czwartek, 10 października, 2024
AktualnościKROSNORozrywkaWydarzenia

„inny Młodzieżowy Festiwal Teatralny” od jutra w Krośnie

W dniach 9-12 października 2024 roku Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza do udziału w wydarzeniu „inny Młodzieżowy Festiwal Teatralny”. Tegoroczna edycja skupia się na tematyce przestrzeni przedmiotu w teatrze, dając młodym twórcom możliwość eksploracji tego, jak przedmioty mogą kreować znaczenia i emocje na scenie. Festiwal jest otwarty na różnorodne formy i konwencje teatralne oraz połączenie w jednym wydarzeniu teatru, akrobatyki, muzyki, sztuk wizualnych czy nowych technologii. Na scenie i w przestrzeniach centrum kultury odbędą się prezentacje konkursowe, gościnne spektakle, recitale, wystawy czy warsztaty. Nie zabraknie też okazji do rozmów o teatrze i przyszłości młodych.

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1, Krosno
Termin: 9-12 października 2024
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Do udziału w części konkursowej Festiwalu zgłosiły się młodzieżowe grupy teatralne z całej Polski. To niepowtarzalna okazja, by zgłębić rolę przedmiotów w przestrzeni teatralnej i podzielić się swoimi pomysłami z szeroką publicznością. Na widzów czekają spektakle, które pokażą, jak wiele emocji i treści można wyrazić za pomocą rzeczy na scenie. Trwający cztery dni Festiwal to także otwarte pokazy profesjonalnych wykonawców, warsztaty dla młodzieży oraz spektakle, recitale i wystawy autorstwa zarówno zaproszonych gości, jak i działań inicjowanych i tworzonych przez młodych gospodarzy wydarzenia – Niezależną Grupę Teatralną Wariates – o Festiwalu mówią Organizatorzy.

9 października 2024 (środa)

Godz. 11.00 | Rozpoczęcie festiwalu | Zaproszeni goście
Gość festiwalu: „Spektrum”, Fundacja Sztukmistrze (Lublin)
Miejsce: sala widowiskowa
Wstęp: wolny

O wykonawcy:
Fundacja Sztukmistrze to organizacja pozarządowa, która powstała w celu rozwoju i promocji sztuki Nowego Cyrku. Została założona w roku 2010, będąc kontynuacją wcześniejszych działań nieformalnej lubelskiej grupy Sztukmistrze. Realizuje projekty pedagogiczne, artystyczne, a także spotkania środowiskowe.
W roku 2012 Fundacja zorganizowała w Lublinie Europejską Konwencję Żonglerską, największy i najbardziej prestiżowy festiwal Nowego Cyrku na świecie, który po raz pierwszy w swej historii gościł w Polsce. W 2017 roku ponownie została gospodarzem EJC, włączając 40. Europejską Konwencję Żonglerską w obchody 700-lecia Lublina. Od 2011 roku Fundacja organizuje Żonglerską Lubelską Konwencję – spotkanie miłośników nowego cyrku z Polski i zagranicy, a od 2014 Cyrkulacje – jedyny w Polsce konkurs etiud nowocyrkowych, wspierając twórców merytorycznie i finansowo. Fundacja prowadzi systematyczne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych w ramach Akademii Sztukmistrzów, zaprasza również na cykliczne Variete – cyrkowe pokazy w kabaretowej oprawie.
Fundacja Sztukmistrze promuje metodę pedagogiki cyrku, jako efektywnej i efektownej formy edukacyjno-terapeutycznej pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jest to połączenie nauki aktywności ruchowych (wywodzących się m.in. z cyrku) z pedagogicznymi i psychologicznymi treściami i celami. Trenerzy koncentrują się zarówno na nauce umiejętności, jak i na procesie, który zachodzi w trakcie nauki (wewnętrzne przekonania, obawy, niepewność, realizowanie celów, radość, nadzieja, sukces, wytrwałość w pracy, frustracja, porażka, motywacja, samoocena itp.).
W 2018 roku Fundacja Sztukmistrze otrzymała Nagrodę Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury. W 2019 roku Fundacja wsparła powstanie Fundacji Sieć Pedagogiki Cyrku, razem z Centrum Kultury w Lublinie opiekuje się też Muszlą Koncertową w Ogrodzie Saskim.

