Inspiracja twórczością Zdzisława Beksińskiego V
Aby zagłębić się w atmosferę współczesnej sztuki i zainspirować się do finałowego spektaklu uczestnicy projektu “Teatr dialogu współczesnego w środowisku międzykulturowym” w ramach programu Erasmus+j odbyli wizyty studyjne w muzeach i galeriach sztuki współczesnej. Jednym z nich była galeria Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Historycznym w Sanoku. Zdzisław Beksiński był polskim malarzem, fotografem i rzeźbiarzem, specjalizującym się w dziedzinie surrealizmu dystopijnego. – Efektowna ekspozycja wywarła na nas ogromne wrażenie. Cała wystawa jest pokazana przez pryzmat tragicznego o statecznie życia Zdzisława Beksińskiego. Zwiedziliśmy tez galerię ikon i zbiory historyczne, dzięki czemu lepiej mogliśmy lepiej zrozumieć, czego doświadczyli ci ludzie w dawnych czasach i co ich zainspirowało. Korespondowało to z atmosferą Beskidu Niskiego, gdzie przebywaliśmy podczas projektu, gdzie było tak spokojnie, a zarazem tak magicznie. Każdego dnia można było obserwować, jak różne kultury zaczynają powoli pokazywać własne rytuały, własny folklor. I najwyraźniej to duch tego miejsca inspirował artystów. Czyli absolutnie rozumiem Beksińskiego i jak mu się to udało – podzielił się swoimi przemyśleniami na temat twórczości Zdzisława Beksińskiego i wizyty studyjnej w Sanoku Borislaw z Bułgarii.
Teatr dialogu współczesnego w środowisku międzykulturowym. Projekt mobilności pracowników młodzieżowych w ramach Programu Erasmus+.
Partnerzy: Fundacja Rozwoju Społeczności Lokalnych “Inicjatywa” (Polska), Połtawski Oddział Służby Społecznej Ukrainy (Ukraina), Tavo Europa (Litwa), Amaita Intercultura (Włochy), Stowarzyszenie „Walk Together” (Bułgaria).