podziękowała też wszystkim zaangażowanym w organizację Festiwalu – XIX edycja nie stałaby się faktem gdyby nie ogrom pracy, zabiegania o środki finansowe, składanie wniosków, pozyskiwanie wykonawców, tysiące telefonów. To czego dziś jesteśmy świadkami to efekt pracy, która trwa niemal rok i zaczyna się tuż po zakończeniu poprzedniej edycji. Od wielu lat to właśnie Pan Rafał Czopor jest dobrym duchem festiwalu i głównym jego koordynatorem, za co dziś z całego serca dziękuję. W organizację rokrocznie włącza się Gminny Ośrodek Kultury w Dydni, cała społeczność Zespołu Szkół w Niebocku na czele z dyrektor, nauczyciele sprawujący opiekę nad Młodzieżowym Zespołem Pieśni i Tańca „Kaliną”, dzięki któremu Niebocko rozsławione jest na cały świat, a reszta świata może zwiedzić nasz kawałek ziemi. Słowa podziękowania kieruję do rodziców, gdyż to za ich sprawą dzieci mają możliwość rozwijania talentów, bez ich wsparcia zaangażowania i dofinansowania nie byłoby to możliwe. Nad festiwalem od lat czuwa prezes Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Dydnia – obecnie starosta brzozowski Jacek Adamski. Wreszcie dziękuję Wam drodzy uczestnicy Festiwalu – młodym artystom, tancerzom, śpiewakom i muzykom! Wasza energia, talent i autentyczność sprawiają, że scena festiwalowa ożywa, a serca publiczności wypełniają się wzruszeniem i podziwem. Dziękuję za godziny prób, za poświęcenie i za to, że dzielicie się z nami cząstką swojej kultury i tradycji. Jesteście przyszłością folkloru, a Wasze występy są najlepszym dowodem na to, że tradycja jest żywa i piękna.

Następnie głos zabrał i wszystkich przywitał starosta brzozowski a zarazem prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Dydnia Jacek Adamski, podkreślając wartość wydarzenia, kultywującego od dwóch dekad tradycje folklorystyczne w Niebocku. Głos zabrał także poseł na sejm Piotr Uruski, pod którego patronatem odbywa się wydarzenie. Poseł wyraził swoje uznania dla organizatorów i rozmachu z jakim rokrocznie jest organizowany festiwal.

W uroczystości udział wzięli także m.in.: starosta sanocki Robert Pieszczoch, starosta leski Wojciech Stelmach, przewodniczący rady powiatu brzozowskiego Henryk Kozik, przewodniczący rady gminy Dydnia Piotr Szul, zastępca wójta gminy Dydnia Rafał Czopor, sekretarz gminy Dydnia Tomasz Żaczek, radni gminy Dydnia, proboszcz parafii pw. św. Jana Kantego w Niebocku ks. Andrzej Szkoła, dyrektor GOK-u Aneta Rzeszut, dyrektor ZS w Niebocku i dyrektorzy szkół, sołtysi, przedstawiciele innych stowarzyszeń funkcjonujących na terenie gminy oraz OSP i KGW w Niebocku.

Po oficjalnym rozpoczęciu przyszedł czas na prezentacje zespołów. Jako pierwszy na scenie wystąpił polski zespół regionalny „Małe Podegrodzie”, który powstał w 1954 r. Od siedemdziesięciu lat dzieci ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu poznają swoją odrębność obyczajową, taneczną, pieśniarską
i gwarową. Dzieci prezentują folklor Lachów Podegrodzkich w formie autentycznej podczas występów szkolnych, lokalnych, krajowych oraz zagranicznych. Zespół pracuje z własną kapelą i prowadzi działania z zakresu edukacji kulturalnej. Zespół wykonał: taniec pt. „Zabawy dziecięce”, suitę tańców lachowskich, polkę z przyśpiewkami oraz suitę tańców lachowskich.

Kolejno na scenie zaprezentował się węgierski zespół Szeged Dance Ensemble Galagonya Group. Jego członkowie przybyli do Niebocka z trzeciego pod względem liczby ludności miasta Szeged na Węgrzech. Grupa powstała w 1955 r. Jest laureatem licznych konkursów odbywających się w ojczystym kraju. Występowali w wielu miastach Europy oraz w Etiopii, Algierii, Korei Południowej, Egipcie, Japonii czy Kanadzie. Zespół wystąpił w składzie 22-osobowym. Jego członkowie to dzieci i młodzież w wieku od 11-17 lat. Nazwa zespołu pochodzi od słowa oznaczającego w języku węgierskim głóg. Był to kolejny występ w Polsce. Grupa zaprezentowała tańce: Tolnaiüvegestáncok, Szilágyságitáncok, Lőrincrévitáncok i Zene, Rábaközitáncok.

Jako trzeci wystąpił zespół z Macedonii „Ensemble Bojmija”. Powstał on w 2004 r. Swoją działalnością przybliża folklor grupy etnicznej Bojmija, wywodzącej się z północy Macedonii. W swoim repertuarze posiadają również pieśni i tańce z całego regionu Macedonii. Na festiwalu wystąpili w składzie 35-osobowym. W jego skład wchodzi ok. 130 członków w różnym wieku. Gościli już na festiwalach w Turcji, Włoszech, Belgi, Francji, a także dwukrotnie w Polsce (w 2008 i 2011 r.). Zespół zaprezentował taniec pt. Povardarije, Maleshevka, Kopachija i Lazarenki.

Czwarty zespół Chemlonacik przybył z Humennego na Słowacji. Został on reaktywowany w 2001 r. przy Centrum Edukacyjnym Vihorlat w Humennem. Rolą dziecięcego zespołu jest podtrzymywanie tradycji ludowych regionu Zemplin, a jednocześnie przygotowanie dzieci do uczestnictwa w zespole folklorystycznym Chemlon. Tancerze zaprezentowali się na festiwalu w akompaniamencie instrumentalistów, w utworze pt. Pod nohy, hraj! Na pani tetu!, Hnala huši hnala, Tancovačka i Krucena.
Kolejnym zespołem folklorystycznym, który wystąpił na niebockiej scenie był Al-Azhar 1 Junior High School Jakarta Group ze stolicy Indonezji Dżakarty. Powstał on w 2000 roku. Jako misję grupa stawia sobie zachowanie kulturowego dziedzictwa swojego kraju. W repertuarze posiadają m.in. saman – taniec tysiąca rąk wpisany na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Do tej pory występowali na festiwalach m. in. w Tajlandii, Południowej Korei, Turcji i Francji. W 2023 r. odwiedzili również Polskę. W festiwalu wzięli udział w składzie 21-osobowym. Zaprezentowali taniec yapong dance, tor-tor dance i saman dance.

Ostatnim zespołem, który zaprezentował swój repertuar była młodsza grupa „Kaliny”, która wykonała tańce przeworskie, lasowiackie, polkę warszawską, zaś festiwal zamknął występ „Kaliny” starszej w tańcach Beskidu Żywieckiego, która wcześniej zaprezentowała tańce lubelskie, rzeszowskie i Beskidu Śląskiego.
Na koniec starosta brzozowski, wójt gminy, zastępca wójta, sekretarz gminy oraz dyrektor GOK-u wręczyli wszystkim zespołom pamiątkowe upominki w podziękowaniu za uświetnienie festiwalu. Zwieńczeniem dnia pełnego wrażeń była wspólna zabawa z kapelą Dooporó i dyskoteka pod gwiazdami z DJ Kusym.

Fot. Tomasz Żaczek

Źródło: gminadydnia.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x