O spektaklu:
„Spektrum” to spektakl nowego cyrku, łączący w sobie elementy akrobatyki, teatru, żonglerki, pantomimy oraz iluzji optycznej. Jest on zapisem poszukiwań artystycznych nastawionych na odświeżające i innowacyjne zastosowanie sztuk cyrkowych z wykorzystaniem technik teatru fizycznego.
„Spektrum” to spektakl widowiskowy, żywy, minimalistyczny, ujawniający możliwą harmonię pomiędzy ciałem a przedmiotem. Humor, dynamizm i różnorodność w połączeniu z przemyślaną grą gestów i ukrytych znaczeń, stanowi treść uniwersalną w odbiorze, skierowaną zarówno do młodszego jak i starszego widza. Spektakl dla młodzieży i dorosłych.
Cel towarzyszący artystom przy powstawaniu spektaklu pozwolił na uzyskanie unikalnej warstwy wizualno-ruchowej, gdzie gest jest sprzężony ze świadomą manipulacją przedmiotem. Widz zostaje przeniesiony do abstrakcyjnego świata kształtów i rzeczy. Za ich pomocą aktorzy tworzą atmosferę groteskowego uniwersum obrazów.

Reżyseria, koncepcja, choreografia: Artur Perskawiec, Daniel Chlibiuk, Jakub Szwed, Mateusz Kownacki
Konsultacje artystyczne: Grzegorz Kondrasiuk, Johan Swartvagher
Projekt scenografii: Daniel Chlibiuk
Muzyka: Paul Kwitek
Menadżer sceny: Marek Żmuda

Obsada: Artur Perskawiec, Daniel Chlibiuk, Jakub Szwed, Mateusz Kownacki
Czas trwania: 50 minut

Spektakl „Spektrum” został wyprodukowany przez Fundację Sztukmistrze i Warsztaty Kultury w Lublinie przy wsparciu Carnival Otwarta Przestrzeń Cyrkowa dla festiwalu Carnaval Sztukmistrzów. 2015

Godz. 13.00-14.00 | Przerwa

Godz. 14.00-15.30 | Warsztaty z podziałem na grupy
Miejsce: hall główny (I piętro)
Wstęp: dla uczestników części konkursowej

Godz. 16.00 | Prezentacje konkursowe
Spektakl konkursowy: „Sinusoida”, Młodzieżowy Teatr Tańca Kolaż
Instytucja: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle
Instruktor: Dorota Dudys-Stasik
Miejsce: sala widowiskowa
Wstęp: wolny

O zespole:
Młodzieżowy Teatr Tańca Kolaż powstał w 2015 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle. Założycielką grupy jest Dorota Dudys-Stasik. Zespół posługuje się techniką tańca współczesnego i tworzy choreografie niosące treść. Dotychczas zespół brał udział w przeglądach tanecznych, prezentując krótkie formy choreograficzne, które zostały docenione m.in. przez jury XXII Ogólnopolskich Andrzejkowych Spotkań Tanecznych w Jaśle (Wyróżnienie) oraz XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca INTERMEDIUM (III miejsce). W 2024 MTT Kolaż przygotował pełnowymiarowy spektakl taneczny „Sinusoida”, którego premiera odbyła się 30 kwietnia 2024 roku.

O spektaklu:
Sinusoida jest jak uniwersalny wzór na wszystko. To wykres, który raz idzie w górę, raz spada i wciąż się powtarza. To cykl, któremu podlega człowiek i otaczający go świat. Ten mechanizm przejawia się także w ludzkich emocjach i w relacjach z innymi. Ukazane w spektaklu slajdy z życia, tak jak sinusoida, biegną falującym wykresem, który pozwala dotrzeć do wiedzy na temat tego, jak kształtuje się nasz los. Świadomość istnienia sinusoidy w naszym codziennym życiu daje pewną przewidywalność, która ułatwia akceptację faktu, że życie to ciągłe wzloty i upadki, ciągłe upadki i wzloty.

