II Festiwal „Tygiel Kultury. Wschód Południa” w brzozowskim Amfiteatrze
Już 2 i 3 września w brzozowskim Amfiteatrze w Parku Jordanowskim odbędzie się II edycja Festiwalu „Tygiel Kultury. Wschód Południa” organizowanego przez Brzozowski Dom Kultury. W najbliższy weekend na scenie spotkają się artyści reprezentujący trzy grupy kulturowe – potomkowie Łemków, Pogórzan i Dolinian.
W trakcie festiwalu odbędą się koncerty z udziałem licznych wykonawców, prezentujących muzykę tradycyjną i folkową z południowo-wschodniej części Polski. Oprócz potomków Łemków, Pogórzan i Dolinian, zamieszkujących dawne okolice Brzozowa, Dynowa, Krosna, Komańczy, Jaślisk, Sanoka i Zagórza, na scenie zaprezentują się członkowie kapel oraz osoby zaangażowane w ruch folklorystyczny.
– Festiwal to szansa przybliżenia muzyki tradycyjnej młodszemu pokoleniu, które na co dzień nie ma kontaktu z artystami grającymi muzykę ich dziadków. To właśnie dla nich został przygotowany koncert Tygiel Kultury inspirowany tradycyjną muzyką ludową – mówi Aleksandra Kopp, organizator wydarzenia. – Z tej okazji utwory ludowe zostały zaaranżowane przez Alberta Stensena, kompozytora młodego pokolenia i organizatora dźwięków. Zaprosił on do współpracy instrumentalistów, m.in. Pawła Płoskonia, wybitnego muzyka grającego na lirze korbowej oraz zespoły Młoda Harta i Widymo – dodaje.
W sobotę wystąpią 4 zespoły: Zagórzanie, Graboszczanie, Młoda Przepióreczka oraz Bukowanie. Pierwszy dzień zostanie zakończony ponadto zabawą taneczną. W niedzielę z kolei na scenie pojawią się Iskierczanie, Młoda Harta oraz Widymo. Ostatnią atrakcją wieńczącą cały Festiwal będzie koncert Tygiel Kultury, w ramach którego można będzie posłuchać współczesnych aranżacji tradycyjnych utworów ludowych.
Program wydarzenia:
sobota
- 16.00 Zagórzanie
- 17.00 Graboszczanie
- 18.00 Młoda Przepióreczka
- 19.00 Bukowianie potańcówka
niedziela
- 16:00 Iskierczanie
- 17:00 Młoda Harta
- 18:00 Widymo
- 19:00 TYGIEL KULTURY
Wydarzenie dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
Materiały nadesłane