piątek, 18 października, 2024
AktualnościKROSNOWydarzenia

Integracja sensoryczna w Krośnie

To miejsce tworzone dla mieszkańców przy udziale mieszkańców – tak o nowym parku sensorycznym przy ul. Chopina mówił Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosna, podczas symbolicznego spotkania w dniu oddania obiektu do użytku. Przed południem, 11 sierpnia na terenie nowego miejsca wypoczynku pojawili się mieszkańcy, przedstawiciele Rady Dzielnicy Krościenko Niżne i Radni Rady Miasta Krosna. Spotkanie zaszczyciła również Małgorzata Jarosińska-Jedynak Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Przedsięwzięcie pn. “Zagospodarowanie skweru przy ul. Chopina w Krośnie jako parku sensorycznego” zostało zrealizowane w ramach Projektu pn. „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO” finansowanego z Programu Rozwój Lokalny w 85% ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.

Przedsięwzięcie zostało wypracowane w modelu partycypacyjnym i jest odpowiedzią na liczne postulaty mieszkańców naszego miasta odnośnie tworzenia miejsc odpoczynku i rekreacji w otoczeniu zieleni.
Inwestycja polegała na wykonaniu robót budowlanych związanych z zagospodarowaniem terenu w otoczeniu ogrodu działkowego im. F. Chopina w Krośnie. Wykonano nasadzenia drzew od strony ul. Chopina, wytyczone zostały ścieżki spacerowe i rowerowo-spacerowe, siedziska oraz nasadzenia roślin ozdobnych. Mieszkańcy mogą skorzystać również z altany grillowej, stanowiska grillowego z pergolami, siedzisk kamiennych i ławeczek ogrodowych. Całości dopełniają pomosty drewniane, trejaże oraz podwyższone rabaty z roślinami.

Zgodnie z projektem zagospodarowania, teren spełnia różne funkcje, tj. wypoczynkową, rekreacyjną oraz rehabilitacyjną. Funkcja rehabilitacyjna to przede wszystkim hortiterapia – część parku stworzona została w formie ogrodu sensorycznego dla osób niepełnosprawnych.

Terapia ta stosowana jest jako uzupełnienie innych form leczenia różnego typu schorzeń i zaburzeń. Jej istotą jest oddziaływanie na kondycję psychiczną, fizyczną i intelektualną pacjenta za pomocą roślin, a mówiąc bardziej precyzyjnie – ogrodu i prac ogrodniczych. Rehabilitacja w tej formie to przede wszystkim wykorzystanie zmysłów wzroku, słuchu i węchu, polegająca na obserwacji roślin, wsłuchiwaniu się w dźwięki przyrody, poznawaniu zapachów ogrodu.

Wartość przedsięwzięcia: 1 576 993,20 zł, dofinansowanie: 950 867,41 zł.

Źródło: krosno.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x