Reżyseria, ruch sceniczny i choreografie grupowe: Dorota Dudys-Stasik
Choreografie solowe i duety: autorstwa samych tancerek
Tancerki: Maja Czyżowicz, Maja Furmaniewicz, Nina Gozdecka, Małgorzata Jarecka, Kornelia Kurowska, Wiktoria Płocic, Paulina Popielarz, Paulina Rąpała, Karolina Wolska, Oliwia Wolska i Julia Zoła

Godz. 16.45 | Spotkanie z obrazem
Urszula Skalska
Miejsce: hall główny (I piętro)
Michał Maślany
Miejsce: hall główny (Galeria Pogranicza)
Wstęp: wolny

Godz. 17.30 | Prezentacje konkursowe
Spektakl konkursowy: „Raz, dwa, trzy. Znikasz ty!”, Teatr Ruchu Forma
Instytucja: Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie – Dom Kultury w Inwałdzie
Instruktor: Aneta Lachendro
Miejsce: sala widowiskowa
Wstęp: wolny

O zespole:
Teatr Ruchu FORMA został założony w 2004 roku, działa w Domu Kultury w Inwałdzie (placówka Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie). Instruktorem zespołu jest Aneta Lachendro. Przez te 20 lat, Grupa zrealizowała kilkanaście autorskich spektakli, które zostały uznane i nagrodzone na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach.

O spektaklu:
Teatr to dla nas sposób rozumienia świata. Poznajemy go poprzez nasze zmysły, drążąc umysł pytaniami, na które odpowiedzi odnajdują się w chwili, gdy gasną światła, a scena zamienia się w nasz mały Wszechświat….
Teatr, który tworzymy to forma ruchu, tańca oraz plastyka wyrazu. Nie staramy się na siłę ograniczyć ramami, ponieważ cały czas poszukujemy nowych form i sposobów wyrażania treści. Nie używamy słów, aby nie pozbawiać odbiorcy własnej interpretacji obrazów budowanych przez nas na scenie. Nie chcemy też zbyt wiele dopowiadać i wyjaśniać, po to, by mogła zaistnieć magia.
„Raz, dwa, trzy. Znikasz Ty”, spektakl autorski Teatru Ruchu Forma w reżyserii Anety Lachendro, Karoliny Gracy oraz składu artystycznego grupy. Zainspirowany karmicznym morałem historii Charliego i Fabryki Czekolady o tym, że z czasem wszyscy doświadczymy konsekwencji naszych działań. To niby taki prosty schemat… postępujesz źle, poniesiesz negatywne konsekwencje, a jednak…

Skład artystyczny: Magdalena Graca, Joanna Graca, Joanna Setla, Lila Stuglik, Aniela Rusinek, Maja Piekarczyk, Roksana Kopeć, Aleksandra Maciejczyk, Rozalia Piotrowska, Tetiana Maiuk, Viiktoria Yedynak, Kacper Fraś, Mateusz Trojak, Piotr Rusinek, Igor Niedziela

Godz. 18.00-19.30 | Warsztaty z podziałem na grupy
Miejsce: hall główny (I piętro)
Wstęp: dla uczestników części konkursowej

Godz. 19.30-20.30 | Przerwa

Godz. 20.30 | Zaproszeni goście
Gość festiwalu: spektakl poetycko-muzyczny „Na skrzydłach miłości”, Iwona Konieczkowska i Jacek Bylica (fortepian)
Miejsce: scena
Wstęp: wolny

O wykonawcach:
Iwona Konieczkowska – absolwentka krakowskiej PWST (1989), laureatka Nagrody Dziennikarzy na XV Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1994) oraz laureatka Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Francuskiej w Lubinie (1996). Współpracowała m.in. z krakowskim Teatrem Ludowym, wrocławskim Współczesnym, warszawskim Teatrem Komedia i Teatrem Muzycznym w Gdyni. Z Teatrem STU związana od początku lat 90. do dzisiaj. Grała w Panu Twardowskim, Markietankach, Placu Merkurego, Rozmowach przy wycinaniu lasu, Czerwonym Kapturku, Burzliwym życiu Lejzorka Rojtszwańca.
Jacek Bylica – muzyk. Studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu. Wykonawca muzyki kameralnej, teatralnej i rozrywkowej. Jako solista i kameralista brał udział w koncertach w kraju i za granicą. Tworzy muzykę dla telewizji oraz radia.

10 października 2024 (czwartek)

Godz. 9.30.00-11.30 | Forum inneTeatralne
Miejsce: hall główny (I piętro)

Godz. 12.00-14.00 | Warsztaty z podziałem na grupy
Miejsce: hall główny (I piętro)
Wstęp: dla uczestników części konkursowej

Godz. 14.00-15.00 | Przerwa

Godz. 15.00-17.00 | Warsztaty z podziałem na grupy
Miejsce: hall główny (I piętro)
Wstęp: dla uczestników części konkursowej

Godz. 17.00 | Prezentacje konkursowe
Spektakl konkursowy: „Motyle nie krzyczą”, Teatr Próg
Instytucja: Wadowickie Centrum Kultury
Instruktor: Bartosz Nowakowski
Miejsce: scena
Wstęp: wolny

O zespole:
Teatr PRÓG istnieje od 2005 roku w Wadowicach. Dzięki Wadowickiemu Centrum Kultury ma tam swoje miejsce. Niezmiennie od początku powstania, oprócz pracy scenicznej, skupia się na pracy społecznej w wymiarze kulturowym i edukacji różnych form artystycznych.

O spektaklu:
Jedno jest pewne, to teatr w teatrze, w teatrze, w teatrze… Grupa młodych ludzi (podobno młodzi są znudzeni i pełni pretensji – u nas to nieprawda) skacze w nieznaną toń narracji, oddycha muzyką i tańczy gestami kłótni, miłości, niezrozumienia – aż do plątaniny wspólnych pieśni.
Następuje eksplozja muzyki, śpiewu, świateł i kolorów.
Posługując się zapomnianymi i współczesnymi technikami teatralnymi oraz aktorskimi, zespół snuje opowieść o poszukiwaniu siebie i własnej siły.
To spektakl o odnajdywaniu tożsamości i swojego miejsca w grupie. To również opowieść o odzyskiwaniu własnego głosu. Wtedy, kiedy organizm jest dla niego barierą, i wtedy, kiedy jest się go pozbawianym, i wtedy, kiedy zagłusza go grupa.
Ale…
Sprawa jest dużo bardziej złożona.
Spektakl przeznaczony jest dla każdej grupy wiekowej, ponieważ każdy w każdym wieku chce po swojemu być sobą. Przedstawienie zostało stworzone także z myślą o osobach niesłyszących. Sceny migane przez aktorów i sceny z napisami stanowią integralną część historii, przedstawionej w spektaklu.
W pewnym szarym mieście… rozbija się kolorowy cyrk/teatr i ma to ogromny wpływ na wszystkich. Dźwignią zdarzeń jest osoba Mima, który nie mówi, Śpiewaczki, która śpiewa, Burmistrza, który rządzi, Szefa cyrku/teatru, który też rządzi, i tajemniczej Kwiaciarki… A może to zupełnie inne postacie? Może to Listonosz, może Sąsiadka, może ktoś, kto mieszka w kartonie?
Na serio i z przymrużeniem oka. Więcej mrużenia oka.

Autorski spektakl muzyczny
Reżyseria: Bartosz Nowakowski

Godz. 18.00 | Wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Belica, Pracownia Taktyki
Biznes speed dating. Co Tworzysz?
Miejsce: hall główny (I piętro)
Wstęp: wolny

Godz. 18.30 | Prezentacje konkursowe
Spektakl konkursowy: „córka TA matka”, Lidia Wiśniewska
Instytucja: Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki
Instruktor: Paweł Sroka
Miejsce: scena
Wstęp: wolny

O zespole:
Lidia Wiśniewska – aktorka Teatru Kąt, wcześniej aktorka Teatru Plaster, recytatorka, monodramistka, prywatnie studentka kierunku relacje międzykulturowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

O spektaklu:
Spektakl „córka TA matka” to kolejna jej praca z monodramem i spotkanie z Aglają Veterynayi i jej książką pt. „Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze?”.
„córka TA matka”. Jestem ciałem z jej ciała. Stworzona na JEJ podobieństwo. Czy ciało Moje jest na pewno w pełni moje? Córka jest przedłużeniem matki. Gdzie kończy się matka, gdzie zaczyna się córka? Spektakl o skomplikowanej relacji matki z córką oraz poszukiwaniu relacji córki z samą sobą.

Godz. 19.30-20.30 | Przerwa

Godz. 20.30 | Wydarzenia towarzyszące
Recital piosenki aktorskiej: Karolina Kaczkowska
Miejsce: hall główny (Galeria Pogranicza)
Wstęp: wolny

Godz. 21.00 | Zaproszeni goście
Gość festiwalu: spektakl „Kantor tu jest”, Latający Teatr Kantorowi
Miejsce: scena
Wstęp: wolny

O wykonawcy:
Aktorzy Latającego Teatru Kantorowi, na co dzień mieszkają i pracują w różnych regionach Polski: w województwie zachodniopomorskim, na Dolnym Śląsku, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie prowadzą swoje teatry offowe. Ale, gdy nadchodzi czas, zlatują się, żeby spotkać się z publicznością i przybliżyć postać Tadeusza Kantora i jego teatru Cricot 2.

O spektaklu:
„Dlaczego człowiek nie widzi rzeczy? Sam stoi na przeszkodzie: zakrywa sobą rzeczy.”
[F.Nietsche]

A co gdyby przedmiotom Kantora dać głos? Czy mogą opowiedzieć swoją historię o słynnym Teatrze Cricot 2 i o związku z jednym z najbardziej rewolucyjnych artystów polskiego teatru? Jaki obraz wyłoni się z relacji Deski, Krzesła, Worka jutowego, Karabinu, Manekina, Szalika, Rowerka – aktorów tak istotnych dla Kantora. Czy przedmioty mają prawo do własnej opowieści?
Przybywając do Wielopola Skrzyńskiego latem 2021 roku, grupa niezależnych artystów próbowała doświadczyć i zobaczyć teatr Tadeusza Kantora z perspektywy jego słynnych obiektów. Eksperyment się powiódł. Duchy zostały wywołane. Premiera Wielopole Skrzyńskie 2021 rok.
[Magdalena Miklasz i Latający Teatr Kantorowi]

Reżyseria: Magdalena Miklasz
Współrealizacja: Monika Adamiec, Karina Góra, Anna Jamrozek-Sowa, Marek Kościółek, Monika Nitkiewicz-Mitrut, Grażyna Tabor, Marcin Woszczewski, Barbara Wójcik-Wiktorowicz
Muzyka: Karina Góra, Magdalena Miklasz, Julian Maziarz
Światło i dźwięk: Marcin Nawrocki

11 października 2024 (piątek)

Godz. 9.30-11.30 Forum inneTeatralne
Miejsce: hall główny (I piętro)

Godz. 12.00-14.00 | Warsztaty z podziałem na grupy
Miejsce: hall główny (I piętro)
Wstęp: dla uczestników części konkursowej

Godz. 14.00-15.00 | Przerwa

Godz. 15.00-17.00 | Warsztaty z podziałem na grupy
Miejsce: hall główny (I piętro)
Wstęp: dla uczestników części konkursowej

Godz. 17.00 | Prezentacje konkursowe
Spektakl konkursowy: „Bubuja abuja, czyli bambule bubuja buja”, Teatr Satyry Zielona Mrówa
Instytucja: Bursa Szkół Artystycznych w Lublinie
Instruktor: Robert Kaczorowski
Miejsce: scena
Wstęp: wolny

O zespole:
Teatr Satyry Zielona Mrówa istnieje od 2008. Teatr tworzą wychowankowie Bursy Szkół Artystycznych w Lublinie. Po przerwie spowodowanej pandemią Teatr wznowił swoją działalność w 2023 roku.

O spektaklu:
Spektakl „Bubuja abuja, czyli bambule bubuja buja” to groteska, żart, humoreska. Jest on efektem pracy warsztatowej młodziutkiego zespołu nad Juwenilnym dramatem S.I. Witkiewicza „Księżniczka Magdalena, czyli Natrętny Książę”. W piosenkach wykorzystujemy wierszowane teksty Witkacego lub innych autorów, ale wszystkie związane są z postacią S.I Witkiewicza.

Godz. 17.30 | Wydarzenia towarzyszące
Diaporamy na leżakach, Policealne Studium Animatorów Kultury w Krośnie
Miejsce: hall główny (Galeria Pomarańczowa)
Wstęp: wolny

Godz. 18.00 | Prezentacje konkursowe
Spektakl konkursowy: „Kalia. Sny”, Teatr w Międzyczasie
Instytucja: MDK Fort 49 „Krzesławice”
Instruktor: Paulina Wysocka-Fularz
Miejsce: scena
Wstęp: wolny

O zespole:
Teatr w Międzyczasie działa od 2017 roku w MDK Fort 49 “Krzesławice”. Naszym celem jest tworzenie autorskich spektakli, których głównym środkiem wyrazu jest ruch, gest, taniec, obraz, rekwizyt oraz muzyka. Jesteśmy w ciągłym procesie, szukamy i eksperymentujemy z różnymi narzędziami. Na początku był to jedynie projekt odnoszący się do kategorii czasu, który wyszedł „w międzyczasie” naszych tanecznych doświadczeń. Obecnie poświęcamy teatrowi więcej czasu i staramy się tworzyć własną jakość. Do tej pory stworzyliśmy spektakle „Kartki z przeszłości”, „Kartki z teraźniejszości”, „Kalia. Sny”, „Kartki z kalendarza” oraz „Viktoria”.

O spektaklu:
Usiądź wygodnie i zamknij oczy… wdech, wydech, wdech, wydech… powoli zanurzasz się w świat nad którym nie masz już kontroli… obrazy chaotycznie przeplatają się, pozornie nie mając ze sobą nic wspólnego… a w tle ciągle ta sama melodia… co chwilę coś wybija Cię z rytmu… Twoje poczucie bezpieczeństwa okazuje się iluzją… po chwili zapętlasz się… jesteś w nieskończonej opowieści… i nic dziwnego, że wszędzie widzisz kalie… w końcu jutro ten ważny dzień… i ona… taka milcząca i niewinna… tajemnicza i hipnotyzująca… a może to tylko zwykły kawałek chińskiego plastiku?

Występują: Monika Poterek, Katarzyna Dybcio, Klaudia Dynur, Paulina Stefańczyk, Julia Jelonek, Agnieszka Czyszczoń, Zuzanna Machnik, Natalia Kornaus-Boksa, Pola Pawlikowska, Alicja Kucharska, Klaudia Wilk

Godz. 18.30 | Wydarzenia towarzyszące
Spotkania z młodą sztuką: Bartosz Mularski, Julia Durał
Miejsce: hall główny (I piętro)
Wstęp: wolny

Godz. 19.00 | Wydarzenia towarzyszące
Gospodarz festiwalu: Fragmenty musicalu „Six”
Miejsce: hall główny (Galeria Pogranicza)
Wstęp: wolny

Godz. 19.30-20.30 | Przerwa

Godz. 20.30 | Wydarzenia towarzyszące
Gospodarz festiwalu: „Miasto. Metafizyka. Marność”, Teatr Wariates
Miejsce: hall główny (Galeria Pogranicza)
Wstęp: wolny

O zespole:
Grupa Teatralna Wariates to amatorska inicjatywa młodzieżowa działająca pod patronatem Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

O spektaklu:
Prezentujemy autorski performance w wykonaniu młodych artystów z Krosna i okolic. Taniec i ruch, muzyka i światło, słowo mówione inspirowane literaturą (twórczością Schulza, Kafki, Stasiuka, Dukaja, Stachury) – to wszystko znajdzie miejsce na scenie i otworzy pole do własnych interpretacji…
Każdy z nas wie, czym jest „miasto”, ale czy każdy z nas próbował spojrzeć na rzeczywistość miasta z innej strony? Od wewnątrz? Dlatego stworzyliśmy ten performance… żeby każdy mógł spróbować.

Godz. 22.00 | Zaproszeni goście
Gość festiwalu: „Cudowni mężczyźni z korbką”, Walny Teatr
Miejsce: scena
Wstęp: wolny

O wykonawcy:
Walny-Teatr powstał w roku 1999 (mimo, że od 1995 funkcjonował pod innymi nazwami m.in Wielki Teatrzyk Świata i Teatr Bezradny) z inicjatywy Adama Walnego, absolwenta wydziału Reżyserii Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Warszawie, stypendysty Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teatr w swych pracach penetruje różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance. Adam Walny jest twórcą takich widowisk jak Kuglarz i Śmierć, Motyl, Genesis, Kamieniarz, Misterium Narodzenia, Dziadek, Hamlet, Don Kichote, Opus Hamlet, Szekspir – made in Poland czy Przygody Kropli Wody, z którymi uczestniczy w najważniejszych festiwalach sztuki lalkarskiej w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Adam Walny jest autorem podręcznika do teatru lalek Teatr Przedmiotu (SDK 2007) oraz założycielem Instytutu Sztuki Lalkarskie i Teatru Przedmiotu w Ryglicach.

O spektaklu:
Spektakl realizowany w autorskiej technice kina manualnego to pięć epizodów nazywanych heroicznymi z historii kraju, które łączy postać bohatera popularnego – niejakiego Dreptaka – epizody dotyczą najbardziej dramatycznych wydarzeń, pokazanych humorystycznie, w których zwycięsko wychodzi tylko – niejaki Dreptak – przy pomocy humoru, swady, ironii losu, przypadku etc.

Pomysł i wykonanie: Adam Walny
Tekst: Andrzej Waligórski
Muzyka: Andrzej Panufnik
Czas trwania: ok 40 min.
Technika: kino manualne

12 października 2024 (sobota)

Godz. 9.30-11.30 | Forum inneTeatralne
Miejsce: hall główny (I piętro)

Godz. 12.00 | Ogłoszenie wyników | Spektakl
Gospodarz festiwalu: spektakl „Iwona, księżniczka Burgunda”, Teatr Wariates
Miejsce: sala widowiskowa
Wstęp: wolny

O spektaklu:
Zapraszamy na opowieść w iście Gombrowiczowskim stylu, gdzie dziewczyna z parku ma szansę poślubić księcia, gdzie relacje międzyludzkie zostały rozłożone na czynniki pierwsze. Chociaż nie wszystkie elementy zdają się do siebie pasować i brakuje tam fizycznego lustra, to jednak w „Iwonie, księżniczce Burgundzie” każdy, włącznie z nami, przegląda się w metaforycznym zwierciadle, zadając sobie pytanie, kim w ogóle jesteśmy…

Godz. 14.30 | Przerwa

Projekt jest realizowany z programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju, realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) sfinansowanego przez Unię Europejską NextGenerationEU

Organizator: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza
Partnerzy: Urząd Miasta Krosna, Niezależna Grupa Teatralna Wariates, Krośnieńska Fundacja Rozwoju, Inkubator Przedsiębiorczości Krosno, Krośnieński Inkubator Technologiczny „Krintech” sp. z o.o., Policealne Studium Animatorów Kultury w Krośnie, Krośnieńska Rada Młodzieży Miasta Krosna

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x